Carcinom epidermoid cheratinizat invaziv - ce este mai bine sa facem?

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
11 comentarii 1
1 Simona83
1 Simona83 [9c]
04-03-2014, 01:37

Membru din 04-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna seara, ma numesc Simona si acum o saptamana tatal meu in varsta de 60 de ani a primit diagnosticul de carcinom epidermoid cheratinizat invaziv si doctorul i-a spus ca in urma operatiei nu va mai putea sa vorbeasca, iar el a refuzat aceasta operatie si intreband de alt metoda de tratament, acum trebuie sa faca o tomografie cu substanta de contrast. As dori din suflet sa imi dati niste sfaturi si ce este mai bine sa faca. Va multumesc
2 dr Petre Muresan
21-01-2014, 02:52

Membru din 19-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Ce e de facut ? Prioritara este salvarea vietii. Consider ca cel mai bun lucru pe care-l puteti face este sa aveti incredere in medicii care conduc investigatiile, care le interpreteaza si care vor propune cea mai potrivita solutie in situatia data. Astept vesti de la dumneavoastra si sper sa fie numai de bine. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
3 stevens
3 stevens [301c]
21-01-2014, 11:31

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Unde este situat acest carcinom ?
4 Simona83
4 Simona83 [9c]
21-01-2014, 20:07

Membru din 04-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna seara, va multumesc pentru raspuns si voi reveni cu vesti joi dupa tomografia cu solutie de contrast.
5 Simona83
5 Simona83 [9c]
21-01-2014, 20:09

Membru din 04-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Carcinomul este situat in gat mai jos de amigdalite.
6 MARTON
6 MARTON [617c]
22-01-2014, 18:48

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

DACA EXISTA UN TRATAMENT PT A VINDECA cancerul ATUNCI STIVE JOBS, SAU ALTII PLINI DE BANI, SAU OAMENI DE STIINTA CA DAVID SERVAN, ERAU ACUM IN VITA, STATISTICILE CARE SUNT PUTIN MODIFICATE FATA DE REALITATE IN JOS SPUN CA SUA MOR ANUAL PESTE 35 000 DE OAMENI DE CANCER, SI IN ROMANIA PESTE 45 000.

Daca nati citit cartea ANTICANCER a lui DAVID SERVAN doctor, in care reda studiile care sau facut dea lungul anilor referitoare la diferitele tipuri de cancer si da si alimentele cele mai bune anticanceroase si care a suferit si el doua operatii pt cancer cerebral, si care era om de stiinta cercetator cu acces la tratamente inovatoare si situatie financiara, si acces la cei mai buni medici si cu toaate astea a parasit aceasta lume in 2011.

Oricat de disperati sunteti din cauza vestii sau fricii de moarte trebuie sa fiti cu capul pe umeri atunci cand luati o decizie de viata si de moarte ca sar putea sa ajutati cancerul sa se raspandeasca in organism in loc sal stopati aveti mare grija la ce asanumiti vindecatori apelati, la un simplu masaj mai apasat sau cu aparate de masaj puteti sparge bariera de aparare a organismului care tine tumora grupata si atunci celulele sa se raspandeasca fara control in organism.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
7 Simona83
7 Simona83 [9c]
22-01-2014, 19:51

Membru din 04-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi , voi reveni cu vesti maine dupa tomorgrafie cu substanta de contrast.
Mai sus a_ti relatat ca ar putea fii cancer laringian, eu cred ca este cancer esofagian, dar voi veni maine cu mai multe detalii.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
22-01-2014, 23:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

simona83: oricare ar fi diagnosticul, este cel mai probabil un cancer de sfera ORL, fie ca e de esofag superior, fie ca, dupa cum e ami probabil, este un cancer de faringe sau laringe, lucru pe care il vei stii de pe biletul de externare. totusi trebuie facut CT-ul mai intai pentru ca daca nu se poate face o operatie care sa ii prezerve functia vorbirii, iar el nu accepta altceva, atunci ramane o alternativa foarte buna radioterapia concomitenta cu chimioterapia, cu rezultate comparabile cu ale chirurgiei. veti avea deci nevoie de biopsie si CT si apoi trebuie sa faceti un consult oncologic intr-un spital mare, care are si radioterapie eventual.
9 Simona83
9 Simona83 [9c]
23-01-2014, 00:58

Membru din 04-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

RaulDuke : tatal meu a facut deja biopsia si rezultatul ei a fost Carcinom epidermoid cheratinizat invaziv , doctorul i-a spus tatalui meu ca in urma operatiei nu va mai putea vorbi, iar el refuzand aceasta operatie intreband de alt tratament, maine trebuie sa faca Tomografie cu substanta de contrast si voi veni cu alte detalii. Multumesc
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
23-01-2014, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles! concluzie: CT (care va ajuta la stadializare) si apoi DIRECT consult oncologic, nu chirurgie, mai ales daca omul nu vrea sa ramana mut!
11 Simona83
11 Simona83 [9c]
04-03-2014, 01:37

Membru din 04-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna seara a trecut ceva timp de cand nu am scris nimic si acum simt ca trebuie sa scriu din nou. In uram cu putin timp va spuneam ca tatal meu a forst diagnosticat cu carcinom epidermoid ceratinizat invaziv, si urma sa faca tomografia. Da a facut tomografia si in uram acestei tmografii a decis ca trebuie sa se opereze, s-a operat in uram cu 17 zile dar dupa a avut mai multe probleme, acestea fiind, a 6 zi de la operatie a avut o sangerare puternica la nas si doctora a venit urgent si i-am montat un cateter, dupa inca 5 zile iar a avut o sangerare puternica la nas care nu se oprea, pierzand foarte mult sange, iar doctora impreuna cu profesorul au decis sa ii deschida din nou operatia, spunandu-ne dupa aceea ca a facut epistaxis, pierzand mult sange a avut de asemenea nevoie de sange hemoglobina scazand la 7, 8 si din nou la cateva zile dupa acest incident a avut din nou probleme, de data aceasta sangerand in coltul operatiei si iar a fost nevoie sa ajunga in sala de operatie, montandui iar un cateter, si schimbandu-i si sonda din nas care duce pana in stomac in cealata nara.Va rog din suflet sa imi dati un sfat si sa ma ajutati cumva cu acesta problema. Va multumesc
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp