cancer renal

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
4 comentarii 1
1 samida
1 samida [0c]
16-05-2014, 23:00

Membru din 16-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Am 48 ani si am fost operat acum o luna la Fundeni pentru o tumora pe rinichiul drept pe care am depistat-o intamplator in urma unui examen CT. Rezultatul biopsiei este urmatorul :
Examen Histopatologic : mica formatiune tumorala solida, circumscrisa - diam. -2cm-, galbui-bruna, de consistenta ferma, dezvoltata in corticala renala, avand aspect microscopic de carcinom cu celule clare, grad nuclear variabil ( Fuhrman 2 si 3), dispuse in pattern tubulo-microchistica si tubulo-alveolar; frecvente hemoragii intramurale; tumora este circumscrisa prin parenchim renal, pe alocuri atrofic, si se afla la distante largi de marginile de excizie chirurgicala.
Concluzie: Carcinom renal cu celule clare, grad nuclear fuhrman 2 si 3, pT1a, pNx, pMx. (COD 8310/3).
Va rog sa ma ajutati cu mai multe lamuriri legate de acest rezultat, daca e foarte grav, ce ar trebui sa fac in continuare, ar trebui sa consult un medic oncolog, ar trebui sa tin o dieta speciala si in ce consta aceasta, ce controale periodice si analize ar trebui sa fac si la ce intervale de timp si orice alte lamuriri imi puteti da ? Multumesc mult pentru ajutor.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-05-2014, 21:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca trebuie sa te iei in evidenta la un medic oncolog pentru un plan de urmarire la distanta, cu evaluari repetate, dupa cum va stabili el. nu trebuie sa tii dieta si, pe langa acest plan de urmarire la medic, nu ai nimic de facut in mod special decat sa te consideri vindecat si sa-ti traiesti viata cat poti de normal.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
16-05-2014, 23:00

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

SAMIDA in urma operatiei ti sa scos doar tumora sau si rinichiul?
eu faceam controale din 3 in 3 luni pt ca mergeam la comisia medicala, dupa 2 ani din 6 in 6 luni, si din 2 in 2 ani CT sau RMN, IN REST FACEAM TOTUL NORMAL DAR EU AVAND UN SINGUR RINICHI DUPA OPERATIE A TREBUIT SA AM GRIJA LA CULOAREA URINEI PT A STII DACA RINICHIUL FUNCTIONEAZA NORMAL, FARA EFORTURI MARI, FARA RIDICARI, dar o cunostinta a mea ridica saci cu ciment lucreaza in constructii, asa ca fiecare este liber sa faca ce vrea cu sanatatea lui.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 Flori2626
4 Flori2626 [1c]
25-05-2018, 21:28

Membru din 25-05-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Ce faceți? Cum va simțiți ?
BIU
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp