cancer pulmonar - ce trebuie facut?

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
11 comentarii 1
1 madalinad
1 madalinad [2c]
04-02-2014, 17:26

Membru din 04-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua. Tatal meu a fost dignosticat cu cancer pulmonar acum 2 ani in octombrie 2006. In 2008 a facut un tomograf computerizat. Intrebarea mea este daca poate sa faca un marker tumoral sau o radiografie imediat dupa tomogarf. Stie cineva?
2 tataia
2 tataia [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

nu vad logica sa se faca o radiografie dupa un CT, atit de imediat .Da se poate face la 3 sau 6 luni dupa CT
3 madalinad
3 madalinad [2c]

Membru din 04-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Cand a fost descoperit canerul a cuprins atat plamanul cat si pericardul. Deci, a urcat nu a coborat. Tomograful a fost facut de la plaman in jos. Ma interesa daca a mai aparut si cum se prezinta inima avand in vedere ca are o plasa care o sustine.
4 tataia
4 tataia [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Stimata ~madalinad ~ eu am facu 3 CT - uri (tomografie computerizata) : in decembrie, in martie, in iulie, si innoiembrie am facut o radiografie si va spun ca am facut tomografiile de la zona gitului pina la zona pelvina . Va sfatuiesc sa luati legatura cu medicul de la radiologie ca oricum ei fac orice pt.bani.Eu cred ca se poate face o radiografie. Succes si D-zeu sa va binecuvinteze pe d-voastra si pe tatal si eu ma rog s-ai mai dea Domnul viata ,si s-al faca mai sanatos.Cititi ce comentariu am eu in dreptul lui tataia,
5 madalinad
5 madalinad [2c]

Membru din 04-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

stie cineva daca se face marker tumoral la plaman si ce tip de marker?
Multumesc -tataia- pt informatie si ma rog sa va face-ti sanatos.
6 tataia
6 tataia [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

vad ca nu va mai contactat numeni referitor la acest marker. i-a te rog legatura telefonic cu un medic ~Azamfirei Leonard ~este conferentiar si un OM .capabil ,ambitios si credincios. nu stiu din ce regiune a tarii sunteti ,dar dr. este in Tg-mures.----
7 adriana pricop
06-01-2010, 22:34

Membru din 06-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

ma numesc adriana pricop si am avut si eu o problema cu mama mea .In martie 2009 a fost operata de neoplasm pulmonar , din fericire am avut noroc sa nimerim la SP MILITAR CAROL DAVILA la dr CLAUDIU NISTOR, care impreuna cu echipa dumnealui au operat o pe mama si va spun cu mana pe inima ca acest om alaturi de echipa sa au facut o treaba nemaipomenita ,vi l recomand cu toata increderea si ce m a impresionat cel mai mult este felul in care am fost tratati de acesti oameni minunati, dr CLAUDIU NISTOR este un medic extraoprdinar dar inainte de toate este un OM MINUNAT acesta dand dovada de o rabdare desavarsita atat cu pacientii cat si cu cei ce i insoteam tot timpul avand rabdare sa ne asculte si sa ne explice ce nu intelegeam P . S. jos palaria in fata acestui doctor si om DEOSEBIT!
8 aliniftime
8 aliniftime [1c]
14-05-2012, 19:18

Membru din 14-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua.Am si eu o dilema.Daca este vreun doctor sa i-mi spuie si mie o prima impresie la vederea unui ct. :în lingua se menţine o formaţiune tumorală cu aspect polilombat având 35/32 mm(29/26mm primul ct)cu prelungiri infiltrative la pleura scizurală. Adenopatie hilară stângă de circa 4cm.in contact strâns cu AP stâng. Adenopatii in crestere numerică pe faţa externă a crosei si paratrzndzl inferior dfept dd pană la 24 mm în LMD. Glanca SR stângă nodulară cu aspect hişerp?azic fără a se exclude un aspect metastatic. Concluzii:TU lingulară în evoluţie dimensională. Adenopatii in crestere numerică si dimensională. T3N2M0(1?).
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
14-05-2012, 21:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este un examen CT care sustine diagnosticul unei tumori pulmonare (posibil cancer pulmonar) in evolutie. trebuiesc cel mai probabil luate masuri oncologice.
10 32blueeyes
10 32blueeyes [2c]
03-02-2014, 21:16

Membru din 03-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va rog din tot sufletul pentru un sfat in legatura cu ingrijirea si tratamentul mamei mele bolnava, cu adenocarcinom pulmonar 6-7 cm cu celule mari, metastaze osoase, dincolo de operatie, cancer san gr 2, din cauza intreruperii tratamentului cu citostaticele carboplatin etc.dupa a doua tura, din cauza analizelor foarte rele la ficat tgo tgp peste 300, care ar putea sa fie tratamentul alternativ cel mai potrivit va rog sa-mi spuneti d-l doctor Raul. exista imbunatatiri prin folosirea vitaminei b17 in cantitati mari? avastinul care i s-a aprobat se mai poate administra? sau radioterapia? ce ramane de facut? va rog foarte multe o parere, orice sfat...e binevenit. Adrian din Deva
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
04-02-2014, 17:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cred ca ai mai postat asta.
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp