Cancer rectal

Secțiunea: Cancerul de rect (rectal)
5 comentarii 1
1 Ana Fri
1 Ana Fri [0c]
30-03-2014, 13:59

Membru din 30-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 0

Tatalui meu i s a descoperit o formatiune tumorala la aprox 12 cm de orificiul anal. Cancer rect superior. Medicul ii recomanda anus contra naturii provizoriu (fara scoaterea tumoarei), sedinte radioterapie si dupa aceea operatie pentru scoaterea tumoarei si refacerea intestinului.Ce imi recomandati? A mai tratat cineva in acest mod cancerul rectal? Multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
30-03-2014, 11:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, chiar multe cazuri! se numeste "abordare multidisciplinara" si este standard in cancerul de rect localizat si nu numai. este defapt ce se face peste tot in lume, cu cele mai bune rezultate. in ce oras si la cine se trateaza deci ? va avea nevoie de mai multi medici: chirurg, oncolog, radioterapeut, etc. nu e nimeni care sa le faca pe toate.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
30-03-2014, 13:59

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu ca pacient va pot spune ca cel mai important lucru este sa urmati recomandarea medicului si sa aibe atat tatal dumneavoastra cat si rudele ( cei ce locuiesc cu el in casa ) foarte multa rabdare sa fiti optimisti si sa incercati sa va sprijiniti reciproc in tot ceea ce va urma, eu asa fac impreuna cu familia si cu grupul de pacienti cu care tin legatura sau ma intalnesc atunci cand avem ocazia.
ANA tiam trimis mail(3) te astept cu un raspuns.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 Geo22
4 Geo22 [2c]
23-01-2021, 02:50

Membru din 23-01-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara !
Mama mea in vârsta de 55 de ani are cancer rectal
La ultimul CT :rectul prezintă îngroșare parietala circumferentiala ,neregulată de cca 50 mm cranio-caudal cu aspect stenotic cu invazia grăsimii periectala pe versantul anterior și câteva microadenopatii periectale de pana la 7 mm
In perioada 18.06-24.07 s a administrat Radioterapie(capecitabina )
După radioterapie a urmat 6 ședințe de citostatice ,azi a mers din nou la un control și doctorul chirurg ia spus ca tumora s a cicatrizat și ca este lipita de rect,uter și nu știu ce os pentru ca nu ia dat nicio hârtie ,rezultat ,ea speriata mi a povestit ce și a adus aminte !
Domnul chirurg ia spus ca o sa i amputeze rectul ,o sa ii scoată uterul și o sa aibă punga pe viața !
5 Geo22
5 Geo22 [2c]
23-01-2021, 02:55

Membru din 23-01-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Tumora este situată la 5-6 cm de 0A
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp