carcinom ductal invaziv g3

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
33 comentarii 1 2
21 adraida1
21 adraida1 [7c]
19-10-2014, 10:57

Membru din 14-10-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 18-10-2014, 21:17:47):

E cam greu in tara.ea e singura...ii este frica sa mearga si la doctorul de familie sa ii dea niste trimiteri.eu sunt din roman judetul neamt.. poate ca nu am avut probleme de sanatate pana acuma si nu a trrbuit sa unblu atat de mult pe la doctori..dar e ceva dr strigat la cer..se comporta foarte urat cu pacientii.a fost mama de vreo 3 ori intro luna la medicul de famiilie sa ii dea trimiteri pt ca nu se simte asa bine.si Ia vorbit urat.mam saturat sa arunc cu bani in stanga si in dreapta si sa nu rezolv nimica.tot ce a facut pana acuma a fost sa unble cu acte...ea a fost operata on italia.a trebuit sa traduca toate actele...a facut o raza la plamanibsi mia spus ca a iesit bine.acum joi astept rezultatul la mamografie.apoi sa faca o radiografie la sanul care are proteza..sa fie sigura ca nu este vorba de o infectie sub proteza..poate de asta respira greu..poate ii apasa proteza pe plamani..sau cv in genu.si un control la inima.poate ssunt alte cauze.ea dupa operatie a simtit tot timpul dureri subt brat..si in spate in zona omoplatului.dar la inceput doctorul care a aoperato ia spus ca e normal sa aiba dureri.dar au trecut 2 ani de la operatie..si acum de vreo 2 saptamani simtr ca nu poate respira..am3teste nu se poate ridica din pat..si are stari de lesin. De asta ne facem griji.doctorul a spus ca daca nu are probleme in urmatorii 2 ani de la operatie e bine.ea luna viitoare face 2 ani.si vad ca are dureri..astept rezultatele analizelor si radiografiilor si o sa le postez.mai ales mamografia. Multumesc pt prontitudine.multa sanatate
Ada
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
19-10-2014, 13:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (adraida1, Azi, ora 10:57:22):


cu placere. problema cu cancerul de san operat a cum 2 ani este serioasa si trebuie urmarita, cu o mamografie anual sau macar la 2 ani si examen clinic la medic, dar dupa parerea mea va agatati prea mult de ea si nu ea este cauza problemelor aici. va recomand sa va gasiti un medic de familie sau internist cu care sa va intelegeti. daca nu puteti face asta in romania, atunci va recomand sa incercati iarasi in italia, asa cum a mai facut!
23 Alina Stoinescu
23 Alina Stoinescu [8c]
18-01-2015, 18:01

Membru din 29-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Buna ziua dle doctor RaulDuke !
Va doresc un an minunat , sa aveti multa sanatate si putere de munca !
Eu am facut sedintele de radio , 25 la numar iar acum mai am de facut 3 Herceptin .
Am inceput si tratamentul cu Tamoxifen de la 1 nov.2014 fapt ptr care am inceput
sa ma ingras si sunt putin ingrijorata din aceasta cauza . Ce analize trebuiesc facute
la sfarsitul tratamentului ? Starea mea generala este foarte buna , sa indraznesc sa
cred ca m-am vindecat sau e prea devreme ? Ce trebuie sa fac pe viitor si care este
intervalul de timp la care trebuie facute investigatii si vizita la oncolog ?
Va multumesc si va doresc o duminica frumoasa !
alina stoinescu
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
19-01-2015, 15:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alina Stoinescu, 18-01-2015, 18:01:22):


analizele si investigatiile de etapa se individualizeaza la fiecare caz in parte, dupa cum stabileste medicul oncolog. altfel, treaba cu "ingrasarea" nu as prea pune-o pe seama tamoxifenului. daca are vreo contributie, in orice caz, ea este minora. daca devine prea mare castigul ponderal, atunci posibil ca este nevoie de un consult de nutritie si o interventie asupra stilului de viata.
25 MARTON
25 MARTON [617c]
19-01-2015, 18:31

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ALINA iti trimit pe privat un articol legat de tratament si alimentatie in care se spune si despre acest aspect ingrasarea pe timpul chimio, radio etc...
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
26 geo
26 geo [3c]
19-01-2015, 20:22

Membru din 19-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Sunt noua pe forum si as avea nevoie de cateva lamuriri. Mama mea a fost operata in noiembrie ( rezectie tumora) la sanul drept. Formatiune tumorala de 4 cm , carcinom ductal invaziv; nu se observa aspecte de invazie vasculara, limfatica sau perineurala. IHC: ER 98%, PgR 95%, Ki67 35%, c-erbB-2 scor 2+, e-cadherin pozitiv difuz. Concluzia oncologului: Carcinom G3 stadiul IIA (cT2; cN0;M0). Face chimio cu Epirubicina si Ciclofosfamida 4 cure si 4 cicluri cu PAXq2w. Astazi a fost prima cura. Oncologul a prescris si calciu, vit D3 Filgrastim , Osetron, Medrol, Ranitidina. Am citit cate reactii adverse pot avea aceste chimioterapeutice si intrebarea mea este: ii pot da complementar un protector hepatic sau ce m-ati sfatui sa fac pentru a diminua cat mai mult posibil efectele adverse?
27 MARTON
27 MARTON [617c]
20-01-2015, 14:51

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

GEO sunt doua variante una ca prima data cand mergeti la medicul curant sa il intrebati acest aspect sau sa asteptati si cum apare cate un simptom sa il contactati pt a va recomanda ce sa luati.
Daca vrei mai multe informatii da clik pe numele meu si imi trimiti pe privat o adresa de mail unde sa iti trimit acele informatii.
Majoritatea tratamentelor pt cancer sunt foarte toxice si pot cauza probleme si la alte organe numai ca trebuie sa tii legatura cu medicul ca sa nu interactioneze medicamentele intre ele, pt ca fiecare tratament are interdictiile lui.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
20-01-2015, 17:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (geo, 19-01-2015, 20:22:10):


nimic. astfel de recomandari trebuie sa vina de la oncologul curant si nimeni altcineva. daca e vorba de acel regim de care ai scris, la care toate administrarile se fac la 2 saptamani distanta, trebuie sa faca tratament cu un medicament numit NEULASTA dupa fiecare administrare de chimioterapie (la o zi, doua diferenta). oncologul trebuie sa faca un dosar pentru asa ceva, catre casa judeteana (daca face tratamentul in romania). ce fel de operatie a facut ? daca e conservatoare, trebuie sa faca si radioterapie. apoi: c-erbB2 cu scor 2+ preteaza la o analiza suplimentara numita CISH sau FISH, spre a se vedea daca trebuie sa faca si Herceptin. Ulterior, dupa chimio, va trebui sa faca si tratament hormonal oricum.
29 geo
29 geo [3c]
21-01-2015, 12:45

Membru din 19-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc pentru raspunsuri. Nu ii voi administra nimic fara a informa in prealabil oncologul, insa doream pareri avizate, ulterior intrebandu-l si pe oncolog. Starile de greata sunt deocamdata agresive dar trecatoare. Sper sa treaca peste aceasta perioada cu bine. Noi, familia, suntem mai afectati si suferim mai mult decat ea. Ea are un psihic puternic si lupta. Noi suntem alaturi si o incurajam. Nu intentionam sa inlocuim tratamentul prescris de medicul oncolog dar mi-as dori ca daunele facute de chimioterapie sa fie minime. Mama face injectii cu Filgrastim, nu sunt medic, dar cred ca la acest medicament va refereati. Intrebarile mele ar fi: starea de greata si voma trec dupa 3-4 zile sau persista pe toata perioada chimioterapiei; dupa terminarea tratamentului, inclusiv radioterapia, aceste efecte adverse dispar?; in timpul radioterapiei, avand in vedere ca organismul este slabit dupa chimio, vor exista efecte adverse?;
Analiza FISH este in lucru, asteptam rezultatul. Medicul oncolog este un medic apropat de pacienti si foarte atent dar deasemenea foarte ocupat si nu am timp sa intreb tot ce mi-as dori.
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
21-01-2015, 13:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (geo, Azi, ora 12:45:23):


greata va fi cateva zile dupa fiecare administrare. daca ii spuneti asta medicului, posibil ca va va recomanda si alte medicamente contra gretei (de exemplu Emend, posibil). altfel medicul va tine toate efectele adverse la un minim acceptabil. veti vedea!
mult succes!
31 MARTON
31 MARTON [617c]
26-01-2015, 21:52

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

GEO daca vrei iti pot trimite pe mail un ghig de ajutorare pe timpul chimioterapiei care te va ajuta si iti va rspunde la multe intrebari, trimitemi o adresa de mail.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
32 geo
32 geo [3c]
02-02-2015, 20:54

Membru din 19-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Am repetat IHC -ul la un alt laborator, pentru ca aveam suspiciuni referitoare la metoda de lucru, avand in vedere ca ne-au amanat foarte mult timp si chiar ne-au pus pe drumuri Constanta - Bucuresti ) si analiza nu era gata. Asa ca noul IHC arata un pic diferit :
ER : pozitiv 95% -fata de 98%
PGR: pozitiv 50% -fata de 95%
CerbB2: negativ - fata de scor 2+
Ki67: pozitiv 30% - fata de 30%
Mai avem cateva zile pana cand ne intalnim cu oncologul si as dori sa-mi spuneti daca se schimba cu ceva tratamentul sau doar e necesara sa facem analiza CISH ptr. a fi siguri. Si nu se schimba si incadrarea carcinomului din luminal B in luminal A? Sunt total derutata......
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
02-02-2015, 23:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (geo, Azi, ora 20:54:00):


nu mi se pare nicio schimbare semnificativa. in niciun caz nu aduce modificarea conduitei. cu mentiune la CerbB2 (care acum apare negativ), consider ca tot trebuie facut CISH, in virtutea rezultatului primei probe.
Răspunde la topic
33 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp