cancer san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
4 comentarii 1
1 adriana nicolae
17-06-2015, 21:25

Membru din 17-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua.Ma numesc Nicolae Adriana sunt din Brasov si am fost diagnosticata cu cancer la san.As dori sa stiu si parerea dumneavostra despre diagnosticul dat in urma biopsiei si sfaturi utile pentru care pot opta(doctori,clinici).Va scriu rezultatul biopsiei si al testului imunohistochimice:
Examen histopatologic piesa mica
Diagnostic: tumora mamara san stang
Date clinice\paraclinice:Mamografic: opacitate in cadranul supero extern avand dimensiuni de 40x14mm.
Descriere macroscopica:5 fragmente bioptice cu lungimea totala de 45mm.
Descriere microscopica:5 fragmente bioptice cu lungimea totala de 45 mm prezentand pe toata lungimea lor placarde si grupuri alcatuite din celule tumorale cu pleomorfism citonuclear marcat,citoplasma eozinofila,mitoze atipice prezente (11\10HPF).
In jur este prezenta reactie desmoplazica si un marcat infiltrat inflamator cronic limfo- plasmocitar.
Sunt prezente zone de necroza tumorala si microcalcificari.
Nu se poate exclude prezenta embolilot tumorali vasculari.
Diagnostic anatomo patologic:
Carcinom mamar invaziv NST,grad 3 de malignitate histoligica(sistem de gradare Elston si Ellis:formare de lumene-3 puncte,pleomorfism nuclear -3 puncte,numar de mitoze -2 puncte,scor -8), fara componenta de carcinom intraductal.


Teste imunohistochimice:
Anticorpi utilizati:
Receptori estrogenici(ER),receptori progesteronici(PR),Her2(c-erb-b2), indice de proliferare ki67.
Rezultatul imuno marcarii:
Receptorii estrogenici sunt negativi in toate celulele tumorale(0%).
Receptorii progesteronici sunt negativi in toate celulele tumorale(0%).
Her2 este negativ: scor 1+.
Indicele de proliferare ki67 este pozitiv in aproximativ 60% din celulele tumorale.
In sectiunile examinate este prezent control endogen pozitiv.

Acestea sunt rezultatele la biopsia facuta.Ce credeti ca trebuie facut si daca mai am sanse de vindecare.Si daca da ,care ar fi acelea.Va multumesc, o zi buna,
.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-06-2015, 18:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (adriana nicolae, 17-06-2015, 21:25:29):


exista ganglioni afectati in axila ? ai facut cumva un examen CT si/sau scintigrafie osoasa, sau un consult oncologic care sa spuna daca sunt probabile sau nu metastazele ? daca NU exista metastaze, atunci sansele de vindecare nu numai ca exista, dar sunt si destul de mari, chiar majoritare, daca tratamentul aplicat va fi unul corect si complet. ai vazut cumva un oncolog pana in acest moment ? este posibil sa se indice chimioterapie inainte de a face operatia... dar asta presupune o discutie cu oncologul.
3 adriana nicolae
20-06-2015, 09:55

Membru din 17-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Va multumesc pentru promtitudine,Am consultat un oncolog.Am facut si un CT.Rezultatul la CT este foarte bun dupa spusele domnilor doctori(radiologul si oncologul),adica nu exista nici un semn de extindere.De luni incep tratament cu citostatice.Sa dea Dumnezeu sa raspund la aceste citostatice si sa fie bine .Va multumrsc inca odata pentru opinie si pentru incurajari.Sper sa pot sa inving aceasta boala.O zi buna.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
21-06-2015, 11:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (adriana nicolae, 20-06-2015, 09:55:09):


numai bine!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp