Carcinom mamar ductal invaziv san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
29 comentarii 1 2
21 Antonela 72
21 Antonela 72 [9c]
03-09-2013, 22:38

Membru din 08-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

nu am inca rezultatul. maine. insa m-am nelinistit deoarece in timpul examinarii medicul a intrebat-o pe mama de doua ori daca intr-adevar este operata. dar.este posibil sa apara metastaze (nu stiu daca ma exprim corect) [e perioada chimioterapiei? pot deduce de aici ca citostaticele nu au avut efectul scontat?
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
03-09-2013, 22:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca este o masa solida, mai mult ca sigur ca merita biopsiata. revino, te rog, si cu rezultatul buletinului histopatologic de DUPA operatie! pot fi si acolo indicii.
23 Antonela 72
23 Antonela 72 [9c]
03-09-2013, 22:50

Membru din 08-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

imi pare tare rau ca nu am dosarul la mamei la mine. a ramas la ea astazi. dar am postat ceva in legatura cu examenul histopatologic in data de 08.04.2013. daca reusiti sa gasiti ceva indicii acolo...
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
04-09-2013, 13:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca poti sa dai un fel de copy/paste sau ceva de la postarea respectiva, caci nu am reusit sa o identific... mi-ar fi util!
25 Antonela 72
25 Antonela 72 [9c]
05-09-2013, 09:56

Membru din 08-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

concluziile examenului histopatologic sunt: carcinom mamar ductal invaziv slab diferentiat (G3), scor BRS 9(3+3+3) cu...(nu inteleg scrisul) tumorali vasculari limfatici si metastaza in 1ggl din 10ggl axilari examinati; margini de rezectie chirurgicala laterala neivadate tumoral. pT1N1Mx
cam asta am postat in legatura cu examenul histopatologic in 08.04.2013
inca nu am intrat in posesia rezultatului noului CT. voi reveni cu acesta
multumesc!
26 Antonela 72
26 Antonela 72 [9c]
05-09-2013, 20:01

Membru din 08-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara! Am rezultatul noului CT al mamei
-nodul tiroidian drept de 0.8 cm
-formatiune tumorala spiculata, neomogena la nivelul glandei mamare drepte, profund, cu dimensiuni max de 3.9cm; tegument reractat, ingrosat
-structura densa, slab iodofila cu dimensiuni de 5/4.3cm la nivelul axilei drepte
-fara determinari secundare pleuro-pulmonare
-fara adenopatii mediastinale si hilare
-ficat cu dimensiuni normale cu microchist in segm. IV de 0.8cm
-minime dilatatii de CBIH perihilar in lobul drept
-splina, pancreas, glande suprarenale, ambii rinichi, vezica urinara, uter fara modificari CT
-fara adenopatii intraabdominale
-fara lichid peritoneal
-fara determinari secundare osoase
Concluzie
-formatiune tumorala glanda mamara dreapta
- structura densa axila dreapta-cel mai probabil bloc adenopatic
-microchist hepatic

Am fost si la medicul oncolog si ne-a recomandat masectomia.stiu ca nu poate nimeni sa imi spuna cu certitudine, insa eu ma incapatanez sa intreb, parerea dumneavoastra, va trebui sa faca, iar, chimioterapie dupa operatie?
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
06-09-2013, 20:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

probabil ca nu, dar conteaza cum va arata examenul imunohistochimic de dupa operatie de data aceasta, preacum si cel histopatologic, evident. de asemenea de data asta nu cred ca se poate sa NU faceti radioterapie, motiv pentru care va recomand sa mergeti inca de acuma pentru o programare, daca nu vreti sa asteptati enorm de mult !

de asemenea, inainte de operatie, va recomand sa faceti o scintigrafie osoasa rapid !
28 Antonela 72
28 Antonela 72 [9c]
06-09-2013, 22:10

Membru din 08-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Tocmai am intrat in posesia rezultatului imunohistochimic (cel de la prima operatie)

-receptorii estogenici sunt pozitivi in aprox. 60%din celulele tumorale
-receptorii progesteronici sunt pozitivi in aprox. 70%din celulele tumorale
-her 2 este negativ: scor 1+
-indicele de proliferare ki67este pozitiv in aprox. 40%din celulele tumorale
legat de acest rezultat am cateva intrebari:
1. mai este valabil acest rexamen sau se va astepta urmatorul ?
2.este un rezultat bun? intreb acest lucru deoarece medicul oncolog mi-a aspus ca este relevant doar pentru a stabili daca va face tratament hormonal sau nu. medicul care mi-a dat trimiterea pt laborator mi-a spus ca ar fi bine sa iasa macar 10% pozitiv. daca nu va face un altfel de chimioterapie.
legat de recomandarea dumneavoastra...este ceva suspect la oase?medicul nostru mi-a spus ca in tot raul acesta e bine ca nu sunt metastaze si nu mi-a recomandat decat operatia.cat mai repede. vrea oare sa ne protejeze zicandu-ne adevarul partial?
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
06-09-2013, 23:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. este valabil, in sensul ca va benefica de tratament hormonal in mod sigur. desigur ca egal ca importanta este urmatorul, care poate spune acelasi lucru sau ceva diferit.
2. nu este un rezultat "bun" sau "rau", este o testare in vederea aprecierii celui mai oportun tratament.

scintigrafie osoasa cred ca trebuie sa se faca pentru ca se pare ca avem de a face cu un CANCER RECIDIVAT dupa tratament, chiar daca in aparenta doar local. nu este nimic suspect la oase per se, dar metastazele osoase pot totusi sa existe. e important de verificat, pentru ca daca apar certe pe scintigrafie, atunci nu se mai indica interventia chirurgicala.
Răspunde la topic
29 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp