cancer san triplu negativ stadiul 1

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
2 comentarii 1
1 Hope
1 Hope [1c]
15-03-2019, 10:38

Membru din 15-03-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, am 46 de ani, in octombrie anul trecut am depistat un nodul mobil la san.Am facut ecografie ( nodul de 1.8/1.3 cm), mamografie (BIRADS 5) urmate de biopsie. La mamografie nu s-a vazut mare lucru pentru ca am sanii densi.Am facut biopsia la inceputul lunii noiembrie si in decembrie am luat rezultatul - carcinom intraductal cu indicatie de imunohistochimie, sub rezerva materialului insuficient. Am luat blocul si lama si am mers la iob unde am facut IHC la care rezultatul a iesit triplu negativ, ki 67 - 80% dar din nou sub rezerva materialului insuficient , motiv pentru care se recomanda rebiopsierea sau chirurgia. Cat am asteptat rezultatul, am facut un ct torace ,abdomen si pelvis care nu a evidentiat determinari secundare( in afara de tumora au iesit cativa ganglioni inflamati cu dim max de 1 cm dar la palpare nu se simteau). La sfarsitul lunii ianuarie am facut operatie ( dr oncolog a recomandat operatie fara tratament inainte) mastectomie cu ganglioni axilari statiile I si Ii. Rezultatul de la operatie este :
Formatiune tumorala de 1,4/1,2 cm, incapsulare relativa, consistenta medie, culoare alba.

Carcinom ductal invaziv - criostat
Post criostat - carcinom ductal invaziv
Parafina - carcinom ductal invaziv
Peritumora - microdilatatii chistice
Distanta - microdilatatii chistice
Piele,areola,mamelon indemne
Statia ggl I+II -17 ggl histiocitoza sinusala, ggl examinati 17, invadati 0
Concluzie : carcinom ductal invaziv G3, pT1c pN0
Teste imunohistochimice :
- ER negativ in celule tumorale
- PR negativ in celule tumorale
- Her 2 reactie membranara absenta in celule tumorale
- P63 negativ pentru celule mioepiteluale din proliferare tumorala invaziva
- KI 67 pozitiv in 80% din celule tumorale
- CK 5/6 pozitiv parcelar in celule tumorale
Concluzie ihc : carcinom mamar invaziv NST, slab duferentiat G3, cu receptori hormonali negativi si her2 negativ - scor 0 , de tip basaloid ( basal like carcinoma ).
Fata de situatia prezentata, avand in vedere ca ajung cu rezulratele la dr abia saptamana viitoare, va rog, cine ma poate lamuri si pe mine cu urmatoarele :
1. Avand in vedere ca saptamana viitoare se fac 2 luni de la operatie, este tarziu daca incep tratamentuk dupa ce au trecu 2 luni? Care este riscul?
2.Credeti ca voi face si radio, avand in vedere mastectomia cu evidare ganglionara?
3. Ce presupune tipul bazal? E mai rau sau cum???
4. Din rezultatele de mai sus va puteti da seama daca o sa recidiveze? Nu am vazut nimic cu invazie limfatica sau sangvina - inseamna ca nu s- a imprastiat prin san sau nu a luat calea sangvina?
Multumesc anticupat!!
Dr RaulDuke ce spuneti?
2 Hope
2 Hope [1c]
Azi, ora 06:10

Membru din 15-03-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Nu ma poate ajuta nimeni ?
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Accept cookies Informare Cookies Folosim cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.