cancer vezica urinara

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
18 comentarii 1
1 elenag
1 elenag [8c]
27-11-2014, 20:24

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

am fost operata in urma cu 2 luni de polip in vezica urinara. Din biletul de iesire din spital reiese ca polipul a fost de 1,5 cm. Rezultatul biopsiei este: neoplasm papilar urotelial cu potential malign scazut G1, pTa. Am dus polipul si la inst. Babes pentru imunohistochimie. Rezultatul este: Fragmente tumora vezica prelevate transuretral prezintaaspect histopatologic de neoplasm papilar uroterial cu potential malign scazut (PUNLMP) fara elemente de invazie stromala.
CK34Beta12 pozitiv difuz in celule tumorale ; Ki67 pozitiv 10% in celule tumorale; P53 pozitiv 40-60% in celule tumorale; Ck20 negativ. Testele IHC sustin diagnosticul de neoplasm urotelial papilar cu potential malign scazut vezical, noninvaziv.
Va rog frumos sa-mi spuneti cat este de grav si daca necesita neaparat tratament.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

astept rezultatul de la CT pelvis+abdomen superior si peste 2 zile urmeaza sa fac scintigrafie osoasa pentru ca am o durere de spate.. destul de sacaitoare (nu pot sta mult in picioare sau pe scaun si devine si mai dureroasa cand ma aplec)
elena
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
28-11-2014, 18:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenag, 27-11-2014, 20:24:14):


probabilitatea ca durerile de spate sa fie corelate cu problema cu vezica sunt, desi ne-nule, totusi foarte mici. o sa stim mai multe dupa ce revii cu rezultatele investigatiilor de amintesti, dar altfel, de principiu, la un acest tip de cancer de vezica, Ta low-grade, s-ar fi recomadat chimioterapie intravezicala; daca nu s-a facut, consider ca singura conduita de urmat este sa repeti cistoscopiile la intervale regulate, initial cam la 2-3 luni, spre a surprinde vreo eventuala recidiva, daca este sa apara. alt tip de tratament, nu, momentan.
3 elenag
3 elenag [8c]
28-11-2014, 19:11

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Va multumesc pentru raspuns. Am primit doua recomandari de tratament, motiv pentru care la initiativa doctorului de familie am facut imunohistochimie, Ct si urmeaza scintigrafia. Doctorul urolog care m-a operat mi-a propus BCG iar doctorul oncolog epirubicina. Eu prefer sa nu fac deloc.. sincer , dar momentan nu am putut alege nici unul dintre tratamente. Dvs. cum vi se par tratamentele? Sansele de a reapare daca nu fac tratament care ar fi? Multumesc mult
elena
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
28-11-2014, 19:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenag, Azi, ora 19:11:55):


BCG e indicat la tumorile T1 "high-grade" iar epirubicina avea rost daca se facea in 24 de ore de la operatie. acum nu cred ca are vreo logica. de "siguranta" si ca sa nu se zica ulterior, in caz de Doamen fereste ca "nu s-a facut tot ce se putea", acuma orice doctor poate sa faca orice doreste, dar utilitatea este cel putin indoielnica, pe baza datelor si ghidurilor internationale din acest moment.
5 elenag
5 elenag [8c]
28-11-2014, 19:51

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Va multumesc pentru raspunsurile promte. Voi reveni saptamana viitoare cand voi avea si rezultatele de la celelalte investigatii. O sa va rog atunci, sa-mi spuneti informativ ce tratament ar fi indicat.
elena
6 elenag
6 elenag [8c]
01-12-2014, 20:14

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Bine v-am regasit! Revin cu rezultatele de la CT si scintigrafie osoasa:

Examinarea CT abdomen-pelvina, native si dupa administrarea i.v. a substantei de contrast iodate, evidentiaza:
- Ficat cu forma, pozitie si dimensiuni in limite normale, cu structura si iodofilie omogena, fara procese focalizate intraparenchimatoase decelabile CT;
- Fara dilatatii de cai biliare intra-sau extrahepatice;
- Colecist cu continut fluid, alitiazic;
- Glanda suprarenala stanga cu aspect hiperplazic adenomatous difuz-de corelat cu consult endocrinologic;
- Splina, pancreas, rinichi, glanda suprarenala dreapta fara prize patologice de contrast;
- Ambii rinichi cu functie in limite normale, fara dilatatii de SPC, fara imagini lacunare la nivelul sistemului collector urinar;
- Vezica urinarain repletie, cu pereti regulate, fara imagini lacunare;
- Fara prize de contrast patologice la nivel perineal decelabile CT;
- Uter in adversie, dimensiuni in limite normale (diameter longitudinal de 8,5cm/antero-posterior de 4 cm/transvers de 5 cm), cu miometru omogen, fara prize de contrast patologice decelabile CT;
- Ovare cu dimensiuni in limite normale, cu incluziuni chisti-like prezente, imposibil de individualizat prin absenta prizelor parietale (posibil chiste foliculare); ovarul stang prezinta imagine pseudonodulara polilobulata, cu prize periferica de contrast si zona central neiodofila, cu densitati lichidiene, posibil corp luteal- de corelat cu consultul gynecologic;
- Fara adenopatii abdomino-pelvine patologice;
- Fara lichid de ascita la nivel abdomino-pelvin;
- Baze pulmonare libere;
- Examinarea in fereastra de os nu deceleaza leziuni suggestive pentru determinari secundare osoase in regiunile examinate.
Concluzii:
- Hiperplazie adenomatoasa difuza suparenaliana stanga- de corelat cu consultul endocrinologic.
- Fara modificari suspecte pentru un substrat oncologic decelabile CT.








Examinare pentru TV OP TURV.
Examinarea scintigrafica osoasa corp intreg.
Minime modificari cu aspect degenerative la nivelul coloanei vertebrale lombare si articulatiilor: sterno-claviculare, scapula-hemurale, coxofemurale si genunchilor.
RF: 99m Tc-HDP
Active. Adm.: 593MBq;
D.ef.: 3,38mSv
Concluzii:
Fara focare de fixare patologica suggestive pentru determinari secundare osoase.

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si astept cu nerabdare parearea dumneavoastra. Despre un posibil tratament ce parere aveti?
Sa auzim de bine!
elena
7 MARTON
7 MARTON [617c]
01-12-2014, 20:37

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELENA eu sunt pacient si am citit postarile tale si parca ma vad pe mine in mai anul trecut cand ii spuneam medicului ca nu vreau sa fac chimio prefer sa traiesc un an pe picioare decat sa ajung la pat, si cu toate astea in octombrie dupa ce mam informat am citit despre acest tip de cancer am discutat cu medicul sa vezi ce am depus tot efortul sa incep mai repede tratamentul si la momentul respectiv nici medicul care mi la recomandat nici cel care ma urmarit nu erau ferm convinsi ca va da rezultate notabile pt ca boala avansa repede si agresiv , si asta si faptul ca am rude decedate de cancer si cunoscuti, mi-am canalizat toata energia in lupta cu boala si pana in acest moment sunt foarte bine am invins momentan o tumora neoperabila care se extindea in jur si fiind situata in aproprierea coloanei vertebrale imi dadea si dureri mari de mijloc si picioare.
Niciodata sa nu spui niciodata, intotdeauna exista speranta si se poate trai cu aceasta boala trebuie sa faci ceva eu de cate ori merg la spital stau de vorba cu pacientii afluu informatii noi, aflu si ce le recomanda medicul lor, aflu ce tratamente apar, efecte ale tratamentului, metode de contracarare, alimente care sunt bune si care nu si alte date care le pot folosi pt mine dar numai dupa ce ma consult cu medicul curant.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 elenag
8 elenag [8c]
01-12-2014, 23:31

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Buna Marton! Imi pare foarte rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. La mine situatie este mai usoara.. daca pot sa spun asa. Practic , din cate am inteles, eu sunt vindecata. Exista un risc de a reapare, dar acesta este undeva in jur de 5-10%. Nu stiu daca pentru un procent atat de mic este necesar un tratament care ar dura 1 an. Mi se pare f mult, ca si durata , pentru un procent atat de mic de recidiva! Nu am nici un caz de cancer in familie, analizele sunt bune. CT-ul si scintigrafia nu stiu cum au iesit. Asa daca citesc eu.. mie mi se pare ca sunt bune. tu cum ai descoperit tumoarea de langa coloana? Nu stiu ce sa ma mai fac cu aceste dureri de mijloc :( Iti doresc sanatate si sa auzim numai de bine!
elena
9 MARTON
9 MARTON [617c]
02-12-2014, 13:34

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Dupa cum spui si tu riscurile de 5-10% sunt mici dar ca sa vezi cat de parsiva este aceasta boala iti voi trimite pe privat toata povestea mea , si sa stii ca si noi pacientii ne crestem acest procent de supravietuire .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
02-12-2014, 15:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenag, 01-12-2014, 20:14:15):


nu vad motive pentru vreun tip de tratament oncologic. cred ca este indicata urmarirea la distanta, dupa cum stabilesc medicii vostri.
11 elenag
11 elenag [8c]
02-12-2014, 16:43

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Multumesc din suflet pentru raspuns. Acelasi raspuns l am primit astazi si de la medicul oncolog care initial a propus epirubicina. In ceea ce priveste un regim alimentar, ce parere aveti? Care ar fi produsele contraindicate! Cu deosebit respect, elena
elena
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
02-12-2014, 17:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenag, Azi, ora 16:43:28):


din punct de vedere oncologic nu se recomanda niciun tip de dieta speciala, ci numai mentinerea unui indice de masa corporala normal (mai mic de 25, daca se poate) si activitate fizica moderata.
13 elenag
13 elenag [8c]
02-12-2014, 17:38

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Multumesc pentru raspuns. Va doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine!
elena
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
03-12-2014, 21:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenag, 02-12-2014, 17:38:00):


numai bine!
15 MARTON
15 MARTON [617c]
06-12-2014, 21:21

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELENA am vazut o emisiune legata pe aceasta tema si alimentatia este strans legata de coloniile de bacterii din organism , si cu aparitia diferitelor tipuri de cancer.
Unii medici asociaza cancerul cu obezitatea dar daca ar fi asa 100% atunci cel putin 50% din populatia lumii ar suferi de cancer, in SUA, MAREA BRITANIE, EUROPA , ASIA, circa 70-80% din poputie este obeza sau superobeza pana si in china au inceput sa apara persoane peste 150kg si este in crestere.
I-ti dau un exemplu care imi vine acum in minte: pt arsuri trebuie sa rad mar si sa-l las la oxidat, numai ca majoritatea merelelor din comert sau din piata le las de dimineata pana seara la oxidat si degeaba pt ca au atatea chimicale incat nu se mai oxideaza si sunt multe exemple .
Daca ai timp si vrei sa discutam o putem face la telefon sau pe yahoo facebook are sotia dar mie nu i-mi place este prea expus .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
16 elenag
16 elenag [8c]
03-09-2015, 11:35

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Stimate domnule doctor RaulDuke. Revin dupa un an de la operatia TURV. In aceasta perioada am mers la control (cistoscopie) din 3 in 3 luni am efectuat analize regulat (sumarul de urina si urocultura cam la 2-3 luni. Momentan eu zic ca este bine. La ultimul control din luna iunie m-au "chinuit" mai mult decat deobicei, deoarece nu mai gaseau locul operatiei. Eu cred ca e de bine aspectul acesta... sper sa nu fie doar optimismul meu de vina :). In luna iulie am repetat si analizele de sange, care au iesit bine cu singura exceptie a valorilor Ca, magneziu care se indreptau spre limita inferioara iar fierul era deja sub limita inferioara. Mentionez ca saptamana trecuta am facut o cadere de calciu severe.. mai exact o criza de tetanie ( sper ca exprimarea sa fie corecta). Am inceput sa iau la recomandarea medicului un complex de calciu, magneziu, zinc si seleniu. Trebuie sa-l iau 3 luni cate 10 zile pe luna. Mentionez ca in ultimele 2 luni am avut o menstruatie extrem de abundenta.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca aceasta scadere a vitaminelor imi poate influenta recidiva cancerului.
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Cu deosebit respect, Elena. Sa auzim numai de bine!
elena
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
03-09-2015, 18:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (elenag, Azi, ora 11:35:53):


nu, nu cred sa existe niciun fel de corelatie. felicitari pentru rezultatele bune!
18 elenag
18 elenag [8c]
03-09-2015, 19:03

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Va multumesc! Sper ca dupa controlul de un an, care trebuia sa-l fac luna aceasta ( il voi face luna viitoare deoarece dl. doctor care m-a operat este in concediu si nu vreau sa merg la un alt chirurg urolog) sa am la fel vesti bune! Numai bine si multa sanatate!
elena
Răspunde la topic
18 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp