Cancer triplu negativ... la Clinica Acibadem din Turcia?

Secțiunea: Tratament cancer in strainatate
8 comentarii 1
1 camelutzasze
1 camelutzasze [1c]
30-05-2014, 11:34

Membru din 30-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
Sunt intr-o situatie disperata..daca in urma cu cateva zile cautam pe internet aranjamentele florale si rochii de mireasa..pentru ca in 28 iunie avem nunta.va spun cu o durere nemarginita ca intr-o singura clipa..nimic nu mai conteaza.Astazi matusa mea, o femeie frumoasa din toate punctele de vedere, cu un suflet de inger, care imi este prietena, sora, mama si inger pazitor a primit o veste tragica la Institutul Oncologic din Cluj.Carcinom mamar invaziv grad 3 Nottingham...intr-o clipa totul s-a naruit...si pentru ca pana in ultima clipa cand am ajuns acolo nu am vrut sa cred ca poate fi adevarat, in momentul in care doctorul ne-a dat vestea am inlemnit efectiv.
Fara macar sa o pot sustine in vreun fel pe moment...ce sa va spun..suntem terminati..e atat de greu..e groaznic..citesc intr-una despre alti oameni cu probleme asemanatoare..incercam sa gasim solutii dar Este Groaznic..
Am auzit si despre Clinica Acibadem din Turcia...am incredere mare ca acolo este poate un alt mod de abordareva datorita unor poate a unor aparaturi performante.nu stiu ce sa zic..sunt atat de bulversata...va cer ajutorul cu lacrimi in ochi si cu sufletul sfasiat...poate avem o sansa...matusa mea are doar 44 de ani si maine incepe tratamentul cu citostatice Are de facut 8 sedinte o data la 3 saptamani..e si foarte slaba.Oare ce sanse sunt?Doctorul de la Cluj s-a exprima ca este un cancer triplu negativ si foarte agresiv.Va implor sa imi dati un raspuns!
2 MARTON
2 MARTON [617c]
28-05-2014, 22:36

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

CARMEN si eu am trecut prin ceva asemanator ca tine in urma cu aproape 13 ani cand mama mea a facut trei comotii cerebrale si cand eu urma sa fac nunta ea era internata in spital dar nea zis asa: DACA NU VA CONTINUATI NUNTA MA SUPARATI MAI TARE DECAT DACA O ANULATI, asa ca am facut nunta si dupa sfat am fost la ea inainte si dupa slujba la fel dupa restaurant neam oprit la ea si a fost ca si cum a fost cu noi.
EU te sfatuiesc sa o intrebi si pe ea despre ce isi doreste.

TIAM TRIMIS UN MESAJ PE PRIVAT
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
29-05-2014, 10:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e cazul sa dramatizezi! pastreaza-ti calmul ca sa poti lua deciziile cele mai bune!
cancerul de san se trateaza peste tot prin lume dupa aceleasi standarde. ca atare, nu exista nimic din ce ati face in turcia ce nu ati gasi si prin romania, la preturi incomparabil mai mici.
in ce stadiu este cancerul de san ? cat de mare e tumora, exista ganglioni ? etc. revino, eventual, cu rezultatele oficiale ale unor buletine medicale, te rog!
4 camelutzasze
4 camelutzasze [1c]
29-05-2014, 15:32

Membru din 30-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Rezultatul oficial este urmatorul:Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchin mamamr cu dimensiunile cumulate de 12 mm.Unul dintre acestea contine o proliferare tumorala maligna de tipul carcinomului mamar invaziv.NST grad Nottongham 3 (formare de tubuli =3, grad nuclear =3, grad mitotic=3 Total =9)
Sunt prezente imagini de necroza.Nu sunt prezente imagini de invazie perineurala sau emboli vasculari.Celuraritatea in patul tumoral este de 70%.Stroma este de tip desmoplazic.Sunt prezente imagini de infiltrare linfocitara peritumorala.)
Concluzie:Carcinom mamr invaziv NST grad Notthingam 3( Total =9)
CK AE 1 /AE3 pozitiv
Ki67=70%
Scor ALLRED ER :1+1=2(negativ).Scor ALLRED PR 1+1=2 (negativ)
Scor HER2 :0

Cod Topografic ICDO C50, Cod Morfologic ICDO 8500/3.Cam asta ar fi rezultatul.A incepu sedintele de chimioterapie, ieri a fost prima la Cluj.S-a simtit bine, fara stare de greata doar putin ametita.Inseamna ca organismul le tolereaza bine?Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
30-05-2014, 11:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da. ce stadiu este insa ? cat e de avansat ? ce zice mamografia si/sau examenul clinic? are ganglioni afectati ? a facut un CT sau o scintigrafie sau RMN ?
6 Dumitrescu Ligia
01-03-2015, 15:13

Membru din 01-03-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Tratament in Turcia! Iluzii desarte!

Tatal meu are cancer pulmonar, localizat in lobul superior stang. Am fost in Turcia la Spitalul Anadolu Medical Center.
Din nefericire, a fost cea mai neinspirata decizie din viata noastra. I s-a propus radioterapie si chimioterapie.
Ni s-au dat asigurari ca daca urmam tratamentul recomandat in peste 50% din cazuri se intra in remisie si 10% din cazuri se poate vindeca total .

Preturile pentru radioterapie sunt exagerat de mari, comparativ cu Romania. dar am acceptat , deoarece am crezut in cele 60% sanse de vindecare.
Un tratament de 42 de sedinte poate ajunge la 22000 de dolari, fata de 2000-3000 dolari in Romania.

Inainte de incepe chimio sau radioterapie, te pun sa semnezi o hartie in limba turca (fara o variant legalizata in engleza sau romana),
care este un formular prin care semnezi ca stii toate riscurile si ca medicii turci nu au nici o responsabilitate de eventuale complicatii
Partic pot sa faca orice cu tine ca nu ai cum sa-i tragi la raspundere.

Noua nu ni s-a spus decat ca singur risc este oboseala care se accentueaza. Iti cer bani in avans iar, daca te imbolnavesti si intrerupi tratamentul nu iti da banii inapoi pe sedintele neefectuate. Asa am patit. Din cauza frigului de la radioterapie si a radiatiilor in sine,Tata s-a imbolnavit a facut abces pulmonar si nu a mai putut continua tratamentul. Desi, ni s-a spus ca putem opri oricand tratamentul, Anadolu Medical Center a ramas cu 7000 de dolari dati in avans. Nimeni nu mi-a spus inainte ca daca intrerup tratamentul imi ia banii oricum.

Tata a venit din Turcia mult mai rau decat a plecat, iar daca incepea si chimioterapia acolo (conform planului recomandat de ei), in opinia medicilor romani nu supravietuia
si il aduceam mort de acolo.
Discutiile se poarta in limba turca si traducerea este facuta de o serie de traducatoare care nu traduc nici 50% din ceea ce spune doctorii

In concluzie, nu va recomanda Clinica Anadolu din Turcia. Noi am cheltuit banii inutil si am venit cu tata mai rau decat am plecat.Nu stiu cum este la Acibadem, dar v-am relatat experienta noastra pentru ca daca stiam ceea ce stiu acum nu m-as fi dus, sa-l tratez pe tata la Anadolu Medical Center. Am cheltuit economiile tatei de o viata
iar singurul rezultat este ca starea lui s-a inrautatit major.
BIU
7 MARTON
7 MARTON [617c]
01-03-2015, 16:19

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LIGIA eu sunt tot pacient de cancer si am urmat chimioterapia in tara cu pastile si intr-un an de tratament am scapat de o tumora neoperabila care unea muschiul spatelui de colon si cele doua tumori mici de pe plamani stagneaza tot de un an, numai ca in acest timp am adoptat si consumul de alimente care sunt considerate de cercetatori anticancerigene.
In Romania medicii zic VEDEM dar in strainatate iti dau sanse mari pt a te pacali sa te tratezi acolo pe bani foarte multi si chesh, si fara posibilitatea de a trage pe cineva la raspundere, pe cand aici chiar daca vrei sa tragi pe cineva la raspundere nu ai cum ca nimeni nu raspunde pt decesul pacientului in Romania.
Daca vrei mai multe informatii dai clik pe numele meu si imi transmiti o adresa de mail.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
01-03-2015, 21:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Dumitrescu Ligia, Azi, ora 15:13:49):


Imi pare rau pentru alegerea facuta, de buna seama sub impulsul presiunii imediate care insoteste mereu primirea unei vesti de tipul "cancer". Intr-adevar, in Romania, cel putin in ce priveste chimioterapia si radioterapia, suntem practic deplin aliniati la orice norma europeana, iar preturile la care acestea sunt disponibile, chiar cand cineva alege sa plateasca 100% in regie proprie (desi nu stiu de ce ar face asta un asigurat) sunt cu mult mai mici. Desigur ca acum trebuie sa va adresati unui serviciu din Romania, inclusiv de oncologie. In ce oras se afla ?
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp