Carcinom bazocelular

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
4 comentarii 1
1 Miu Dorinela
1 Miu Dorinela [0c]
18-11-2018, 22:16

Membru din 18-11-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua in urma biopsiei am urmatorul rezultat.
Fragment tegument elipsoid cu lungimea de 0.7/0.6/0.2 cm, la nivel polar prezinta arie de culoare bruna neregulata cu diametru de 0.3 cm.
Fragment cutanat prezinta proliferare tumoala de 5 mm diametrul maxim, constituita din cellule de talie mica, cu citoplasma redusa, bazofila cu palisadare periferica ce formeaza insule, focal atasate de epiteliu.Limita lateral cea mai apropiata 1 mm, limita profuna si polara <0.5mm.
Diagnostic: Aspecte histopatologice compatibile cu o formatiune de tip carcinom bazocelular non-ulcerat.
Am primit acest rezultat in urma unei biopsi pt o alunita ce imi aparuse pe nas si pe care am scos-o chirurgical. Doctorul chirurg si cel care mi.a lucrat biopsia spune sa stau linistita ca nu este ceva grav si ca trebuie doar urmarit, insa nu pot sta linistita..de aceea as mai avea nevoie si de alt sfat.Multumesc frumos!
2 nicoll
2 nicoll [4c]
20-11-2018, 13:13

Membru din 11-11-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 4

problema este ca rezultatul biopsiei este la cea dea doua operatie care a fost facuta adica la o recidiva a primei operatii dupa prima operatie i-a aprut ca un bob de fasole ceva micut i-a scoso si ce am postat eu e rezultatul la cea de-a doua biopsie adica dupa operatie cea dea doua In cazul de fata ce urmeaza sa facem?
Buna ziua formatiune tumorala intradermica cu aspect microscopic de carcinom spinocelular bine diferentiat ce prezinta abundent infiltrat inflamator limfocelular si transformare mixomatoasa peritumoral fara limite oncologicede siguranta in profunzime mentionez ca a fost operata si extirpata tunoarea deasupra palmei cat de frav este si ce urmeaza sa facem acum?
3 nicoll
3 nicoll [4c]
20-11-2018, 13:14

Membru din 11-11-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 4

buna ziua In urma biopsiei si extirparii tumorii am primit rez Formatiune tumorala microscopic de carcinom spinocelular bine diferentiat ce prezinta abundent infiltrat inflamator limfocelular si transformare mixamatoasa peritumoral fara limite oncologice de siguranta in profunzime Cat de grav este si ce trebuie sa fac Mentionez ca operatia a decurs bine si a fost efectuata pe mana (epiteliom fata dorsala mana stanga deasupra palmei) Cat de grav este si ce urmeza acum sa facem??
Buna ziua formatiune tumorala intradermica cu aspect microscopic de carcinom spinocelular bine diferentiat ce prezinta abundent infiltrat inflamator limfocelular si transformare mixomatoasa peritumoral fara limite oncologicede siguranta in profunzime mentionez ca a fost operata si extirpata tunoarea deasupra palmei cat de frav este si ce urmeaza sa facem acum?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
22-11-2018, 16:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (nicoll, 20-11-2018, 13:14:49):


pentru ce de pe mana: trebuie reoperata, daca are margini invadate. pentru cea de pe nas: consulta un medic radioterapeut.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp