Cancer pulmonar de tip neuroendocrin

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
81 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
19-06-2014, 09:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate datele pe care le furnizezi sunt extrem de putine. revino, te rog, cu niste informatii complete din niste buletine medicale oficiale, eventual, altfel nu stiu practic nimic. in mod normal daca nu exista metastaze, un cancer "scuamos", sa zicem in general, se incearca a fi operat. daca nu se poate, se procedeaza la radioterapie cu sau fara chimioterapie. chimioterapia singura se incepe doar cand boala este depasita si nu mai poate fi vindecata. exista o exceptie, in romania, cand nu se poate accede la radioterapie de la inceput, caci sunt listele de asteptare prea mari. dar revino cu informatii, te rog!
22 AnorienRO
22 AnorienRO [34c]
03-08-2014, 13:23

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Buna ziua domnul doctor Raul,

Avem date noi despre soacra mea, daca ne puteti ajuta.
A repetat markerii tumorali CEA, cyfra si au iesit in valori normale.

A facut un PET-CT pt care avem rezultatul. L-am uploadat aici: http://i62.tinypic.com/j9yob5.jpg
Ne-ar ajuta daca ne-ati spune si parerea dvs despre rezultat, daca are recidica, sau metastaze.

Multumim!
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
04-08-2014, 08:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AnorienRO, 03-08-2014, 13:23:21):Buna ziua domnul doctor Raul,

Avem date noi despre soacra mea, daca ne puteti ajuta.
A repetat markerii tumorali CEA, cyfra si au iesit in valori normale.

A facut un PET-CT pt care avem rezultatul. L-am uploadat aici: http://i62.tinypic.com/j9yob5.jpg
Ne-ar ajuta daca ne-ati spune si parerea dvs despre rezultat, daca are recidica, sau metastaze.

Multumim!


vad o posibila recidiva ganglionara intr-un ganglion din mediastin, de la nivelul bifurcariei traheei. cred ca ar trebui biopsiat/operat.
24 AnorienRO
24 AnorienRO [34c]
07-08-2014, 12:27

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Buna ziua domnule dr Raul,
Azi au fost la Bucuresti la chirurgul care a operat-o la M. Nasta. Dumnealui spune ca poate fi ori o recidiva, ori o ramasita din mediastin. Ei i-au scos niste ganglioni din mediastin inainte de lobectomie si toti au fost negativi pt cancer la momentul respectiv, ce ne rugam acum este ca si acest ganglion sa fie tot negativ.
Ce nu am inteles noi este ca domnul dr a spus ca nu o mai poate redeschide prin mediastin, ca a mai avut tentative de a face asta si lucrurile nu au mers cum trebuie (?) si i-a dat trimitere la sp Militar sa biopseze ganglionul printr-o alta abordare.

Apoi a mai zis ca e greu accesibil si daca e pozitiv nu poate fi operat (?) si am merge pe radioterapie si chimioterapie.
Poate radioterapia sa elimine de tot acest ganglion? Eu traiam cu impresia ca doar micsoreaza tumori pt a le pregati de operatie..

Nu am inteles de ce nu o poate deschide prin torace si sa scoata ganglionul daca acesta este pozitiv, dar poate nu am inteles eu foarte bine la telefon ce mi s-a explicat.

Dumneavoastra stiti cumva despre locatia acestui ganglion infracarinal daca il face inaccesibil operatiei?

Un ganglion cu posibil substrat oncologic nu e periculos a fi ciupit pt biopsie? nu se imprastie celule canceroase pe traiectoria sondei?

Multumesc!
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
07-08-2014, 12:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AnorienRO, Azi, ora 12:27:53):


nu. exista mai multe tehnici de biopsiere a unui ganglion precarinal. am prea putine date ca sa inteleg ce incerci sa imi spui, dar mergi la militar deci, si afla acolo si spune-ne apoi! mult succes!
26 Geanina
26 Geanina [11c]
07-08-2014, 14:48

Membru din 07-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna ziua dl dr Raul! Tatal meu s-a dus de curiozitate la doctor, tusea si il durea putin pieptul, ma gandesc ca in urma loviturii la piept intr-un gard, nu stiu. Tatal meu a fost diagnosticat initial cu neoplasm bronhopulmonar superior drept, o pata de 2 cm... dupa care a fost trimis la spitalul de oncologie Iasi unde a facut de trei ori biopsia... primele doua dati doctorii au spus ca rezultatele au fost neconcludente...dar eu prima analiza am citit-o si scria ca nu sunt urme tumorale. Acum marti a facut din nou biopsia,(a 3a oara) facandu-i anestezia totala. Dupa aceasta analiza doctorii, a doua zi, ia mai facut un tomograf si i-ar fi zis ca e grav si ca ar fi ceva puroi.. Iar azi, joi, i-a spus ca ar trebui sa faca citostatice pentru a strange si dupa aceasta o sa observe daca functioneaza sau nu si apoi sa il opereze..dar analiza de la biopsie miercuri o sa i-o comunice.. Va rog mult ajutati-ma si indrumati-ma.. tatal meu a fost fumator dar de vreo 8 ani nu mai fumeaza si are diabet tip II. A slabit acum din cauza stresului vreo 7 kg de cand a aflat de pata. Multumesc!
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
08-08-2014, 09:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Geanina, 07-08-2014, 14:48:48):


cum pot sa te ajut ? care sunt intrebarile ?
28 Geanina
28 Geanina [11c]
08-08-2014, 09:47

Membru din 07-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Nu stiu...in urma tomografiei poate doctorul sa realizeze cat de grava este situatia si care sunt urmarile? este vindecabila toata treaba asta? daca va urma tartamentul cu citostatice, se va face bine? ma gandesc pentru ca el in urma cu o luna nu se astepta la asa ceva, mai ales ca se simtea bine..si acum se consuma si se streseaza. Multumesc!
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
08-08-2014, 13:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Geanina, Azi, ora 09:47:37):


daca e sau nu vindecabila tine de cat de extinsa e. asta intr-adevar poate spune un examen CT (computer tomograf) de torace si abdomen; daca e operabil, are sanse de vindecare, intr-adevar. altfel tratamentul e menit spre a prelungi supravietuirea. revino, te rog, cu mai multe date medicale oficiale!
30 MARTON
30 MARTON [617c]
08-08-2014, 21:33

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

GEANINA eu ca pacient din discutiile cu alti medici am inteles ca o tumora poate aparea si de la lovituri, iar faptul ca se streseaza atat de tare si slabeste mult nu sunt in avantajul tatalui si in avantajul bolii, atunci cand stresul este mare sistemul imunitar poate fi perturbat foarte mult chiar poate lua pauza si atunci fiecare boala isi face de cap, organismul nu mai poate functiona normal, asa ca trebuie sal convingi pe tatal tau sa se linisteasca si sa astepte rezultatele , daca contin ua cu acest stil de stres si slabit exagerat nu este bine.
Eu avand cancer si multiple metastaze de doua luni nu slabesc ma mentin, ma ingras putin dupa care revin.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
31 Geanina
31 Geanina [11c]
09-08-2014, 12:32

Membru din 07-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Multumesc mult! Eu sper sa se ambitioneze si sa treaca prin asta cu bine chiar daca necesita timp; important e sa reuseasca sa isi stapaneasca stresul. Multa sanatate si putere!
32 AnorienRO
32 AnorienRO [34c]
19-08-2014, 13:39

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Bună ziua domnule Raul,
A venit rezultatul la puncție, ne puteți ajuta cu o interpretare? Rezultatul i-a venit pe mail, dr e în concediu, pana aflam fierbem. Am urcat aici rezultatele http://tinypic.com/r/351whgo/8

Noua nu ne suna bine...

Mulțumim din suflet.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
19-08-2014, 14:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AnorienRO, Azi, ora 13:39:48):


interpretarea nu este foarte clara. din pacate imi lipsesc prea multe date de context ca sa pot trage o concluzie.
34 AnorienRO
34 AnorienRO [34c]
19-08-2014, 14:23

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Ce date ar fi necesare pt interpretare? Ca poate le avem.
Ultimii markeri cyfra, cea, ca au ieșit în valori normale.
35 AnorienRO
35 AnorienRO [34c]
19-08-2014, 14:24

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Și rezultatul la pet-ct este mai sus cu câteva rânduri.
36 AnorienRO
36 AnorienRO [34c]
05-09-2014, 11:27

Membru din 28-04-2013

Subiecte: 4

Comentarii: 34

Bună ziua din nou domnule dr Raul,
Întrucât dr oncolog a decis ca e mai sigur sa scoată acel ganglion, soacra mea a fost supusa unei remediastinoscopii, în urma căreia s-a extras, conform spuselor dr chirurg, aproape tot, 95%,nu integral un ganglion pt care ne-a venit rezultatul histopatologic.

Fragment trimis : ganglion stația 7
Macroscopic: 14 fragmente limfoganglionare cu dimensiuni intre 2 și 8 mm
, incluzionat în totalitate

Multiple fragmente de limfoganglion cu histiocitoza sinusala și nodulara reactiva. Antracoza.

Concluzii : histiocitoza reactiva importanta și antracoza.

Ce părere aveți? Este de bine? Sau este recidiva?

Mulțumesc mult!
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
05-09-2014, 14:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AnorienRO, Azi, ora 11:27:30):


nu, nu este sugestie de recidiva, acei ganglioni extrasi nu sunt invadati de cancer.
38 Geanina
38 Geanina [11c]
28-01-2015, 17:33

Membru din 07-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Revin.. in 23.07. 2014- Se completeaza investigatiile cu examen CT torace cu identificare unei arii de condensare pulmonara-hemitorace drept superior, evaluat recent cand s-a facut endoscopie bronsica insotita de biopsii bronsice cu rezultat anatomopatologic necontributiv pentru diagnostic( biopsie bronsica- fragmente de mucoasa bronsica cu marcat edem si inflamatie limfoplasmocitara in corion. Nu se constata aspecte tumorale sau inflamatorii specifice dupa examinare de sectiuni seriate, 18.07.2014- biopsii bronsice bipsia contine fragmente de mucoasa bronsica fara modificari displazice, un fragment de tesut de granulatie tanar cu edem interstitial si exsudat fibrinos in suprafata si un fragment de tesut conjunctiv cu antracoza, inflamatie cronica si reactie fibroblastica. Nu se constata aspecte tumorale)
Clinic : torace normal conformat, excursii costale simetrice, MV fiziologic, raluri subcrepitante bazal stang, SpO2=94% aa, TA = 120/60mmHg, zgomote cardiace ritmice cu AV=84/min.
Bilogic: sindrom inflamator( leucocitoza 12.350 leucocite/mm3, VSH 78mm/1h, fibrinogen 790 mg/dl, CRP 4.25 mg/dl) LDH 245 U/L, functie renala, functie hepatica, ionagrama, hemoleucograma in limite normale.
EKG Rs, Av =88/min, AQRS la 50, morfologie normala a undelor.
Endoscopie bronsica- abord masca laringiana. Se vizualizeaza eco paratraheal drept formatiune bine vascularizata-cel mai probabil formatiune solida si formatiune hipoecogena corespunzatoare grupului ganglionar 4 R. Punctie transbronsica ecoghidata-4 pasaje- aspirat purulent+hemoragic si biopsie core. Biopsii bronsice-rezultat anatomopatologic in lucru..
Apoi........formatiune expansiva, neomogena, cu priza heterogena de contrast, cu contur poliobat, avand dimensiuni de 82/72/77 mm(AP/T/CC), localizata pe topografia lobului superior drept paramediastinal, ocupand intreg segmentul apical si partial cel anterior, cu invazia pleurei mediastinale, intrand in contact cu trunchiul venos brahiocefalic drept, fara semne de invazie. Arii de condesare de tio geam mat, localizare perilezional. ADP mediastinale cu caracter tumoral paratraheal drept 24/19mm, loja barety 24/16mm, hilar drept 23/22mm. tiroida-fara modificari CT. GSR -aspect CT in limite normale. Formatiune tumorala LSD, cu invazia pleurei mediastinale T3N1Mx.
Mai departe.. Tatal meu -59 ani-a fost diagnosticat clinic si imagistic cu NBP LSD ( cT4N2M0) fibrobronhoscopie cu biopsie carcinom nonmicrocelular pulmonar, in favoarea unui ADK. A fost internat pentru evaluare si tratament de specialitate. Clinic ECOG+1, Biologic: valori normale. S-a initiat CHT primara protocal Cisplatin 150mg/zi z1 Gemcitabina 1900mz/zi z1,8 : a efectuat primul ciclu, cu toleranta clinica imediata buna. Revine in data de 26.08.2014 pentru ziua a 8a de Gemcitabina, apoi va reveni pentru C2 de CHT intenrare lunga. Rp Aloxi fl II si Granisetron cp x NISBAH... A trecut prin tratamentul de citostatice-6 la numar- si a fost programat la sfarsitul lui martie pentru un tomograf..
Dar acum se simte rau si simte ca nu poate respira..si asteapta analizele, fiind internat( au incercat azi sa ii faca o ecografie dar au spus ca nu au reusit sa vada nimic din cauza ca ar fi imbalonat...). Va rog sa imi spuneti cam despre ce este vorba, si acum de ce simte ca nu mai are aer si ca se sufoca..Eu nu mai stiu ce sa cred.. Nu i-a priit chimioterapia, lucreaza acum substanta respectiva sau ..sau. sau.. Multumesc si multa sanatate!
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
29-01-2015, 11:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Geanina, 28-01-2015, 17:33:04):


de "priit" foarte probabil ca "i-a priit" caci se afla inca in viata la peste jumatate de an de cand a inceput problema. din pacate insa chimioterapia nu are cum sa vindece aceasta boala, iar daca nu a fost propus pentru operatie, chiar daca citostaticele tin sub control boala o vreme, tot urmeaza sa fie mai rau. deci daca nu exista metastaze, trebuia fie sa fie operat fie sa faca macar radioterapie. acum este greu de spus, pe internet, de ce se simte mai rau: de la boala canceroasa sau de la vreo infectie sau de la vreo embolie pulmonara sau altceva ? trebuie sa lamuresti cu medicii tai. cine este oncologul vostru ? daca ai mai multe date, poti sa-mi scrii si pe privat!
40 Geanina
40 Geanina [11c]
08-04-2015, 17:48

Membru din 07-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna ziua! Pe doctorii oncologi ii cheama Marinca Mihai Vasile si Miron Lucian , de la spitalul Oncologic Iasi. Acum trei luni i-au spus ca a iesit bine la tomograf dupa chimioterapie..acum s-a dus din nou pentru a face tomografia. Intre timp el nu s-a simtit prea bine..avea furnicaturi la maini, picioare, ii amorteau, respiratia cam grea, obosea, simtea nevoia uneori de a se sprijini. A fost indrumat sa se duca la radiologie, sa faca ecografia Doppler..au spus ca are puls si nu are rost sa o faca..apoi s-a dus la neurolog..si a ajuns la dr. Mazilu Georgiana, din Iasi la Spitalul Sf. Spiridon. Acum este internat acolo pentru a i se face punctia lombara..cred pentru a depista daca are sau nu poliradiculonevrita.. Acum doctorita de la Oncologie Iasi l-a sunat pe tata si i-a spus ca nu e bine la tomograf si ca i se recomanda radiografia.. Ce presupune aceasta? Nu ar fi trebuit sa o faca imediat dupa chimioterapie? Mama se gandeste ca poate s-a inmultit si s-a dus si in oase..Doamne fereste..si mi-e frica. La analizele facute acum o saptamana i-au spus iar ca nu ii vede un rinichi..ca ar fi posibil sa se fi nascut asa.. Oare ce simte el..e din cauza tumorii la plamani? Multumesc mult!
Răspunde la topic
81 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp