Cancerul de esofag

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
83 comentarii 1 2 34 5 INAINTE ›
41 beatrice2011
41 beatrice2011 [6c]
18-12-2011, 21:22

Membru din 31-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna seara,
Nu am scris de mult, pentru ca din pacate verisoara mea a murit.
Dupa ce a terminat radioterapia si o parte din chimioterapie s-a simtit foarte rau, i-a scazut din nou hemoglobina, am mers la spital, i s-au facut transfuzii, a inceput sa manance si cand totul parea mai bine, a facut un stop cardiorespirator si s-a terminat totul.
E o boala cumplita, si desi am fost atentionati de medici ca se va sfarsi, niciodata nu esti pregatit.
Sanatate multa va doresc si sa nu treceti niciodata prin momentele astea!
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
18-12-2011, 21:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

condoleante! ce varsta avea ?
43 beatrice2011
43 beatrice2011 [6c]
19-12-2011, 15:11

Membru din 31-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Multumesc.
Urma sa implineasca de Craciun 51 de ani.
44 Bernadette77
44 Bernadette77 [14c]
11-06-2012, 23:39

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Buna ziua tuturor si multa multa sanatate

Sint noua pe acest forum si m-am gindit ca poate puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi sau sa-mi oferiti si mie niste raspunsuri, cei care din pacate sinteti sau a-ti fost pe drumul acesta urit si anevoios al bolii nemiloase numit CANCER
Tata-l meu in virsta de 62 de ani a inceput brusc sa slabeasca si sa aibe probleme la inghitirea mincarii, ce e de precizat faptul ca nu are dureri.In urma unor investigatii, analize medicale de singe, CT, gastroscopie am primit urmatoarea interpretare a CT-ului
Formatiune inlocuitoare de spatiu la nivelul lobului pulmonar inferior drept cu extensie spre si latero vertebrala cu invazia atriilor cu compresia si deplasarea spre stinga a esofagului.
Cu contururi policiclice si iodofilie neomogena.Aria de infiltrat reticulomicronodulat lob pulmonar inferior drept.Pleurozii increstate in cantitate medie postero- bazal dreapta si la nivelul schizurilor.Adenopatie mediastinale fara determinari secundare la etajul abdominal superior..

Va rog daca intelege cineva tot ce am scris sa ma ajutati cu o interpretare a starii.Miine se mai face o bronhoscopie si medicul zice ca doar dupa aceasta se va pronunta, iar eu simt ca nu stiu incotro sa o apuc.

Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns

Va doresc multa multa sanatate
45 RaulDuke
45 RaulDuke [7763c]
11-06-2012, 23:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai nu trebuie sa o apuci nicaieri. medicii cu care colaborezi momentan vor trebui sa te indrume mai departe.

din pacate tatal tau pare sa aiba un cancer pulmonar local avansat; acest lucru preteaza neaparat la optinerea unei biopsii, care este si scopul principal al bronhoscopiei pe care urmeaza sa o faca. din pacate boala pare a fi intr-o faza cu mult prea evoluata spre a se mai putea spera la o vindecare. nu ati facut cumva si un CT de abdomen, doar de torace ? mi se pare neverosimil.

in orice caz biopsia va stabili diagnosticul complet, cu tipul histologic, intrucat si cancerele sunt de mai multe tipuri, categorisite inclusiv dupa ce se vede la microscop. ulterior va trebui sa urmeze tratament oncologic specific, fixat si recomandat de oncolog; acestea vor consta in chimioterapie, radioterapie, tratament zis "tintit", eventual chirurgie in diverse scopuri posibile, tratament suportiv sau diverse combinatii intre acestea... tinta principala fiind pe de o parte prelungirea vietii, dar in masura chiar si mai mare amanarea momentului in care vor aparea simptome si intarzierea progresiei acestora.

asteptam mai multe informatii atunci cand le vei avea. iti uram mult succes, curaj si optimism, caci remisii s-au vazut, de multe ori care dureaza chiar ani de zile ! nu-ti pierde speranta ! tinem legatura !
46 Bernadette77
46 Bernadette77 [14c]
12-06-2012, 00:04

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Multmesc pentru raspuns.Sa facut CT abdominal si toracic, dar astea aufost concluziile si interpretarea pe care am primit-o.Tata locuieste in Arad, dar sincer nu am auzit nimic bun de spitalul oncologic din orasul nostru, asa incit proba abil ma voi indrepta spre Timisoara, dar poate puteti sa ma sfatuiti la cine as putea merge.
Mentionez ca eu traiesc si muncesc in Germania, asa ca toate informatiile la primesc zilnic telefonic de la mama.Daca as pleca acum acasa nu cred ca as putea sa fac fata financiar tratamentului, dar nici nu vreau sa stau aici si sa numai apuc sa-l vad pe tata!!!!! Oare ce sa fac?

Va multumesc mult
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
12-06-2012, 00:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu are rost sa discutam pana la rezultatul biopsiei, pana atunci putem doar specula si putem sa gresim.

dar daca este adeverit un cancer avansat DE PLAMAN... ma tem ca nu ai de ales decat sa-ti ordonezi lucrurile in asa fel incat sa petreci mai mult timp impreuna cu el... in viitorul apropiat pana la mediu.

nu deznadajdui, nu e momentul! iti transmit aceste lucruri doar ca sa stii cam ce se poate intampla, nu ce o sa se intample neaparat.

sa asteptam rezultatele ! si furnizeaza-mi si rezultatul CT-ului abdominal, daca poti !
48 Bernadette77
48 Bernadette77 [14c]
12-06-2012, 23:00

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Buna seara tuturor,

Acum am vorbit cu mama si mi-a dictat interpretarea CT -ui abdominal.Din pacate in urma bronhoscopiei nu intelege nimic deoare ce ste scris de mina si absolut indescifrabil, dar poate daca vorbeste miine cu medicul stim exact.
Deci va redau continutul interpretarii CT.
Leziuni fibroase sechelare incluzind bule de empfizem cicatricial la nivelul lobilor pulmonari superiori bilateral.La nivelul de piramida bazala dreapta se evidentiaza formatiune inlocuitoare de spatiu ce sw dezvolta spre santul castovertebral medial si anterior invadind mediastinul, cu invazia atriilor facind corp comun cu esofagul pe care il comprima si deplaseaza spre stinga la acest nivel.Formatiunea reprezinta structura heterogena si iodofilie neomogena, contururi policiclice masurind aprox 7-10 cm in diametre axiale maxime.Aria de infiltrat RETICULO-MICRONODULAR la nivelul segmentelor posterioare ale lobului pulmonar inferior drept.
Pleurezie dreapta in cantitate mica spre medie cu tendinta la inchistare la nivel de SANT-CASTO-VERTEBRAL drept si la nivelul schizurii oblice interlobare drepte.Fara leziuni suspecte de determinari secundare la nivelul ariei pulmonare stingi.La nivelul mediastinal se evidentiaza citeva formatiuni adenopatice cu dimensiuni pina la 2cm, ceea mai mare situata infracarinar.
Ficat fara procese focalizate cu moderate hipertrofie a lobului hepatic drept, acesta ajungind cu polul inferior la creasta ILIACA.
Splina, Pancreas, Glande suprarenale, Rinichi de aspect CT in limite normale.Fara adenopatii cu dimensiuni patologice la nivel retroperitoneal.Fara lichid liber in etajul abdominal superior..

Asta este tot ce avem pina acum, eu nu inteleg prea multe dar cu siguranta ca dumneavoastra stiti despre ce e vorba.
In limita timpului dumneavoastra liber va rog sa-mi spuneti de fapt ce este exact si dupa parerea dumneavoastra in ce stadiu sintem
Va multumesc mult si Dumnezeu sa va de-a sanatate
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
12-06-2012, 23:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate aspectul este FOARTE SUGESTIV pentru un cancer de plaman (posibil scuamos/epidermoid, din punct de vedere "microscopic"); descrierea bronhoscopiei nu este chiar vitala; ce e important la ea este daca s-a putut preleva o BIOPSIE sau nu. din pacate descrierea este de un cancer in forma foarte avansata, care nu va putea fi operat si care nu se poate vindeca. tot ce se poate urmari este tratamentul oncologic, cu combinatii de radioterapie, chimioterapie, tratament suportiv si alte tipuri de tratamente, menite sa-i prelungeasca viata si sa-i amane aparitia/progresia simptomelor. rezultatul examenului HISTOPATOLOGIC (de pe urma biopsiei) va aduce multe informatii si va transa si conduita terapeutica, pe care o va pune in practica medicul oncolog in urma consultatiei.

este putin ciudat aspectul ficatului descris pe CT; scrie cumva acolo daca CT-ul este facut CU SUBSTANTA DE CONTRAST ? pentru ca ficatul este ENORM si nu se distinge o cauza. are cumva si vreo alta boala cunoscuta de ficat, de genul hepatita ? insuficienta cardiaca ?
50 Bernadette77
50 Bernadette77 [14c]
12-06-2012, 23:51

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Da CT ul sa facut cu substanta de contrast, , NONIONICA, ,.
Din cite inteleg eu nu prea sint sanse de nici un fel???????sau poate ca mai putem amina momentul.
Da, tata a avut hepatita dar in urma cu 33 de ani si nu au fost nici o data probleme.Anul trecut a fost internat la sectia ORL cu un epistarsis, si au oprit foarte greu hemoragia, si de atunci am facut tot felul de investigatii, dar toti medicii au spus ca e in regula sica nu are rost sa tot mearga la investigatii ca el e sanatos tun
Tata nu a fost nici o data o persoana zdravana dar in ultimul an a slabit mult, mai precis a tot oscilat in greutate cind s-a ingrasat 5 kg, cind a slabit 4.Dar mereu obosit si mereu indispus.
Nici acum nu vrea sa renunte la tigara si zice ca doar doua pe zi nu are ce rau sa-i faca.Adevarul e ca mama inca nu stie cum sa-i spuna adevarul
Va multumesc ca existati si ca ma ajutati foarte mult
51 RaulDuke
51 RaulDuke [7763c]
13-06-2012, 00:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum arata analizele lui de sange ?
52 Bernadette77
52 Bernadette77 [14c]
13-06-2012, 00:15

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Nu stiu inca dar miine, daca doriti am sa le cer mame-i si va scriu

Totusi i-mi este foarte greu sa cred ca nu mai putem face nimic...
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
13-06-2012, 09:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inteleg. dar, cum am spus, toate detaliile si toate investigatiile necesare nu sunt inca gata. cel mai important lucru acum este rezultatul biopsiei.
54 Bernadette77
54 Bernadette77 [14c]
13-06-2012, 11:34

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Buna dimineata si multa sanatate tuturor,
Revin si va spun ca azi de dimineata mama a vorbit cu medicul si a confirmat ca e cancer pulmonar stadiu 3, mai mult nu stiu, cert este ca sa bucurat domnul doctor cind a auzit ca mergem la Timisoara dar a precizat si el precum si dumneavoastra ca nici vorba de interventie chirurgicala.
Miine va fi externat din Spitalul Municipal Arad si de luni va ajunge la Timisoara.
Multumesc mult tuturor, RaluDuke pentru raspunsurile clare si directe si pentru ca desi probabil aveti destui bolnavi din pacate, totusi va faceti timp si pentru noi si nu ne lasati sa traim in ceata.
Dumnezeu sa va rasplateasca osteneala.
O zi frumoasa tuturor si multa, multa sanatate.
Cum am noutati va anunt si tinem legatura
55 nicolae1900
55 nicolae1900 [109c]
13-06-2012, 15:26

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

pt Bernadett77
din pacate intr-adevar tatal dumneavoastra nu este operabil
rezultatul biopsiei este insa necesar pentru inceperea tratamentului
Raul a explicat totul destul de clar (ma bucur sa ne reintalnim Raul)
56 RaulDuke
56 RaulDuke [7763c]
14-06-2012, 22:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

salutare ! si noi ti-am lipsit lipsa pe aici, mai ales eu in domeniul sfaturilor pentru persoanele care pot avea nevoie de o interventie chirurgicala pentru a se putea alimenta.
57 Bernadette77
57 Bernadette77 [14c]
14-06-2012, 22:55

Membru din 11-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Buna seara tuturor !

Revin cu noile informatii privind analizele tatalui.Va rog sa-mi scuzati nestiinta si poate ca nu scriu chiar corect ceea ce ar trebui, dar sint convinsa ca profesionalismul dumneavoastra la va intelege.
Valoarea biol rev. CA 21-1 Y.3, 58 ng/ml mai mare de 3, 3
Ser, cobas e 411, Metoda ELECTROCHEMILUMINISCENTA-ROCHE
NSE Neuron-specific enolose 38, 6NG/ml mai mare 16.3
ser, cobos e 411, Metoda ELECTROCHEMILUMINISCENTA-ROCHE
Daca pina acum nu am inteles nimic din aceste analize sint incuiata total!!!!!! Nici nu pot sa-mi imaginez ce poate reprezenta.Dar stiu ca ma veti lamurii si pentru asta va multumesc mult
58 RaulDuke
58 RaulDuke [7763c]
15-06-2012, 00:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

fiecare este un marker DIN SANGE menit sa ghideze putin diagnosticul, avand oarecare specificitate spre anumite tipuri "microscopice" de cancer. din pacate nu sunt foarte fidele si nici modificarea lor relativa fata de limita normala. NSE are mici sanse sa "prezica" o diferentiere neuroendocrina a cancerului in cauza, dar asta trebuie dovedit prin cea mai importanta analiza, pe care o asteptam inca, proba HISTOPATOLOGICA. daca se suspicioneaza asanumitul CARCINOM NEUROENDOCRIN, analizele trebuiesc completate cu ceea ce se cheama dozarea de ACID INDOLEACETIC in urina. doctorul oncolog va va spune cand/daca e nevoie de asa ceva.
59 Bicaz
59 Bicaz [29c]
16-06-2012, 04:10

Membru din 18-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 29

"Daca pina acum nu am inteles nimic din aceste analize sint incuiata total!!!!!! Nici nu pot sa-mi imaginez ce poate reprezenta.Dar stiu ca ma veti lamurii si pentru asta va multumesc mult "

Nu inseamna mare lucru. Pt ca nu au nici o legatura cu realitatea .
Daca ar sti ce spun, cancerul s-ar vindeca , nu numai " trata ".
Ca e numit ceva DFHYEPU22-c sau acelasi lucru 45tyu99, nu conteaza ; sint denumiri conventionale . In orice domeniu sint denumiri specifice ce altii nu le inteleg. E cum un cioban ar zice ca i-a mincat lupul doua oi, dar sa spuna vecinului ca i-a mincat lupul 2*( sin2A + cos2A) oi !
Nu va umiliti singuri !


.
60 RaulDuke
60 RaulDuke [7763c]
16-06-2012, 14:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

traducere la ce spune BICAZ: "taaaaaaaaaaaaaaaaaa... eu mare! eu prost! eu crescut in pestera! eu urc copac, scarpin cap! eu nu intelege bla bla blaaa bla blaaaaa" si pentru ca el nu intelege, trebuie sa sustina ca nici nu are vreo semnificatie. tipic pentru cea mai rudimentara minte. nu-l luati in seama, este ca si cum ati incerca sa jucati sah cu un porumbel: orice miscare ati face, si deci sufiecienta pentru a-l bate, pentru ca el nici nu stie care sunt piesele, el va da din aripi, va darma piesele si va gainata pe tabla, pentru ASTA E TOT CE STIE EL SA FACA. nu e vina lui, asa e el.

insa ce spune acest individ este o minciuna si sa va luati dupa el este foarte periculos. trebuie deci ignorat !
Răspunde la topic
83 comentarii 1 2 34 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp