Cancer pulmonar - doresc sfaturi si posibile solutii!

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
54 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 Gratiana22
1 Gratiana22 [4c]
25-12-2013, 10:06

Membru din 25-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua,

Problema care ma determina sa scriu pe acest site, este una destul de grava, din pacate. Acum doua zile, tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar - din pacate inca nu detin rezultatele exacte - insa doctorii au zis ca e atat de avansat incat nu se mai poate opera. Problema este ca nu ne-au dat nici un alt reper, la cine sa apelam, ne-au zis ca ar fi bine sa incercam si cu naturaliste - insa multe nu se mai pot face. Va dati seama, ca noi, ca si familie NU vom sta cu mainele in san ... de aceea va rog tare mult, sa ma sfatuiti unde anume am putea merge sau sa ne recomandati o clinica naturalista de specialitate? (noi suntem din jud. Timis) Va multumesc anticipat!

Multa sanatate si lumina in suflet.
2 b_ramona25
2 b_ramona25 [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Incercati sa luati legatura cu cineva din reteaua de farmacii Calivita. Ei au multe astfel de medicamente. Surioara mea se afla in stadiu de metastaze pulmonare, cam acelasi diagnostic si la fel ni se spune ca nu se mai poate face nimic. Dar o doctorita din aceasta retea ne-a dat sanse si sperante. Incercati si va doresc succes si multa sanatate.
3 laura mariana
3 laura mariana [10c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Nici mie nu mi-au dat dr. absolut nici o sansa adik sanse =0 au spus ei ( ptr sotul meu) la fel de disperata sunt si eu caci in decursul unei luni de zile viata ni s-a schimbat radical .De luni incepe si radioterapia dar ce va face exact nu stiu .Am cumparat intr-adevar Noni de la Calivita - intra pe ei si vezi ce sfaturi iti dau. Si eu am inceput comunicarea cu ei , ca nici nu stii in astfel de situatii ce sa faci ?! Rugaciune multa si incredere multa in Dumnezeu ! Multa sanatate si curaj !
4 laura mariana
4 laura mariana [10c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Ptr b_ramona25 - decand este surioara diagnosticata si ce sanse are? Ce ai facut in directia asta? Ca sfaturi as vrea si eu cate ceva din ce ati mai abordat . Astept raspuns urgent ca zilele sunt numarate ptr noi dupa cum spun medicii....... Doamne Ajuta si multa sanatate!
5 b_ramona25
5 b_ramona25 [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Boala surorii mele a inceput acum 3 ani de zile cand i s-a descoperit o tumora la gamba stanga in muschi. A fost operata si a urmat tratament cu chimioterapie si radioterapie timp de un an de zile, toate mergeu spre bine pana de craciun anul trecut cand am ajuns cu ea la spital cu dureri groaznice in spate. Dupa un set de analize a fost diagnosticata cu metastaze pulmonare. A urmat un tratament aici si ni s-a recomandat sa mergem in Italia la o clinica pentru tratament si dupa ce se retrage tumora petru o autogrefa cu celule stem. Toate pareau sa sune spre bine doar ca tratamentul nu isi facea si nici acum nu isi face efectul si cancerul se intinde tot mai mult in loc sa se restranga. Am apelat la tot felul de naturisti dupa ce medicii ne-au spus ca nu mai are sanse, ca nu se mai poate face nimic. De la Calivita am luat SharkAid niste pastile pe baza de cartilaj de rechin care se spune ca e foarte bun si Noni. De la firma Olimpiq am cumparat pastilele Sistem X Cell, astea sunt pentru regenerarea celulelor bolnave si refacerea sistemului imunitar. Acum ne-am pus toata increderea in aceste medicamente. Dar am descoperit prin cineva din SUA niste medicamente mult mai bune...tot Noni si cartilaj de rechin dar originale si concentratie mult mai mare. Daca nu aveti posibilitatea sa ajungeti prin cineva sa le luati de aoclo e bine de incercat si cu cele de la Calivita. Multa santate.
6 Gratiana22
6 Gratiana22 [4c]

Membru din 25-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc mult pentru sfaturi ... sa ne ajute Dumnezeu sa trecem si peste aceasta incercare .... am auzit de un nou vaccin contra cancerului pulmonar numit CIMAVAX EGF ... stie care ce anume este mai exact sau mai multe informatii despre acest vaccin?

Multa sanatate si lumina in suflet!
7 laura mariana
7 laura mariana [10c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Dradga Gratiana sunt ami disperata decat pana acum - daca pana acum ma confruntam doar cu o boala f grava, acum ma confrunt si cu niste incompetenti . Deoareec i-a ieist rez la biopsia sotului si nu este cancer si ca diagnosticul nu a fost pus corect asta ieir, astazi mi se spune ca de fapt nu i-a fost bine recoltata bronhoscopia. ....surioara ta cum se mai simte? Am auzit ceva de la fetita mea , la stiri despre un vaccin dar mai multe u cunosc nici eu - daca mai afli noutati tine-ma si pe mine la curent . Te anunt si eu daca aflu ceva. Doamne Ajuta si multa sanatate din tot sufletul !
8 draganviorel
8 draganviorel [3c]
06-02-2009, 19:30

Membru din 06-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

dragii mei.acum doua saptamani tatalui meu i s-a facut bronhoscopia si nu i s-a gasit nimic in interiorul plamanului,dar miercurea trecuta i s-a facut biopsie (acea mica operatie la gat sau deasupra pieptului...).ce a spus doctoru...cica nu putut intra foarte mult in interior,sau unde trebuia el sa ajunga,pentru ca imediat ce a fost taiat ia vazut acele celule sau ceva de genu care inseamna cancer...zice ca este intr-o faza avansata.mie nu prea imi vine sa vred pentru ca tatal meu nu a slabit,toate analizele i-au iesit bine in afara de plamani,numai ca il doare undeva in spate unde cica ar apasa acea tumora pe o coasta sau pe coloana...peste o saptamana si ceva va ie si si rezultatul de la biopsie si atunci ne va confirma daca intr-adevar este cancer sau nu.
o doctorita pneumolog,mi-a recomandat sa-i cumpar medicamentul BioBran.l-am cautat pe internet,l-am gasit si se zice cum ca ar fi cel mai puternic medicament impotriva celulelor canceroase.am sa il cumpar si eu si poate acest medicament este intr-adevar bun.
despre vaccinul CimaVax EGH,am auzit tot pe internet si din cate am inteles eu,este aparut in Cuba,Brazilia,America Latina iar intr-un timp "scurt" ,2-3 ani,probabil va fi aprobat si in Europa si Asia...
nu stiu ce sa mai zic,sunt foarte debusolat si am in continuare sperante la mai bine.poate nu voi spera in zadar si totul va fi bine.Dupa ce va iesi rezultatul la biopsie,tatal meu cica ar trebui sa faca chimioterapie,adica acel tratament cu citostatice,dar am auzit ca putini sunt cei ce le rezista corpul la acest tratament...
daca ati aftlat ceva noutati,poate imi mai spuneti si mie(la medicamente,tratamente,ma refer)
daca nu reusim cu niciun tratament,nu ne ramane decat sa ne rugam pentru cei dragi noua...
Doamne ajuta...
9 spy_reny
9 spy_reny [1c]
12-02-2009, 09:09

Membru din 12-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna!din pacate trebuie sa ma alatur voi!tatal meu este diagnosticat cu aceeasi boala adica cancer la colon cu multiple metastaze hepatice!De luni a inceput tratamentul cu citostatice si ni s-a aprobat de la Casa de Asigurari si tratamentul cu AVASTIN.Din septembrie a luat continu cartilaj de rechin,Megamin,antioxidanti,omega 3 iar azi am facut comanda de NONI.Nu pot sa zic ca am vazut un efect de la acestea dar sper in continuare ca o sa vad.Suntem disperat pt ca am 7 luni de zile am pierduto si pe mama mea iar acum cu tata....Ne gandim sa luam legatura cu clinica din Instanbul -Anadolu,dar ca sa mergi acolo trebuie sa ai minim 15.000 de euro,pe care noi nu-i avem momentan dar vom face tot posibilul sa-i strangem.Sper sa mai aflu noutati de la voi!Sanatate multa!
10 utzy
10 utzy [3c]
07-03-2009, 10:52

Membru din 07-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna tata a fost si el diagnosticat cu cancer pulmonar dar nu a facut biopsia
ajutati-ma cu sfaturi, informatii va rog din suflet
11 Gratiana22
11 Gratiana22 [4c]
08-03-2009, 23:20

Membru din 25-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

In astfel de situatii conteaza sa nu iti pierzi CREDINTA si SPERANTA ... in mod normal, dupa biopsie urmeaza diagnosticarea unui tratament ... daca cumva va trece pe citostatice ... sa aveti grija de sistemul imunitar ... cat mai multe fructe, legume, cat mai putine produse din carne sau cu multe chimicale ... daca va ajuta cu ceva, va recomand cartea "AntiCancer - invinge prin miljoace naturale" de dr. David Servan Schreiber - sa va ajute impreuna cu tratamentul cu citostatice ... sau am mai auzit de o cartea .... insa nu mai stiu autorul exact ... e ceva Hernest XXXXXX "Hrana vie" insa important este sa nu va pierdeti TARIA si CREDINTA si sa mergeti inspre el cu multa iubire! Sanatate multa!
12 alex193
12 alex193 [1c]
16-08-2009, 12:34

Membru din 16-08-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua!..sunt Alex din Botosani,am 18 ani si va rog din toata inima sa ma sfatuiti si sa-mi ziceti tratamente pentru cancerul pulmonar...tatal meu a fost diagnostigat cu asta acum 3 zile,la un spital din iasi....de la noi din botosani a fost trimis la iasi pentru operatie si acolo i s-a spus ca nu trebuie operat pentru ca are cancer pulmonar de gen feminin si ca e in metastaze...acum noi vrem sa mergem la cluj la clinica de oncologie sa fim sigur ce e si ce tratament se poate tine...daca este cineva care a trecut prin asta si s-a facut bine,va rog mult de tot sa ma contactati...va multumesc din suflet pentru ajutor.sanatate la toata lumea
13 Gratiana22
13 Gratiana22 [4c]
17-08-2009, 12:53

Membru din 25-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna Alexandru,

Imi pare rau sa aud ca treci prin aceiasi situaite ca si mine acu un an ... ide3a este ca cel mai rapide sunt tratamentele conventionale ... chimoterapia, radioterapia (tata a reactionat bine la aceste terapii) insa noi am mers si pe multe sucuri naturale ... in special sucul de morcovi ... si pe ceaiuri pe baza de vin si plante ...ca sa ai o idea despre aceasta boala iti recomand doua carti "ANTI Cancer- dr-David-Servan-Schreiber" si "Hrana vie!" ... sper sa iti fie de folos si multa putere LUPTA DE ACUM INCEPE!!!! Sa stii ca echilibrul in familie, suportul emotional conteaza foarte mult. Nu va pierdeti speranta si ganditi pozitiv!!!

Multa sanatate si lumina in suflet!
14 draganviorel
14 draganviorel [3c]
19-08-2009, 12:30

Membru din 06-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua.Iata ca am revenit dupa aproximativ 8 luni.Intradevar tatal meu are cancer.dupa ce am aflat rezultatul biopsiei,am fost la spitalul de oncologie,a facut 6 sedinte de chimioterapie+10 de radioterapie.dupa ce le-a terminat a facut o tomografie in care s-a constatat ca trebuie sa mai faca alte 20 de sedinte de radioterapie + inca 5-15 in alt loc.imi este greu sa spun ca isi va reveni sau nu.eu sper sa isi revina dar in astfel de cazuri sansele sunt mici...pe parcursul acestor tratamente am folosit acel medicament de care va spuneam,BioBran,care a fost foarte bun pentru intarirea imunitatii lui pe timpul tratamentelor.incercati si voi ceva naturist i credeti in aceste medicamente.eu cred in ele si am vazut ca sunt bune.
pt cei care nu ati trecut inca prin asta,trebuie sa stiti ca de la chimioterapie si radioterapie,parul bonlavului va cadea,el va slabi foarte mult,va avea stari de rau,stari de voma,ba chiar va si voma,nu va avea pofta de mancare,nu va avea somn,se va simti foarte slabit si nu numai.medicamentul BioBran la protejat,nu in proportie de 100%,pe tatal meu de aceste reactii adverse ale acestor tratamente.nu fac publicitate la acest medicament,nu vand eu acest medicament,nu este medicamentul meu ci doar i l-am cumparat tatalui meu si am vazut ca ia facut bine.
daca il veti lua vi se va spune la farmacie,ca in primele 2-3 luni el trebuie luat de 2 ori pe zi iar intr-o luna de zile veti avea nevoie de 2 cutii,adica va costa in jur de 900 lei,dar va spun ca pt viata unui om nu este scump deloc.altceva ce sa va mai zic?multa sanatate si multa putere in lupta cu aceasta boala nenorocita.
15 sdana
15 sdana [2c]
23-09-2009, 15:36

Membru din 23-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

buna alexandru, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, acum o luna soacra mea a fost diagnosticata cu cancer pulmonar, la plamanul stang, precizez ca era deja sub tratament cu citostatici, a facut si radioterapie pt ca avea noduli la san. A urmat tratamentul la cluj si vreu sa iti spun ca sunt ff dezamagita de doctorii de acolo. In afara de fatul ca stai la usa ore intregi te trateaza si fara respect. Au trimis-o acasa la severin pt tratament cu pastile . Aici doctorii au zis ca trebuie sa faca din nou citostatici ,i-au tras apa de la plamani i-au facut tubaj , dar pleura nu s-a lipit si a facut o sedinta de chimioterapie.Se simte fff rau , nu manaca sta toata ziua in pat pt ca oboseste ff repede, si tuseste tot timpul.Ar trebui sa faca la sf lunii sept din nou o sedinta de chimioterapie, dar nu se stie ce v-a fi pana atunci.Trebuie sa ii fii alaturi indiferent de ce v-a urma . pt ca sprijinul familiei conteaza fff mult.Iti doresc succes la cluj , si sper sa gasesti mai multa inteleger decat noi
16 raluca1985
16 raluca1985 [3c]
28-09-2009, 13:44

Membru din 28-09-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 3

deci...nici nu stiu cu ce sa incep...mama mea in varsta de 51 de ani a fost operata de o tumora la plamani...la spitalul marius nasta.in urma rezultatului histopatologic a iesit hemangiopericitom.daca o sa cautati pe internet o sa gasiti tot felul de bazaconii.boala nu este la plamani..ci doar creier si coloana vertebrala.mama se simte extraordinar in schimb medici de la marius nasta au zis ca nu mai are ce sa ii faca...ca o sa moare in 6 luni de zile....si ca nici macar citostatice sa nu faca.in momentul ala am plecat la fundeni sa gasim un oncolog.am dat peste o doctorita extraordinara care ne-a zis ca nu exista asa ceva.trebuie sa lupatm ca mama este prea tanara...plus ca nu a fost multumita de diagnostic...a zis ca nu crede ca mama ar putea avea asa ceva...oadat ce toate analizele si controalele sunt bune...azi mergem sa luam monstra de la nasta si o ducem la victor babes...poate vom avea alt rezultat.am vrut sa incercam un tratament naturist...in schimb boala mamei este de gradul 1...si nu putem astepta 2-3 luni pana isi fac efectul legumele...facem citostatice daca este cazul...iar cand se pune mama pe picioare va tine si un tratament naturist dat de dr.laza de la clinica eden -breaza.nimeni nu cere vindecare...ci doar prelungirea vietii....eu asta imi doresc...sa apuce sa-si cunoasca nepotelul sau nepotica...ms..sanatate multa si rugati-va
17 nicolae1900
17 nicolae1900 [109c]
05-10-2009, 20:22

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

pentru Raluca1985

exista si hemangiopericitom pulmonar - din pacate o tumora foarte agresiva, cu evolutie rapida
acum, nu e adevarat ca mama ta ar mai avea de trait doar 6 luni - nimeni nu poate sa stie asta (estimarea data de medic este bazata pe supravietuirea statistica medie) - sa ne lamurim - trebuie sa faca chimioterapie si sa urmeze tratamentul convetional propus de medicul oncolog - cat mai are de trait, este o problema de raspuns a organismului la tratamentele aplicate - la unii functioneaza mai bine, la altii mai slab
nu dispera - situatia este una serioasa, dar mama ta nu trebuie sa se dea batuta
un examen histopatologic mai detaliat la V Babes (imunohistochimie) este bine sa faca - pot sa apara diferente de rezultat, nu neaparat din cauza medicului care a citit prima proba
iti doresc putere sa treci peste lupta asta si multa sanatate mamei tale
18 raluca1985
18 raluca1985 [3c]
08-10-2009, 10:03

Membru din 28-09-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 3

multumesc tare mult pt raspuns...ieri am dus-o pe mama la spital si au descoperit si pe plamanul celalalt..azi noapte a plecat la bucuresti...sa inceapa tratamentul cu citostatice.nu stim ce sa mai facem...suntem disperati...cred ca doar dumnezeu mai poate face o minune.multumesc...
19 sdana
19 sdana [2c]
13-10-2009, 09:51

Membru din 23-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

scriu dupa doua sapt , pt noi minunile s-au incheiat,soacramea mea s-a stins din viata miercuri, nici azi nu imi vine sa cred,la doar doua luni dupa ce a descoperit cancerul pulmonar nu a mai putut lupta, dumnezeu sa o odihneasca si celorlalti care sunt in situatii grele sa va ajute dumnezeu.
20 mosene23
20 mosene23 [2c]
23-10-2009, 23:11

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara,
O sa fiu destul de scurt in prezetarea cazului scorului meu. Diagnosticat cu cancer la gat (nu stiu termentul stiintific), nu prea ne inpartaseste prea multe de fiecare data cand se duce la doctor cum sunt analizele si tot restul... oricum au trecut 2 ani decand a inceput tot acest cosmar ( nu i-am dat nici o sansa doctorii - 3 luni maxim :( ), S-a operat la spitalul militar + citostatice + chimio 70 grei sper sa fiu inteles, nu am un vocabular doctoricesc (ce am inteles asta va explic). si-a revenit dupa, s-a ingrasat, munca la greu (este genul de om care nu-l pune nimic la pamant, munca este totul, nu sta 2 minute jos). problemele au inceput acum 2 luni cand a inceput sa se simta rau (dureri de dinti, mari dureri de cap), au urmat investigatii la spitalul militar, colte si inca vreo 2 clinici, opinii exprimate 2 doctori operat din nou la gat ca nu stiu ce vede el in gat si cel mai bine sa taie!!! si inca vreo 5-6 care nu stiu ce sa zica, recomanda mai multe analize, investigatii. pana la urma o sa faca chimio de 20 grei (corpul suporta maxim 100 grei). incepe pe 13 noiembrie, am amanat inceputul tratamentului pentru o plecare in italia cu totii, acum nu stiu ce sa mai facem cu durerile de cap si de dinti. am citit destul de mult de biobran si nicolit. de nicolit m-am lamurit mare hotie!!! ... iar de biobran inca nu m-am decis, am gasit dar o persoana care cumparase pentru mama sa dar din pacate dupa 6 luni de biobran tot a decedat:(.
Socrul meu este un barbat corpolet -100kg inalt, mananca foarte bine (problema doar la inghitit, trebuie sa fie mai moale).
Astept orice sfat, recomandare!

Sanatate tuturor!
Răspunde la topic
54 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp