Cancer prostata + osos

Secțiunea: Cancerul de prostata
6 comentarii 1
1 mirceav
1 mirceav [2c]
16-06-2015, 00:14

Membru din 15-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna seara !

As avea cateva intrebari referitoare la un caz de cancer.

Este vorba despre o persoana in varsta de 67 de ani care se plangea de aproximativ 2 ani de dureri in zona unde a fost detectata ulterior tumora maligna, insa abia in luna mai a anului 2015 a fost diagnosticat cu cancer. Durerile respective nu erau continue, apareau si dispareau brusc la un interval de cateva luni.

La inceputul acestui an au fost efectuate analize de sange, care au relevat faptul ca PSA-ul este peste limita, astfel incat a fost directionat catre Spitalul de Urologie Panduri unde in urma unei biopsii la prostata, i s-au descoperit urmatoarele - citez direct de pe foaia diagnosticului histopatologic :

1."hiperplazie prostatica nodulara benigna"
2. "adenocarcinom acinar prostatic grad III de diferentiere, Scor Gleason: 4+4=8. (cod:8140/3)".

Persoana in cauza a fost trimisa sa efectueze si un examen scintigrafic, in urma caruia s-au detectat urmatoarele :

1. "arie de hiperfixare intensa a radiotrasorului la nivelul ischionului drept cu extensie spre ramul pubian superior - aspect sugestiv de leziune osoasa cu hiperactivitate osteoblastica ce ridica suspiciunea de determinare secundara in contextul clinic oncologic".
2. "Fixare normala in restul scheletului, in limitele varstei, fara alte focare hipercaptante cu aspect patologic".

In urma acestei descoperiri a fost trimis la Institutul Oncologic, sectia Radioterapie, unde i s-au facut 5 sedinte de radioterapie.
Pe foaia de externare scrie urmatoarele : "[...] se externeaza cu diagnosticul C79.5 - Tumora maligna a osului si maduvei osoase (C 79.5)".

Din discutiile purtate atat cu doctorul oncolog (cel de sector) si doctorul urolog, s-a ajuns la concluzia ca tratarea tumorii osoase are prioritate in fata tratarii problemei la prostata. De asemenea, i s-a comunicat faptul ca urmatorul examen scintigrafic si alte analize vor fi putea fi efectuate abia peste 6 luni cand probabil se va lua o decizie si in privinta operatiei la prostata (aceasta este o speculatie personala).


Date fiind aceste lucruri, am urmatoarele intrebari :

1. Am inteles ca scorul Gleason 8 indica o tumoare agresiva pe care o banuiesc ca este responsabila pt raspandirea catre os a cancerului. Este normal sa fie facuta o pauza de 6 luni intre sedintele de radioterapie ? Ce poate fi facut in acest timp in ideea de a stopa sau a lupta cu cele doua tumori ? Sentimentul ca nu pot face absolut nimic pt a ajuta persoana respectiva si faptul ca suntem pur si simplu in voia sortii ma distruge psihic.

2. As dori sa stiu cat de grav este diagnosticul C79.5 - Tumora maligna a osului si maduvei osoase. Nu am vazut pe nici o foaie o concluzie asupra stadializarii acestei tumori sau marimea ei. Stadializarea tumorii si determinarea marimii ei se fac in urma interventiei chirurgicale ? Ce se poate face pt tratarea acestui tip de cancer ? Cat de eficienta poate fi o operatie ? Cat de rapid poate sa avanseze o asemenea tumora ?

3. Stiu ca intrebarea urmatoare este relativ pusa incorect, avand in vedere probabil multimea de necunoscute, insa as dori sa stiu cam care ar fi speranta de viata in cazul acesta. Cat timp mai avem la dispozitie ? Cat de grav este per ansamblu ?


Multumesc anticipat !
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
16-06-2015, 11:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mirceav, Azi, ora 00:14:06):


totusi nu inteleg un lucru: a primit tratament HORMONAL ? asta este indicat aici, iar daca s-a iradiat pe os, in mod evident boala a fost tratata ca metastatica, deci fara posibilitati medicale de vindecare. tratamentul hormonal ramane standard aici, iar operatia de prostata nu are nicio utilitate. chiar si asa, speranta de viata poate fi de ani de zile, cu tratament corect. cine este medicul vostru oncolog ?
3 mirceav
3 mirceav [2c]
12-07-2015, 08:59

Membru din 15-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua !

Ca sa va raspund direct la intrebari, persoana despre care am scris mai sus a inceput tratamentul hormonal la cateva zile dupa raspunsul dvs. Din cate am inteles, o data la 3 luni i se administreaza acest tratament hormonal. Aceasta administrare - o data la 3 luni - poate sa reprezinte un indicator in ceea ce priveste gravitatea bolii sau este tratamentul standard ?

De asemenea, pt problema identificata pe os, i se administreaza acidul zoledronic pt a i se intari rezistenta oaselor (daca am inteles bine). Dupa administrarea acidului zoledronic, pacientul are o zi - maxim doua dureri la toate incheieturile din corp. Este normal ?

Doctorul care supravegheaza intregul tratament se numeste daca am inteles eu bine, Herea. Este doctorul oncolog de sector, care lucreaza la spitalul Sf. Pantelimon.

In urma cu cateva zile, au fost efectuate noi analize ale sangelui care au relevat faptul ca nivelul PSA-ului a scazut la 0,5, deci se afla in limite normale. Putem trage concluzia ca tratamentul administrat are efectele dorite si putem spera ca exista o relativa ameliorare a bolii ?

Puteti sa imi spuneti daca considerati ca mai trebuie facut si altceva, pe langa acest tratament ? Sau trebuie sa asteptam cu infrigurare rezultatele urmatorului examen scintigrafic ? In continuare, incerc sa imi dau seama cat de grav este si speranta de viata a persoanei pe care vrem sa o tinem cat mai mult timp langa noi.

Va multumesc anticipat !
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
12-07-2015, 09:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mirceav, Azi, ora 08:59:19):


tratamentul cu injectia la 3 luni este standard. durerile dupa perfuziile cu acid zoledronic/zometa nu sunt "normale", dar sunt acceptabile. in zilele respective poate sa ia sistematic tratament de durere cu paracetamol si algocalmin (daca nu e alergic) si atat. din pacate nu mentionezi cat a fost PSA initial. daca boala este intr-adevar metastatica, atunci boala nu poate fi vindecata, dar cu tratament corect, se prea poate ca ea sa fie controlata ani de zile. totusi lipsesc niste elemente. trebuie sa aiba si un examen IRM de pelvis, iar daca PSA initial este nu prea mare, iar scintigrafia arata o tumoare nici ea prea avansata, atunci as contesta putin diagnosticul de "metastaza osoasa", ca si iradierea ei.
5 mirceav
5 mirceav [2c]
18-07-2015, 12:57

Membru din 15-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

PSA initial (analize efectuate la data de 14.05.2015) : 10.26
PSA actual (analize efectuate la data de 07.07.2015) : 0.666

Din cate am inteles, nu a fost efectuat si un examen IRM de pelvis.

Chiar si in conditiile in care valorile PSA arata un progres evident, exista posibilitatea ca in ciuda tratamentului boala sa se extinda si catre alte parti din organism astfel incat aparenta imbunatatire a starii pacientului sa fie nimic mai mult decat o simpla aparenta ?

Va multumesc !
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
19-07-2015, 10:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mirceav, 18-07-2015, 12:57:23):


cred ca trebuie sa reformulezi, caci nu inteleg. ce vrei sa stii defapt ? viitorul sau teorie medicala ?
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp