Cancer renal cu metastaze pulmonare si hepatice

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
39 comentarii 12 INAINTE ›
1 mony 20
1 mony 20 [9c]
17-06-2014, 13:22

Membru din 04-12-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Tatal meu a facut un ct in septembrie atunci am descoperit ce are de fapt. Cu cateva luni inainte a inceput sa tuseasca f rau dar el zicea ca ii o raceala netratata si a refuzat sa mergem la medic pana in august cand am insistat si pana la urma a acceptat sa mearga.Eu vreau sa va rog sa imi spunei daca metastazele au mai crescut din sept de la primul ct pana la al 2-lea ct facut acum in 02.12.2013 pentru ca nu inteleg atunci interpretarea ii in cm iar acum ii in mm, sau ultimul ct ii detaliat si celalalt nu.
Va scriu interpretare ct-ului din 12 sept: Ganglioni mediastinali grup paraortic, loja Barety, fereasta aorto-pulmonara, subacrinar cu diametrul maxim de 2.5 cm.
La nivelul hilului drept se remarca o imagine hiperdensa (30 HU ), nodulara, bine delimitata cu diametrul 4.63.8 cm care comprima bronsiile si arterele pulmonare adiacente, omogena care capteaza discret substanta de contrast ( 32 HU) si se intinde interscizural Cativa nodului mici si medii apical drept si in lobul inferior stang bazal cu diametrul cel mare de 1.9 cm.
Ficat : hipodensitate subcentrimetrica bine delimitata in seg VII
Rinichi stang: masa tumorala voluminoasa, polilombata polar superior, extinsa in spatiul perirenal posterior pe care il ocupa in intregime ajungand la nivelul peretelui toraco-lombar ( rinichiul i-a fost extirpat in data de 25.09.2013 )
Dupa operatie sa recuperat binisor avand si pofta de mancare si cred k a luat in 1-2 kg in greutate.
Interpretare Ct 02.012.2013: Ficatul prezinta in LHD trei-patru leziuni hipodense, hipocaptante cu dim cuprinse intre 4 si 8 mm suspecte de determinari secundare hepatice.LOja renala stg ocupata de anse intestinale si coada pancreasului ( asta este de bine sau de rau k nu inteleg ).si fara recidiva tumorala locala.
Prostata cu dim axiala de 36/33 mm si microcalcificari centrale ( inseamna k este ceva si la prostata)?
Noduli pulmonari de 5 si 10 mm centrati de ax vascular situati in segm anterior LSS si alti doi noduli pulmonari cu aceleasi caracteristici unul de 13 mm localizat bazal extern LIS altul de 17 mm bazal posterior Lis
Micronodul pulmonar fibros de 6 mm apical dr.
Adenopatii mediastinale de pana la 14 mm (infracarinar) si in hilui drept cu dim 20si 47 mm, cea mai mare cu aspect necrozat ( asta inseamnca ca s-a oprit din crestere ? ) Minima reactie scizurala in piciorul anterior al scizurii obice dr.
Am facut dosar pentru sutent si s-a aprobat incepand de ieri prima cura.
Am vb cu el de dimi si mi-a zis ca il doare piciorul st, simte ca il arde ceva la degete.Pofta de mancare inca este si sper din suflet sa nu se piarda. Crede-ti ca tusea care o are se poate opri de la sutent (acum ia codeina 2/ zi ).Astept rasuns va rog sa inteleg si eu cam cat de grav este. Multa sanatate.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-12-2013, 20:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

metastazele vizibile pe CT-ul din septembrie par a fi stationare ca dimensiuni, dar din pacate boala pare a fi in progresie, datorita aparitiei a ce par a fi metastaze si in ficat. din pacate acest lucru nu este neasteptat, el neprimid tratament din septembrie pana acum. este momentul sa inceapa tratamentul cu Sutent si a se vedea cum evolueaza ulterior.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
05-12-2013, 20:59

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Mony astept un respuns pe privat.
Tratamentul cu sutent poate stopa si regresa sau opri aceste tumori.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 mony 20
4 mony 20 [9c]
07-12-2013, 12:03

Membru din 04-12-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Este a 4 zi de cand tatal meu a inceput tratamentul cu sutent si de simte bine, are pofta de mancare, inafara de senzatia de rece la degetele piciorului stang inca nu are nici o reactie adversa la medicament. Tuseste si expectoreaza cu sange uneori dimineata si pentru asta ia codeina 2/zi.Credeti ca tusea asta se poate opri cu sutent in cazul in care are afect pozitiv si o sa putem sa renuntam vre-o data la codeina ? Ar fi ceva sintome prin care ne putem da seama daca are efect benefic sutentul asupra tatalui meu? Va rog frumos sa imi raspundeti la intrebari ca nu stiu la ce sa ne asteptam! Va multumesc anticipat !
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
07-12-2013, 17:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, este o posibilitate ca simptomele sa se amelioreze, cel putin o perioada.
6 MARTON
6 MARTON [617c]
07-12-2013, 18:13

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Vezi la modifica profilul ca ti-am dat mesaj.
O sa se ingalbeneasca pielea, o sa aiba tensiune mai mare ( eu asa am), eu ma mentin la greutate dar alti pacienti sau ingrasat sau au alabit, am zile cand ma injunghie picioarele pe muschi, cand ma doare spatele si nu pot sa ma indrept, tensiunea am o pastila cu care o tin sub control, mi se cojeste pielea pe fata, mi se usuca pielea pe cap si fata, mi sau retras gingiile si se vad lucrarile dentare, dar tusea care este de la recidivele pulmonare au incetat.
i-ti dau numarul meu daca vrei ca sa-ti zic ce simptome mai am.
Alt pacient cu care comunic nu are aceste simptome deci ele apar in functie de pacient, varsta si organismul fiecaruia.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
7 mony 20
7 mony 20 [9c]
10-12-2013, 23:08

Membru din 04-12-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Tatal meu are tensiune arteriala mare(170/95) in timpul tratamentului cu sutent.Am fost ieri la cardiolog pentru control, i-a facut un ekg si i-a dat urmatoarea retea:betaloc50 mg 1-0-1;Diurex 50mg 1-0-0;Irbesartan 150g 1/2-0-1/2si norvasc 5mg 1-0-1.Problema este ca a inceput tratamentul inca de aseara si azi de dimineata si-a luat pastilele si astazi tot tensiune mare a avut, cam la aceleasi valori.Nu mai stiu ce sa fac, sa astept sa vad pe parcursul zilei de maine cum se prezinta TA a tatalui meu si sa merg poimaine iar la doamna doctor sa vb cu ea sa vedem ce se poate face, sa ii de-a alte medicamente...TA trebuia sa scada daca tratamentul ii era bun?Ce ma sfatuiti sa fac ?Va rog din suflet sa ma ajuta-ti, sunt disperata nu mai stiu ce sa fac.Imi este frica ca nu mai poate suporta tratamentul cu sutent si ca altceva pentru el nu se mai poate face.Va multumesc anticipat!
8 MARTON
8 MARTON [617c]
10-12-2013, 23:20

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Tiam dat mai multe mesaje pe privat si nu miai raspuns.Adresa mea de mail este marian_cr2000@yahoo.com, ca sa putem comunica mai repede.
Doctora sau doctorul cardiolog la care ati fost nu va explicat la ce valori trebuie sa fiti atenti si nu va gat nici un numar de telefon la care sal gasiti daca aveti nevoie de ceva?
Si eu aveam tensiune mare in timpul tratamentului cu sutent dar acum cu LERIDIP tensiunea este ok, numai ca din cate vad tatal tau mai are si alte probleme.
Daca citeai mesajele vedeai ca tiam scris si despre aceste probleme ca tensiunea, uscarea pielii, arsuri in gat si pana in stomac. Eu AM FACUT UN TEST STAND CU UN TENSIOMETRU 24 DE ORE SI IN FUNCTIE DE TENSIUNE MI SA DAT ACEST MEDICAMENT.
Tiam scris si de sare care trebuie evitata in totalitate sau sa cumperi din supermarket ori din farmacie PIC DE SARE costa cam 12 ron.Cu tensiunea nui de gluma ca poate face atac cerebral sau infarct.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
11-12-2013, 09:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate hipertensiunea arteriala este un fenomen des intalnit ca efect secundar al tratamentului la sutent (si alte medicamente similare). partea buna este ca aparitia acestui fenomen pare sa se coreleze pozitiv cu raspunsul bun la tratament (deci s-a observat ca daca apare hipertensiunea, raspunsul la sutent e mai bun). totusi medicul cardiolog trebuie informat de chestia asta, e posibil sa nu aiba habar. la fel trebuie informat si oncologul. probabil ca da, este indicata punerea unui Holter pentru masurarea tensiunii pe 24 de ore, dar nu cred ca intai trebuie schimbate medicamentele de tensiune ci mai degraba escaladate dozele si reevaluata toata treaba. desigur, sarea trebuie eliminata complet din alimentatie, din pacate.
10 alice maria
10 alice maria [5c]
11-12-2013, 15:32

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua. Il am pe tata diagnosticat in martie 2009 cu carcinom renal, l-am operat, i s a extirpat rinichiul stang si i s a spus ca nu este nevoie sa faca tratament. In septembrie 2009, la un CT i s a vzt un nodul f.mic la plamani, medicul oncolog facand o eroare imensa, nu i-a prescris nimic decat abia in decembrie 2011 cand deja erau 3 noduli, iar noi nestiind ce este de facut, am urmat instructiunile, insa de cand au aparut ceilalti noduli a inceput maratonul, acum considerandu ma experta, din pacate, prea tarziu cand boala este avansata. L am operat de urgenta la spitalul "Marius Nasta" din Bucuresti sa vdm natura lor, daca sunt metastaze sau cancer dezvoltat individual la plamani. S au dovedit a fi metastaze, lucru stiut, insa aveam nevoie de confirmare pt a sti ce tratament sa inceapa. A urmat 7 luni cu Sutent, apoi 4 luni cu Torisel si in cele din urma 11 luni cu Nexavar, nu as spune ca nu i-au fost de folos aceste tratamente, pt ca au tinut boala pe loc mai mult sau mai putin, nepermitand sa se extinda si la alte organe, insa ne amagim sa credem ca se va vindeva, doar incetinesc procesul. La un CT din noiembrie 2013 s a vzt o crestere dimensionala a adenoaptiilor si a doi noduli, motiv pt care medicul oncolog i-a spus sa intrerupa si tratamentul cu Nexavar, ca se otraveste degeaba, k nu isi mai face efectul si ca nu mai are ce sa i faca, ca a luat tot ce trebuia. Ne am dus la Institutul oncologic Bucuresti, unde am avut norocul sa intalnim medici care i-au ridicat moralul, lucru vital pt un bolnav de cancer, spunandu i ca ar mai exista tratamentul cu Interferon, care desi este cel mai slab dintre toate, a dat rezultate bune, avand pacienti care de 8 ani raspund f.bine si ca este in teste un alt medicament f.bun care iese pe piata la anul, insa pana atunci ne zbatem sa faca macar Interferon, sa nu stea fara tratament pana atunci. Tatalui meu i au mai ramas doua cutii de Sutent de 50 mg disponibile care expira in luna aprilie, respectiv iulie. El este posibil sa reia tratamentul din prima linie la un moment dat, deci sa inceapa cu Sutent, insa nu se stie cand si nu am vrea sa expire. Am vrut initial sa le donam, pt ca stim cat de greu se obtin si cata lume are nevoie, insa si el are nevoie de tratament pe mai departe si nu stim cum va reusi sa procure ce i s a recomadat acum -----
Multa sanatate tuturor si Doamne ajuta!
11 MARTON
11 MARTON [617c]
11-12-2013, 16:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Este un lucru excelent acela pe care vrei sal faci numai ca mai bine astepti putin.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
12-12-2013, 09:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa intelegem deci ca initial ai vrut sa il donezi, sutentul, iar acum vrei sa-l vinzi ? cat te-au costat 2 flacoane ?
13 alice maria
13 alice maria [5c]
12-12-2013, 16:54

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Initial, da, cand medicul oncolog i a spus ca nu mai are ce sa i faca, ca a urmat toate liniile de tratament, insa medicii de la Institutul oncologic au zis ca mai este varianta cu Interferon si un alt medicament care se lanseaza la anul si atunci va trebui sa si le procure el. Flacoanele au fost mai putin decat pretul initial din farmacii, dar oricum foarteeee scumpe, insa din disperare am facut tot posibilul sa l ajutam!
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
12-12-2013, 19:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cea cu interferon e mai degraba imaginara; acesta se face impreuna cu un produs numit "bevacizumab" sau Avastin, dar in prima linie de tratament, adica atunci cand NU a mai primit nimic, in nici un caz in a patra, asa cum e situatia aici. de asemenea reluarea tratamentului cu sutent nu este indicata aici, daca a progresat cu adevarat sub acest tratament. medicamentul care urmeaza sa apara la anul si la care se refera oncologii, cred ca este numit axitinib sau Inlyta (cred), si care din pacate nu va fi rambursat/decontat de casa, cel putin la inceput. de asemenea costul lui este foarte ridicat, probabil peste nivelul la care ati achizitionat sutent. adica nu cred ca va avea un pret mult mai scazut decat ar putea, de pilda, sa fie achizitionat acum din vestul europei.
15 alice maria
15 alice maria [5c]
12-12-2013, 19:30

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

stiu o parte din aceste aspecte, dar vreau sa ramanem optimisti sa sa cred inca in minuni, iar pt moralul lui este bine sa i spunem ca sunt sanse mari si sa l incurajam
16 alice maria
16 alice maria [5c]
12-12-2013, 19:34

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

stiam ceva de Avastin, dar ni s a spus ca nu este pt ce are tata...
17 domi88
17 domi88 [94c]
18-12-2013, 04:07

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

Avastinul este utilizat inclusiv in cancerul renal. Cine a spus ca nu poate fi folosit?
Inlyta costa undeva la 1200 euro 56 fiole de 1 mg.
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
18-12-2013, 09:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

eu am spus (desi evident nu numai). evidente ca "poate fi folosit" dar probabil asa cum poate fi folosita si terapia cu bicarbonat a lui stevens. avastin se foloseste impreuna cu interferon alfa 2 a si numai IN PRIMA LINIE in cancerul renal metastatic, nicidecum dupa toate tratamentele pe care deja le-a folosit.
19 domi88
19 domi88 [94c]
18-12-2013, 17:48

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

Raul, am raspuns la urmatoarea afirmatie facuta de alice: "stiam ceva de Avastin, dar ni s a spus ca nu este pt ce are tata..."
20 alice maria
20 alice maria [5c]
18-12-2013, 18:04

Membru din 11-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Si eu stiu din ce au spus anumiti medici, fara prea multe detalii. Probabil pe considerentul ca nu se mai face in a patra linie de tratament
Răspunde la topic
39 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp