Cancer vezica urinara,cancer prostata cu metastaze la oase stationar dar a aparut urina cu sange...care este cauza?

Secțiunea: Cancerul de prostata
8 comentarii 1
1 draghici elena
05-11-2019, 11:25

Membru din 13-08-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 5

buna ziua,incerc sa va prezint cazul sotului meu are 62 ani iar in mai 2018 a fost depistat cu cancer vezica urinara grad 2 inalt de diferentiere invaziv in axul papilar si a fost operat,cancer prostata grad 3-4 de diferentiere ,scor 8 cu metastaza osoasa ,PsA mai mare de 154.Am inceput tratamentul hormonal cu degarelix pana in ianuarie 2019 apoi am continuat cu zoladex.Am facut radioterapie 10 sedinte pentru coloana apoi am inceput perfuziile cu zometa un an.Dupa un an adica in iulie 2019 la CT aveam...vezica urinara cu pereti subtiri fara prize de contrast patologice vizibile ct,prostata cu diametre reduse de maxim 33/25mm iodofilie omogena,vezicule seminale atrofice,fara adenopatii sau lichid de ascita la nivelul abdomino-pelvin,.determinari secundare osoase cu caracter mixt predominant osteosclerotic ce interfereaza difuz segmentele osoase cu aspect global stationar.Din luna iunie 2019 medicul oncolog ne-a dat si casodex o pastiluta pe zi iar din acest moment au inceput problemele adica urineaza mai greu si cu sange.Fac precizarea ca sotul meu mai ia si tratament pentru inima...tertensif,atacand,ritmonorm,concor si pradaxa anticoagulant.Ultimele analize la urina din octombrie avem eritrocite sumar 250 iar la claritate este tulbure.Am fost iarasi la spitalul de urologie ne-au trimis da facem CT pelvin cu substanta de contrast.]Concluzii[/]...VEZICA URINARA in repletie cu pereti regulati fara leziuni protruzive intralumenale fara ingrosari suspecte ale peretilor,Prostata cu dimensiuni axiale de 32/25 mm, extensie cranio-caudala de 38mm cu hipertrofie de lob median nemodificata,dilatatie de uretra prostatica sechelara post Turv,fara leziuni vizibile CT,capsula prostatica integra,fara adenopatii pelvine,fara lichid de ascita la nivel pelvin si determinari secundare osoase nemodificate.Acum PSA este de 0,079,fosfataza alcalina este de 75.Intrebarea este de ce urineaza cu sange?Oare casodexul cu anticoagulantele produc aceste probleme ...nu stim incotro sa mergem ce trebuie sa facem la urolog totul este ok,la oncolog totul este ok iar sotul urineaza cu sange.Saptamana trecuta a intrerupt pradaxa 4 zile fiindca trebuia sa-l opereze dar au spus ca vezica este bine si nu-l mai opereaza .In aceasta perioada nu a mai urinat cu sange iar urina a fost clara.Va multumesc domnule doctor pentru raspuns!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-11-2019, 18:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (draghici elena, Azi, ora 11:25:55):


cred ca aceasta problema trebuie lamurita cu medicul urolog, nu este o problema oncologica, in niciun caz o problema ce poate fi lamurita prin discutii pe internet! daca insa nu mai urineaza cu sange, dupa oprirea anticoagulantelor, este foarte probabil ca acestea sa fi fost principalul factor cauzator. Cistoscopie i s-a efectuat, cu ocazia urinarii cu sange?
3 draghici elena
05-11-2019, 18:59

Membru din 13-08-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Bună seara,domnule doctor!Săptămâna trecută am fost la Spitalul Panduri pentru internare sa-i faca cistoscopie dar domnul doctor a spus că nu este cazul și ne-a trimis sa facem CT pelvis și abdomen.
4 draghici elena
14-01-2020, 14:49

Membru din 13-08-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Bună ziua, domnul doctor!În urma discuției cu dumneavoastra am solicitat altui medic urolog sa faca o cistoscopie soțului meu care a fost diagnosticat în mai 2018 cu cancer vezica urinara ,cancer prostata cu metastaza la oase. Am făcut în iulie și octombrie CT dar nu au indicat că ar putea fi p problema la prostata si vezica dar soțul urina cu sânge.In urma cistoscopiei s-a descoperit tumora la vezica deci recidiva.Concluzie on urma biopsie...carcinom papilifer non-invazia,cu grad scazut de malignitate.Cod ICD-O 8130/21.Joi avem întâlnirea cu medicul oncolog și va rog sa-mi spuneti punctul dumneavoastra de vedere cu ce trebuie sa urmam tratsmentul:epirubicina,BCG Calgevax sau BCG Medac. Multumesc frumos și sănătate multa vă doresc!
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
16-01-2020, 15:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (draghici elena, 14-01-2020, 14:49:00):
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
16-01-2020, 15:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (draghici elena, 14-01-2020, 14:49:00):


inainte de toate trebuie facunt un examen RMN de pelvis.
7 draghici elena
16-01-2020, 17:00

Membru din 13-08-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Multumesc frumos, domnule doctor!Domnul doctor urolog l-a programat pe sotul meu sa faca luni 20 ianuarie o cistoscopie .A spus că trebuie să verifice dacă operatia este ok.Dumneavoastra considerati ca dupa cistoscopie trebuie sa mai facem si un RMN de pelvis?Astăzi am fost la oncolog sa-mi dea reteta pentru BCG Calgevax și a refuzat ,ca nu se mai face asa ceva sa facem instalații cu chimioterapie și ne-a dat trimitere sa facem la București teste imunohistochimice. Sunt tare derutată....Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsul dat.Sper sa nu va supărați daca mai apelez la dumneavoastra cu problemele mele.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
16-01-2020, 18:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (draghici elena, Azi, ora 17:00:46):


va urez mult succes pe viitor!
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp