Cancer prostata - sfaturi

Secțiunea: Cancerul de prostata
8 comentarii 1
1 Babu 69
1 Babu 69 [4c]
01-02-2013, 09:05

Membru din 03-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua ! Sunt Babu, am 69 ani si cancer la prostata.
Pe scurt, evenimentele s-au desfasurat astfel :
In toamna anului 2011 - primavara 2012, mi-am facut niste analize `de rutina`, inclusiv cele legate de prostata. Tuseul rectal, ecografia si testele PSA (53, 6 in 02.11.11 si 43, 7 in 02.04.12), indicau faptul ca am probleme cu prostata, in ciuda faptului ca niciodata nu am avut vreo simptomatologie in acest sens. Am facut punctie biopsie prostatica, iar examenul histopatologic din 24.04.2012 a evidentiat urmatoarele : -diagnostic ; carcinom de prostata; Gleason 4+3; tumora prezenta pe 4 din 7 `fire` pe 50-75% din lungimea lor. Avand in vedere rezultatele si varsta pe care o aveam, urologul mi-a recomandat orhiectomia bilaterala, pe care am acceptat-o si facut-o fara ezitare in 03.05 2012.
Dupa externare in 15.05.12 m-am prezentat la Oncologie, am fost luat in evidenta si dl.Doctor mi-a prescris Casodex cate 1 pastila pe zi timp nelimitat, mi-a spus sa vin la control la fiecare 3 luni cu ultimul PSA facut si m-a trimis sa fac investigatii la 3 aparate : CT pelvin, Rx toracic si Ecografie abdominala care nu au indicat nimic suspect (adenopatii).
Am mai facut si un RMN in 06.07.12, avand urmatoarele rezultate : Prostata de 43/35 mm, cu aspect discret inomogen al portiunii periferice, dar fara formatiuni nodulare sau intreruperi ale capsulei:Vezica urinara fara ingrosari focale de perete sau formatiuni protruzive in interior:Ampula rectala normala: Fara captari patologice ale substantei de contrast: Fara adenopatii patologice: Fara lichid de ascita: si Fara modificari de semnal al maduvei osoase pe achizitiile realizate.Primul PSA la cca. 2, 5 luni de la Orhiectomie(in 24.07.12) a fost 0, 992 iar urmatorul (in 22.11.12) 0, 398. La ultimul control (16.01.13) dl.Dr. mi-a spus ca ` e OK, continuam cu Casodexul iar cand implinim un an de tratament facem o iradiere a prostatei, dupa care va vindecati`.
Curiozitatea mea ar fi sa stiu in ce consta aceasta iradiere, ce repercursiuni ar putea avea si la ce sa ma astept. In speranta ca voi primi raspuns la aceste intrebari, va multumesc anticipat
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
23-01-2013, 14:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

se face iradiere pe bazin in scopul de a distruge celule tumorale din prostata; poate avea si ea o suma de reactii adverse: diaree, mucita, poate da chiar disfunctii sexuale sau urinare, poate cauza anemie sau trombocite scazute sau celule albe scazute. nu cred ca exista o indicatie in momentul de fata.

ce dilema am eu totusi: cum de s-a propus orhiectomie din prima ? existau metastaze ? altfel ma tem ca operatia care se indica era de scoatere a PROSTATEI si nu a TESTICULELOR !!! era o boala inoperabila ? s-a facut cumva un RMN de pelvis care arata asta ?
3 Babu 69
3 Babu 69 [4c]
24-01-2013, 14:59

Membru din 03-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Multumesc mult pentru raspuns dl. doctor !
Nici eu nu stiu cum de s-a propus orhiectomia din prima. Nu ma pricep la medicina, m-am dat pe mana celui mai renumit urolog din zona si am considerat ca stie ce face. Probabil a considerat ca la varsta mea nu se mai pune problema virilitatii. Oricum fapta e produsa, inapoi nu mi le mai poate pune. Ce ma intereseaza cel mai mult este ce ar fi cel mai indicat sa fac de acum incolo. RMN-ul de pelvis l-am facut (din pacate) dupa orhiectomie si rezultatele sunt in prima postare. Din toate investigatiile pe care le-am facut pana acum, s-ar parea ca nu exista metastaze si cancerul este localizat strict in capsula prostatica De altfel si urologul a zis ca prin orhiectomie se va stabiliza acolo, nu v-a exista riscul sa invadeze zonele adiacente si ca in decurs de vreo 10 ani medicina va evolua cu siguranta in asa fel incat se va "gasi ac de cojocul lui" (asta-i de la mine, dar in principiu cam asa a spus).
Credeti ca nu ar exista o indicatie in momentul de fata pentru iradierea prostatei. OK, dar atunci oare ce ar fi cel mai indicat sa fac in situatia mea. Sincer, cel mai teama mi-e de o eventuala incontinenta urinara prin asta.
Imi cer mii de scuze daca va enervez cu problemele mele (stiu ca sunt altele mult mai grave), dar din pacate doctorul meu oncolog este atat de ocupat incat mi-e imposibil sa discut in amanunt cu dansul si parca nici nu indraznesc.Astept un sfat de la dvs. Va multumesc, o zi minunata!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
28-01-2013, 15:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai vorbit cu oncologul ? el este cel care a stabilit ca asa trebuie facut, inclusiv cu radioterapia ? pentru ca despre alte tipuri de tratament decat cele chirurgicale, nu poti sa te lasi in baza altui medic, cu atat mai putin al urologului. este greu de zis de ce acum, spre deosebire de la inceput, zice el ca se indica radioterapie. si in ce scop exact ? ma tem ca trebuie sa clarifici cu el asta... in orice caz, este evident ca hormonoterapia NU este un tratament definitiv, adica riscul de recidiva al bolii exista. dar daca momentan boala este sub control, nu sunt simptome si nici PSA-ul nu da semne ca misca, exact care e scopul iradierii in acest moment ?
5 RRP
5 RRP [5c]
30-01-2013, 11:15

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

babu,
Am facut si eu prostatectomie, radioterapie si hormono-terapie(toate una dupa alta) pentru cancer de prostata. n-am auzit pina acum un dr. sa inceapa tratamentul unui bolnav de cancer de prostata cu orhiectomie. Aceasta se recomanda numai daca cancerul e foarte avansat (metastaza) si daca pacientul nu vrea castrare chimica (HT). in cazul tau, chiar daca PSAul e mare, gleasonul e intermediar si dupa analizele si imagistica facuta n-ai metastaza putea sa recomande Radioterapie de la inceput.
recomendari: schimba doctorul.obligatoriu scintinografie osoasa(bone scan).
Radioterapie nu este ceva de speriat, Trebiue sa caut un centru cu aparatura performanta, cel putin IMRT.
noroc si sanatate.
6 Babu 69
6 Babu 69 [4c]
31-01-2013, 12:55

Membru din 03-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna RRP,
Iti multumesc mult pentru postare si pentru faptul ca iti pasa de semeni. Deocamdata se pare ca boala este sub control (si pentru Dl.RaulDuke), nu sunt simptome si nici PSA-ul nu da semne ca misca. As putea spune ca fizic ma simt foarte bine, mai putin psihic, pentru ca am permanent o frica si o spaima pentru ce va urma.
Ma gandesc ca scopul iradierii prostatei (daca nu gresesc) ar fi acela de a starpi (atat cat este posibil) celulele canceroase cantonate acolo. Nu stiu exact cand s-ar impune asta, deocamdata continui cu Casodex si din trei in trei luni ma prezint la dl.dr.oncolog cu ultimul test PSA, ramanand sa decida domnia sa pasii urmatori de facut.
Oricum, daca se impune iradierea prostatei, avand in vedere si partea financiara, probabil ca centrul medical pe care mi l-as putea permite, ar fi cel din Cluj Napoca (IOCN). Va doresc o zi minunata si multa sanatate !
7 RRP
7 RRP [5c]
01-02-2013, 08:24

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

babu,
ma bucur ca te simt bine. problema cu psihicul trece. Am trecut si eu prin asta la inceputul bolii.Trebuie sa stii ca mare majoritate a bolnavilor de cancer de prostata mor cu boala, nu de ia.
Stilul de viata, dieta, psihicul bun, exercitiu fizic sint componente importante ale luptei impotriva bolii. Ai ales bine Clujul pentru Radioterapie. Este unul din cele mai bune centre in Romania si au aparatura buna.
Nu stiu daca ai masurat TESTOSTERNUL.trebuie sa fie mai mic decit 20ng/ml si masurat concomitant cu PSA. Daca nu stii nivelul testosteronului nu pot stii efficienta Casodexului la glandelor adrenale care produc o parte din testosterone. Foloseste tot timpul acelasi laborator de analize.
noroc si sanatate
8 RRP
8 RRP [5c]
01-02-2013, 09:05

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Babu,
erata :Testosterone mai mic 20ng/dl sau 0, 2ng/ml
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp