cancer pulmonar... ce as putea sa-i dau intre sedintele de citostatice?

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
91 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
07-02-2012, 23:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate problema pe care o descrii pare foarte spinoasa. cancerul bronhopulmonar, la modul global, odata ce ajunge in faza metastatica (nu conteaza unde) tinde sa lase o medie de supravietuire (generala) de aproximativ 10-11 luni. daca mama ta are cancer metastatic de 2 ani, atunci ma tem ca deja lucrurile au fost duse foarte aproape de un maximum a ceea ce se putea astepta dpdv medical, iar concursul medicilor care au participat la tratarea ei a fost unul foarte bun, daca nu chiar excelent.
daca are metastaze cerebrale, cel mai important si imediat lucru pe care ar trebui sa-l faca este IRADIERE CEREBRALA. acesta e un lucru pe care deja medicul ei oncolog trebuia sa vi-l aduca in discutie. dexa si manitol este util sa faca intre timp, tot pentru problema cerebrala.
altfel chimioterapia nu mai are nici o justificare, pentru ca marea majoritate a citostaticelor NU patrund in creier. singura varianta este legata de TIPUL HISTOPATOLOGIC al cancerului (banuiesc ca are o biopsie), existand niste subtipuri de cancer la care se poate administra un tratament numit TARCEVA, care e o pastila pe zi. insa e un medicament foarte scump si nu se poate obtine decat cu aprobare de la CNAS, pe baza unui dosar intocmit de oncolog. pentru asta ar fi foarte util sa luati blocurile de parafina de la biopsie si sa gasiti un laborator privat unde sa lucrati o analiza (din blocurile respective) care se numeste MUTATIE EGFR si sa asteptati rezultatul.
care sunt ultimele vesti primite de la oncolog despre ce trebuie/urmeaza sa faca. starea ei mai permite oricare din lucrurile de mai sus ? oxigen si tratament suportiv e esential sa primeasca pana in momentul in care va muri.
22 liliana mihalache
08-02-2012, 19:18

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Buna seara, dl dr. Am uitat sa va spun ca nu a facut biopsie, ci bronhoscopie la d na dr Crisan, la Marius Nasta, iar rez din lavaj este...MICRO. mase muktiple intracerebrale cu densitate de tesut moale si iodofilie intensa in periferie cu aspect `` in chenar``, situate supratentorial, cu dimensiuni max de pina la 34 mm, leziunile sunt inconjurate de eden intins fiind sugestive pt MTS cerebrale. Tumora bronho pulmonara maligna de lob superior drept extinsa in lungul santului costo vertebral drept, cu invazia esofagului.Tumora are evolutie net nefavorabila cu crestere marcata in dimensiuni fata de ex anterioara din luna aprilie 2011, cind avea 42/40/50mm(antero-posterior-transversal-cranio-caudal ).MTS multiple, pukmonare drepte si cerebrale supratentoriale. Nodul suprarenalian drept, cel mai probabil metastatic, de asemenea in crestere dimensionala cu aprox 3 mm. TUMORA pare a avea pct de plecare din bronhia lobara superioara dreapta. Tumora se intinde de la arcul aortei pina la marginea inferioara a atriului sting, infiltreaza recesul azigo-esofagian si partile moi prevertebrale toracice si invadeaza vena azigos si esofagul toracic cu ingrosarea peretelui iodofil pina la 20 mm si distensie suprajacenta aerica. Aveti f mare dreptate ! A avut parte de OAMENI DEOSEBITI ! Dr Dediu, dr Tarlea, dr Horwat, toti adevarati profesionisti ! Iar acasa, suntem din Piatra Neamt, d na dr Iorgu, un medic cu fff mult suflet si rabdare, mai ales cu mine, care am pus intrebari peste intrebari ! Daca nu erau dinsii si mai ales dr iorgu.era facut de 1 an. Pt asta nu pot decit sa i spun ``sarut mina `` pt intelegere si ajutor moral ! si dv va multumesc ! Ce puteti sa mi mai spuneti, dupa ce ciciti si rez ? De iradiere nu mai poate fi vb !
23 liliana mihalache
08-02-2012, 19:29

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Nu pot explica, cit ne am luptat noi cu boala asta, iar faptuk ca sunt disperata as da oricit pe medicament, daca as fi sigura ca iar lungi viata ! I am luat un medicament ``UKRAIN`` COSTA 5 MIL FIOLA ! si nimic schimbare ! am aruncat 100 mil la gunoi...nu mi pare rau ! am incercat ... pt linistea mea... nu consider ca am facut nimic, ci absolut tot ce am considerat omenesc ! Sint disperata !!! Ajutati ma cu sfaturi.ce va urma ? La ce sa ma astept ? cind ? Cit ar mai duce o ? Fiti sincer, va rog frumos.
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
08-02-2012, 23:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica "de iradiere nu mai poate fi vora" ? avand metastaze cerebrale, iradierea PE CREIER este singurul lucru care o va mai ajuta, plus lucrurile pe care le-am spus mai sus.
inafara de astea, numai tratamentul suportiv, ingrijirea la pat fie acasa fie in orice spital de boli cronice, pentru ca daca este imobilizata la pat, cu siguranta ca, fara iradiere, nu mai poate trai prea mult, decat de ordinul saptamanilor poate.

de ce sa nu faca iradiere ?
25 liliana mihalache
09-02-2012, 10:51

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

buna dimineata. Am spus ca nu poate fi vb de iradiere, deoarece, in vara am vrut sa i facem iradiere pe plamin, cind am aflat ca daduse deja metastaze, iar dl dr Tarlea uitindu se pe dosar a zis ca a facut suficienti grei si nu se mai poate. Dar la raspunsul dv, l am sunat si am programat o pe 20 feb. Va multumesc din suflet pt insistenta de a face iradiere cerebrala ! Ce i va face iradierea pe creier ? Vor fi reactii urite pt inceput ? Ce i pot da pt o rez mai mare ? va rog ajutati ma ! Va multumesc din suflet si astept rasp dv, d ie dr.
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
09-02-2012, 21:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

heh, ma bucur sa aud ca sfaturile mele chiar au un rasunet si, pe deasupra, din cand in cand, chiar daca rar, chiar sunt utile cuiva. intr-adevar, o anume zona din corp nu poate fi iradiata DINCOLO de o anumita doza. dar cum pe creier NU a mai fost iradiat, se poate. este defapt printre putinele, daca nu chiar singura masura care poate sa-i mai castige o perioada de viata si chiar in conditii bune, fara simptome date de metastazele cerebrale, din pacate sa stii ca si asta va fi un lucru temporar. partea buna e ca nimeni nu stie cat, poate dura chiar mult...
reactii adverse la iradierea cerebrala nu sunt mari, daca se respecta protocolul. exista, desigur, anumite riscuri si posibile (mai frecvente) reactii la nivelul pielii, dar nu ar trebui sa puna probleme mari. nu e nimic de facut aici dincolo de ce faceti deja, inclusiv programarea. de asemenea, comunicati ca lumea cu medicul radioterapeut, inca de la inceput !

imi pare rau ca trebuie sa tin eu loc de medic curant, de exemplu medic de familie, care este cel care ar fi trebuit sa va indrume pe calea asta deja... regret sa constat inca odata disfunctionalitatile din sanatatea din romania.

fie ce o fi acum... va urez noroc cu carul !
27 liliana mihalache
09-02-2012, 21:47

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

buna seara. Sa stiti ca ieri am adus dr de fam, chiar daca ma costat 1 mil... dar, am considerat ca ar fi bine pt mamica, deoarece eu zilnic vb cu unul dintre medici, de fam, oncolog, neuro si cu cel de diabet. Dar dinsa nu stie exact ce vb.atunci prezenta unui dr acasa ii intareste faptul ca ne intereseaza starea ei. Si dr de fam ne a zis, chiar si oncologul, dar eu am mers pe ideea ca nu se mai poate.nestiind ca.capul are alte reguli ! pt asta va multumesc inca o data ca ati insistat in toate raspunsurile ! Vroiam sa va mai intreb daca stiti cite sedinte se fac pt irad cerebr ? 10 ? si daca pot aparea st de voma sau dureri ceva mai mari de cap, momentan nu are ! Dar la tura cu radierea pe femur a stirnit dureri groaznice.mi e frica de orice modificare si mi am stirnit o stre de panica, nu mai am ochii uscati si mamica ma vede si ma consoleaza ea pe mine.seara buna.
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
09-02-2012, 22:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

direct de la iradiere nu ar trebui sa apara nici greata nici varsaturi si nici macar dureri. cum am zis, ar trebui sa fie tolerat destul de bine. din pacate nu sunt radioterapeut si nu pot sa anticipez cum are de gand radioterapeutul sa faca planul de iradiere, cum si cat sa fractioneze doza pe care vrea sa o administreze. incercati sa va linistiti putin si sa nu mai anticipati ! numai bine !
29 liliana mihalache
10-02-2012, 10:49

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Buna ziua, Ce ma fac cu tusea asta seaca ? Dati mi un sfat va rog.multumesc,
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
10-02-2012, 14:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

medicul de familie nu a facut nici o recomandare in aceasta privinta ? exista medicamente antitusive, dar ele trebuiesc prescrise de medic.
31 danymezei
31 danymezei [2c]
10-02-2012, 15:19

Membru din 10-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua! Daca puteti sa ma ajutati cu unele sfaturi cu privinta la cancerul pulmonar cu celule mici si metastaze la creier ! Mama mea in varsta 51 de ani are cancer la plamanul stang, iar dupa 3 sedinte de citostatice cancerul s-a extins la creier. Acum a facut 5 sedinte de raze cu cobalt dupa care mama a venit acasa! Problema este ca am folosit un tratament naturist cu aloe vera si sirop Noni, tratament care a pus-o pe piciore, dar in ultimele zile datorita metastazelor la creier are comportament ciudat(vorbeste fara inteles, are inchipuiri, are comportament neadecvat varstei) va rog sa-mi dati un sfat sau o parere: ce mai pot face ca sa o fac bine?, mai pot sa o fac bine?, s-ar putea opera tumoarea!!!??
Ps: Va multumesc si astept raspuns!!!
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
10-02-2012, 19:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

"raze cu cobalt" imi imaginez ca a facut pe creier, nu ?
din pacate NU poti sa o faci bine, nimeni nu poate. tot ce se poate este un tratament care sa-i mai castige putin timp si sa-i mai amelioreze din simptome. daca nu a facut iradiere pe creier, atunci asta trebuie sa faca. daca a facut, nu mai poate sa urmeze decat un tratament care sa-i scada tensiunea intracerebrala, cu DEXAMETAZONA si MANITOL, sub urmarirea unui cadru medical, eventula intr-un spital de ingrijire terminala, unde sa i se trateze si eventuale alte suferinte. daca totusi starea ei este destul de buna (poate sa mearga, nu este imobilizata la pat, are niste analize cat de cat bune, etc) poate fi incercat si un consult la un medic oncolog care sa-i mai prescrie o linie de tratament chimioterapic, eventual cu un medicament numit TOPOTECAN. de operatie din pacate nu poate fi vorba...
cand a vazut ultima data un oncolog si ce vi s-a spus ?
33 liliana mihalache
11-02-2012, 11:23

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Buna ziua. Dl dr, lasati pers care vor sa faca pe desteptii, nu va enervati ! e plina lumea de ATOTCUNOSCATORI ! Dati ne noua celor mai plapinzi ajutor daca puteti ! Zi buna.
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
11-02-2012, 12:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

liliana, imi pare rau, despre ce vorbim ? nu inteleg la ce te referi... mai sus a scris o persoana despre o ruda cu cancer bronhopulmonar cu celule mici cu metastaze cerebrale si i-am raspuns. sunt putin confuz...
35 liliana mihalache
11-02-2012, 18:49

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

era un ``Marius`` care vb pe o alta pagina...
36 liliana mihalache
11-02-2012, 20:05

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Ce vroiam sa va zic...asta noapte, a inceput durerea de cap ! Astazi a continuat chiar si dupa manitol si dexa... durerea spatelui, a pulpelor.nu stiu cum sa fac ? dr oncolog, mi a dat un plasture pt 72 ore cu morfina, spunindu mi sa l am pt orice eventualitate...dar sa notez data, ora.sint intr o dilema mare ! fratele meu nu accepta boala lui mamica si ne contram tare! cum sa fac, dati mi un sfat va rog. Scuze inca o data. Credeti ca incep durerile si va fi cazul de morfina, nu va mai ceda durerea cu tramadol ? inebunesc !
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
11-02-2012, 23:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate progresia bolii, inclusiv cu progresia acestor simptome, este un lucru inevitabil. aceste simptome se poate spera sa fie controlate numai cu medicamente simptomatice, dintre care unul foarte bun este, pe langa dexametazona si manitol, in doze posibil din ce in ce mai mari, plasturele cu Fentanyl si alte preparate morfinice. tramadolul poate foarte bine sa nu isi mai faca efectul, fiind depasit atat ca doza cat si ca substanta.

ce vrei sa spui despre faptul ca fratele nu accepta boala mamei ? poate nu stie prea clar despre ce e vorba. singurul sfat pe care vi-l pot da este sa gasiti fie un centru tip hospice sau specializat in ingrijirea paleativa a bolnavilor terminali; o alta varianta este sa faceti un dosar (tot prin oncologul vostru) pentru ingrijire la domiciliu.

imi pare rau pentru lucrurile prin care treceti, dar trebuie sa va pregatiti pentru ca ele vor evolua in aceasta directie si nimic nu le poate opri. e putin probabil ca exista ceva care sa le incetineasca macar.

mult succes si curaj !
38 liliana mihalache
12-02-2012, 10:50

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

am plasture de 0, 25, dar cum va spuneam, nu sint inteleasa de frate, nu crede in boala lui mamica ! este de o rea intelegere, sa certat cu dr oncol, se contrazice cu noi pe tema bolii, nu vrea sa i pun plasture...sint intr o sit f delicata...mi a zis..dupa ce moare mama, ii fac autopsie si i voi da pe toti dr in judecata, ca mama nu a avut cancer ! el e avocat...m am saturat ! nimeni nu a aj la o disc coerenta cu el, nici surorile lui mamica, nici sotul meu, eu nici macar ! dr de fam am adus o sapt trec pt el practic...voia sa i scot dexa sau insulina, de asta am adus o ! sa contrazis cu dr 2 ore...eu ii voi pune plasturele, e val 72 ore...imi cer scuze pt explic mele, dar nu mai rezist.simt ca am 80 ani, sint epuizata, term obosita si nu ma pot controla din plins si nervi...astept o scinteie si fac bum...in speranta ca ma intelegeti, va multumesc. nici pt iradiere nu e de acord, daca pt plamin nu sa putut, capul nu i tot din corp ? cum de se poate ? cred ca era beat dr...asa mi a zis...dar eu am incredere in Dumnezeu, ma rog sa o pot duce si aduce inapoi pe picioarele ei, asa greu cum merge mamica.dor sa nu se agraveze intr o sapt, caci prima cond e sa nu fie leguma ! si am speranta ca o mai duce macar 1 an !
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
12-02-2012, 13:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca, la situatia pe care o descrii, 1 an este ceva mult peste asteptarile plauzibile, extrem de mult.

referitor la situatia cu fratele tau, o singura intrebare am: faptul ca are DURERI este totusi de netagaduit, chiar si pentru el. atunci, de ce nu accepta un medicament menit sa-i scuteasca aceste dureri ? ce are de castigat, chiar si ipotetic ? nu este rezonabil si trebuie sa vada asta!

lucrurile, in definitiv, se pot rezolva foarte simplu altfel: toate deciziile referitoare la tratament ii apartin strict MAMEI tale. daca este constienta si se poate vorbi cu ea si poate primi explicatii despre starea ei si ce i se intampla, si ea decide sa accepte tratamentele recomandate, fratele tau nu mai are nici un cuvant de spus, oricat de tulburata i-ar fi judecata de presiunea emotionala si oricat de tare ar nega toate lucrurile. daca mama ta este constienta inca, rezolva lucrurile vorbind cu ea, te rog! este singura cale.
40 liliana mihalache
12-02-2012, 14:48

Membru din 26-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Ceea ce nu v am spus...mamica nu stie de ultimul rez...meta cerebral ! restul stie pe departe...nu pot sa i spun ! momentan e constienta, dar nu in totalitate ! iar ea nu poate lua decizii, nu a luat niciodata de una singura, mai ales in fata lui fratele meu.si cind o suna, intra intr o stare de neliniste.face cu ea tabla inmultirii la tel, iar cind vine la mine, mamica fiind la mine, face gimnastica cu ea ! Prin faptul ca rasp la tabla inmultirii, e constienta...parerea lui, a mea nu i ! A sta ar insemna ca 24 din 24 treb sa fac tabla inmultirii ? La dureri si stari de greata inteleg ca ar trebui sa fac impartirea... ea sta doar in pat, cu exceptia mersului la baie si masa, iar cind se intoarce...nu mai ere aer, se sufoca ! Nici ap de O2 nu intelege ca i vital pt ea ! Nu mai am putere sa ma contrez cu el, nu int ca din 2 in 2 ore o frec cu crema de durere, nu int nim ! nu am mai dormit o noapte intreaga de 3 luni si... deja m am obisnuit, la 02 ii fac insulina, iar dupa aia impachetari cu creme si i dimineata.la 7 cind treb sa ma trezesc, sint ca si mahmura, stam inafara orasului si treb sa duc copilul la liceu si sotul la serviciu...apoi vin acasa, nu stiu ce se poate intimpla si am nev de masina...oricu i am facut baie si i am aplicat plasturele...Doamne ajuta sa i mai stea durerea, nu pot sa i fac piafen a la long, are pr si cu inima. Vedem ce va fi...poate am exagerat cu limita de viata, dar speranta moare ultima ! Taticul a decedat in 2000, e singura pe care o mai am ! ASI TINE O TOATA VIATA MEA VIE, daca s ar putea...V am pov iar din romanul vietii mele.Scuze ! va doresc multa sanatate si va multumesc ca existati si ma ajutati cu cite un sfat, o vb...Pt mine, face ENORM !!!!
Răspunde la topic
91 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp