Carcinom lobular invaziv - cat de grav este?

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
24 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
11-03-2013, 19:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca s-a plecat la drum cu gandul ca vor face mastectomie totala, atunci sunt curios de ce anume s-a procedat la chimioterapie inainte; pe baza acestui CT stadiul este unul mic; nu sunt descrisi ganglioni afectati, dar nici nu pot presupune ca nu sunt; de asemenea, sunteti la ceva vreme dupa ce ati facut (a facut) chimioterapie, chiar si o serie, deci acest lucru poate sa fi schimbat radical situatia fata de cea initiala.

iata o intrebare de pus medicului: daca la final TOT mastectomie radicala se va face, care au fost criteriile pentru care s-a inceput cu chimioterapia ?

despre comparatia mamografie cu CT, aici nu are rost sa discutam; intai ca nu se pot compara mere cu pere, iar apoi ca, asa cum am mai zis, mamografia a fost facuta INAINTE iar CT-ul DUPA inceperea chimioterapiei.

nu am niciun sfat suplimentar sa va dau decat sa urmati planul de tratament asa cum a fost el inceput. nu cred ca va poate oferi cineva momentan o varianta superioara.
22 DanitaB
22 DanitaB [15c]
11-03-2013, 22:33

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Domnule doctor, va multumim din suflet pentru toate informatiile pe care ni le-ati dat cu atata promptitudine. Dumnezeu sa va dea multa sanatate si putere de munca sa ajutati toti acesti oameni care apeleaza la dumneavoastra loviti de boala si disperati.
Noi vom urma planul de tratament sperand ça lucrurile vor evalua pozitiv. Stim ça optimismul si dorinta de vindecare contribuie decisiv in reusita oricarui tratament. Eu si fratele meu incercam sa ne sustinem mama prin toate mijloacele. Din nefericire suntem departe de ea si facem amandoi drumuri dus-intors in Romania pe perioade scurte pentru à fi alaturi de ea. Pentru operatie vom fi acolo amandoi. Mama mea este o luptatoare si va face totul sa invinga aceasta boala crunta. Va rog sa ne permiteti à va contacta si in viitor pentru à va comunica evolutia ei precum si pentru à lamuri eventualele "necunoscute" care ar putea aparea pe parcursul acestei golgote.
MULTUMESC
23 DanitaB
23 DanitaB [15c]
25-04-2013, 11:09

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Buna ziua, domnule doctor. Mama à facut ieri à patra chimioterapie. Din fericire se simte bine. Avem o intrebare: dupa ultima chimioterapie, cat de repede se poate face operatia? La cate zile? Exista un anume termen care trebuie respectat?Va multumim anticipat
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
28-04-2013, 00:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu exista un termen foarte batut in cuie. in mod normal se asteapta o limita de vreo 2 saptamani in care pot sa apara efecte adverse hematologice ale chimioterapiei si atat.
Răspunde la topic
24 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp