Carcinom ductal invaziv!

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
30 comentarii 1 2
21 mihapsi
21 mihapsi [3c]
12-12-2013, 12:30

Membru din 23-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Domnule doctor am datele solicitate:
1. IHC ER intens pozitiv în aprox 80% din cellule; PR intens pozitiv în 80% din cellule; HER2neu-1+(negativ); Ki67 pozitiv in aprox 20% din cellule in ariile cele mai active
2. este la menopauza de aprox 15 ani
3. CA 15-3 - 39, 78 u/ml, interval de referinta 0-25
Asteptam parerea dvs!
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
12-12-2013, 19:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imunohistochimia arata ca, dupa chimio si radioterapie, va trebui sa primeasca, tot in cadrul tratamentului adjuvant, hormonoterapie, de exemplu cu un medicament numit letrozol sau anastrozol, etc, cativa ani.
markerii vor trebui urmariti la un interval de cateva luni, dupa cum stabileste medicul oncolog.
23 kimmys
23 kimmys [5c]
22-12-2013, 17:38

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Va multumesc pentru raspuns! Acum, la 2 saptamani dupa operatie a inceput sa aiba o acumulare de limfa la nivelul axilei si ceva dureri musculare pe mana si pe piept in jurul inciziilor.

s-a speriat foarte tare de acumularea de limfa - este cat o nuca, a scos 50 ml ntr-o zi si 2 zile mai tarziu alti 50 ml. Medicul care a operat-o, pe baza descrierii si a unei fotografii, a spus ca e o "serdoma" acumulare de ser si nu are de ce sa se panicheze. e oarecum normal si va trece. asa se va intampla sau ar fi bine sa o mai vada un medic?

multumesc mult pt ajutor
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
22-12-2013, 18:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asta nu pot sa apreciez; numai un consult medical poate face asta. ati primit rezultatul la imunohistochimie ?
25 kimmys
25 kimmys [5c]
23-12-2013, 13:21

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

multumesc. a fost pana acum la un medic chirurg generalist si la medicul de familie. primul nu a considerat nimic anormal, al doilea i-a spus ca e posibil sa nu fi fost legat canalul ce duce limfa in cutia toracica la venele ce aduc limfa ( practic circuit intrerupt in urma scoaterii ganglionilir). chirurgul ce a facut operatia zice ca nu e cazul de asa ceva.

avem rezultatele de la anatomo-patologic ( au fost gata 4 zile dupa operatie).

tumor focus is2.0 mm in at least one.
2. Tumor size: largest invasive carcinoma focus
Largest size of the invasive carcinoma area: 10 mm. other sizes: 5x3 mm.
3. Localization of the invasive tumor: superior lateral quadrant.
4. Histological grade: Nottingham Histologic score: performed with the largest invasive focus.
- Score 2: present in 10-75% of the tumor site.
5. Nuclear polymorphism: Score 2: Larger cells than normal breast epithelial cells, vesicular nucleus structure, visualized presence of a nucleoli, moderate variations in the shape and size of the nuclei.
6. Mitosis frequency: Score 2: 4-7 mitosis/mm
7. Total grade: Grade 2: Score 6-7.
8. Tumor foci: Single invasive carcinoma focus.
9. Ductal carcinoma in situ: present
- Nuclear grade of DCIS
- Grade II
10.Lobular carcinoma in situ: not present
11.Resection margins: No invasive tumor continuity on the resection margins. Tumor distance to the nearest surgical margin is 20 mm.
12.Situation of the lymph nodes:
- Total lymph node count (including centinel): 14.
- Number of lymph nodes containing macrometastasis (tumor 2 mm): 2.
- Size of the largest tumor deposite: 10 mm.
- No extranodal distribution.
13.Additional studies:
- Estrogen receptor (ER): in the trucut biopsy numbered B-4574/13: positive: Nuclear immunereactivity is present in 90% of the tumor cells.
Progesterone receptor (PR): in the trucut biopsy numbered B-4574/13: positive: Nuclear immunereactivity is present in 90% of the tumor cells.
- HER2: performed on the resection specimen and metastatic lymph node: negative (score: 1+).
: 1.
pathological grading (pTNM):
- pT grade: pT1bN1a
- pN1a: metastasis is present in 1-3 axillary lymph nodes, the metastatic
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
23-12-2013, 19:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, unde se afla in tratament ? adica de ce e buletinul in engleza? in rest... el spune destul de clar ca trebuie sa primeasca si chimioterapie, si radioterapie si hormonoterapie, in completarea tratamentului chirurgical. daca umflarea mainii este de la interventia chirurgicala si scoaterea ganglionilor, asa cum este cazul foarte des, acest lucru ar trebui sa diminueze, treptat si incet, in timp, pe masura ce se dezvolta niste "colaterale" de drenaj limfatic. din pacate altceva nu prea poate fi facut in plus. daca e vorba de un serom si daca acesta e mare, trebuie drenat. chirurgul va va ajuta cu asta.
a inceput chimioterapia, etc? cand s-a operat ?
27 kimmys
27 kimmys [5c]
23-12-2013, 20:58

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

a facut operatia la Anadolu in Turcia si din acest motiv e in engleza. operatia a fost facuta pe 6.12 iar pe 6.01 are prima sedinta de chimio. mana nu e umflata, are numai aceasta acumulare de lichid in zona axilei.


Va face 4 sedinte de chimio, o sedinta o data la 21 zile, 6 saptamani de radioterapie si 5 ani tratament hormonal.

Din discutiile cu medicii, noi suntem foarte optimisti ca va fi bine si se va insanatosi.

am ales sa o duc acolo din cauza timpului. fiind eu o persoana fara cunostinte medicale, in momentul in care laboratorul mi-a spus ca dureaza 2-3 saptamani rezultatul biopsiei, iar turcii mi-au zis ca dureaza 24-48 ore si stiind eu despre cancer numai faptul ca rapiditatea in interventii conteaza foarte mult, am ales sa o duc acolo. e adevarat ca as fi preferat sa o duc la o clinica romaneasca unde sa platesc aceleasi taxe, dar medicii si restul personalului medical sa aiba tot ce le trebuie (de la acces la traininguri pana la echipamente). stiu ca nu fac minuni acolo, doar respecta protocolul standard.
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
23-12-2013, 21:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok. sper sa fie de bun augur ! totusi, despre ce protocol standard vorbesti ? acelasi tratament se face si in romania.
29 kimmys
29 kimmys [5c]
23-12-2013, 21:38

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Stiu ca se face exact acelasi lucru si in Romania, din acest motiv spun protocol standard. Diferenta a fost rapiditatea: acolo in 4 zile au si operat-o, in timp ce aici dura 2 saptamani sa aflu rezultatul punctiei cu ac gros. In plus, din cauza ca veneau Sarbatorile, nu stiam daca reusesc sa gasesc un chirurg bun care sa o opereze inainte de craciun si sa aiba parte de un tratament bun. Asa ca am fugit cu ea acolo.


Cred ca aici in tara avem medici foarte buni, nsa dotarile spitalelor nu sunt cele care sa ii ajute, in multe cazuri, din pacate.

Mama a descoperit nodulul la san datorita unui medic endocrinolog roman care a trimis-o sa isi faca analize pana a fost multuita de rezultat (nu intelegea de ce apare un dezechibru hormonal). Medicul de la mamografie a fost sigur ca e malign, dar asugerat ca o a doua opinie la dr Lesaru e f potrivita.

Cand si dumnealui a confirmat BIRADS 5, nu am mai avut dubii ca trebuie facut ceva repede.
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
23-12-2013, 22:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

foarte bine ! mult succes !
Răspunde la topic
30 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp