Cancer pulmonar posibila cauza?

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
3 comentarii 1
1 vlad1212
1 vlad1212 [0c]
25-11-2014, 13:32

Membru din 25-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Este posibil sa fie o recidiva a seminomului tratat in urma cu 17ani?
Exista posibilitatea ca dupa tratament metastazele sa intre in remisie si sa se poata opera tumoarea principala?
Multumesc

Diagnostic
 Carcinom slab diferenţiat (G3) pulmonar drept, stadiul IIIB (cT2b; cN3; M0)
o TC torace + abdomen + pelvis (2014-11-07) - Formaţiune tumorală policiclică de 65/45 mm situată în segmentul Fowler drept. Adenopatie de 28 mm în hilul drept. Adenopatii mediastinale (maxim 30 mm). Adenopatii supraclaviculare drepte (25 mm). În rest fără modificări de interes oncologic.
o Biopsiat (2014-11-13)
 Infiltrare tumorală cu aspect de carcinom slab diferenţiat (G3) cu arii pleomorfe.
o Operat (2014-11-14) - Biopsie excizională ganglionară supraclaviculară dreaptă.
 Limfoganglion cu metastază carcinomatoasă. Pentru clarificarea originii (seminom vs. coriocarcinom vs. carcinom slab diferenţiat) se recomandă IHC.
Alte observații
 Seminom testicular drept (pT2; N1; M0) operat, radiotratat ( 1997 )
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
25-11-2014, 18:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (vlad1212, Azi, ora 13:32:10):


este imposibil de spus; imunohistochimia va transa acest lucru. totusi la un interval de 17 ani este foarte improbabil va e vorba de o recidiva la distanta; mai probabil este vorba de o alta boala.
la a doua intrebare: da, este foarte posibil si cam asta va fi si intentia tratamentului, in mod normal.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
25-11-2014, 22:20

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VLAD eu sunt pacient de cancer si printre metastaze am si cate una pe fiecare plaman si iti pot spune din proprie experienta ca la mine aceste doua tumori au fost tinute pe loc din noiembrie 2013 pana in prezent la 8 si 5mm si o tumora neoperabila a fost micsorata si eliminata in final la 28.10 2014 cu chimioterapie optimism, vointa si alimente considerate anticancerigene de catre cercetatori si toate astea la un loc au facut tratamentul recomandat si ajutorul medicilor sa ajung aici chiar daca nici doctorii si nici eu nu am crezut anul trecut ca va fi posibil asta , mai ales ca la fiecare trei luni imi mai dadea cate o metastaza MAI-AUGUST-2 NOIEMBRIE.
CEEA ce vreau sa te sfatuiesc este sa nu-ti pierzi niciodata speranta si cel mai important sa lupti cu boala, impreuna cu medicii, familia si cu povestile altor pacienti care au trecut si ei prin asta poti reusi SUCCES.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp