Cancer pulmonar

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
3 comentarii 1
1 Zub
1 Zub [1c]
10-05-2021, 02:37

Membru din 10-05-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna. După un consult pneumologic în ianuarie, tata a facut un CT care a arătat un nodul spiculiform pe plamanul drept ( 2.6x1.8) si unul mic, posibil adenopatie pe stângul. Mulți alți noduli, mult mai mici, unii calcificati, el suferind si de TBC în 2016, care nu au fost ingrijoratori pentru medic. Nodulul spiculiform fiind suspicios s-a recomandat CT la 3 luni. În aprilie CT a arătat o ușoară creștere a nodulului spiculiform si minima scădere a adenopatiei hilare, deci a facut biopsie ghidata CT si asteptam rezultatul. Tot în aprilie a descoperit o formațiune bucala pentru care am făcut de asemenea biopsie si asteptam rezultatul. Eco parti moi nu a arătat vreun nodul sau ganglion în zona gâtului, iar CT pulmonar nu arata alte adenopatii sau formațiuni suspecte. As vrea sa stiu ce am de facut cand va veni rezultatul, deci întrebarea mea este: aveti recomandări de medici oncologi buni în Cluj pe sfera ORL si bronhopulmonar? Medicul oncolog ne directioneaza spre un chirurg, sau trebuie să îl caut eu singura? Sau e bine sa vada mai întâi un oncolog pentru stadializare si apoi se determina daca e operabil? Multumesc.
2 Andreea2021
2 Andreea2021 [1c]
12-09-2021, 19:34

Membru din 12-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Răspuns pentru (Zub, 10-05-2021, 02:37:19):

Buna seara! Vad ca nu aveti niciun raspuns de la domnii doctori. Va rog respectuos, imi puteti spune cum ati mers mai departe si care este situatia? Mama mea are un nodul similar pulmonar plus altii mici la celalalt plaman. Mulțumesc anticipat
3 Paul-Oncohelp
3 Paul-Oncohelp [69c]
30-09-2021, 12:36

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Buna ziua, atat in Cluj cat si la Bucuresti (am lucrat in ambele centre) cazul pacientilor trec printr-o comisie oncologica formata din chirurgi,oncologi,radioterapeuti,radiologi. In urma acestei comisii se decide ce este mai bine pentru pacient (chimioterapie,imunoterapie,radioterapie,chirurgie). In principiu exista colaborare si medicul va indruma pe tot parcursul tratamentului. Este necesar rezultatul histopatologic inainte orice tratament oncologic, deci trebuie biopsiata/excizata atat formatiunea pulmonara, cat si cea bucala.

Multa sanatate!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp