Cancer prostata, malign, incipient

Secțiunea: Cancerul de prostata
31 comentarii 1 2
21 Bunicul
21 Bunicul [65c]
31-05-2019, 17:30

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Tuțu, Azi, ora 11:50:25):

O posibilă metastază osoasă a cancerului de prostată. Tumorile maligne oasoase secundare pot fi osteolitice, osteocondensante sau mixte. Cancerul de prostată produce în principal astfel de leziuni osoase.
GIST, Prostată, Vezică
22 Tuțu
22 Tuțu [6c]
01-06-2019, 14:50

Membru din 26-05-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Răspuns pentru (Bunicul, 31-05-2019, 17:30:41):

Multumesc pt răspunsul prompt.
Și densificari pseudonodulare?
23 Bunicul
23 Bunicul [65c]
01-06-2019, 21:17

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Tuțu, Azi, ora 14:50:11):

Nu sunt medic ci doar un paceint oncologic așa că răspunsurile mele nu reprezintă o opinie medicală. Densificări pseudonodulare inseamnă, cred, niște zone cu o structură, vizibilă imagistic, ca a unui nodul. Vă înțeleg temerile căci am fost și eu in postura dumneavoastră, dar e bine să vă axați pe esențial, și acesta este tratarea corespunzătoare a bolii, nu detalierea diagnosticelor medicale. Toate detaliile de acolo sunt scrise pentru echipa tumor board, alți medici cu care intrați in contact, nu pentru dumneavoastră. Indiferent ce scrie un medic radiolog pe o interpretare imagistică confirmarea se face prin alte metode, puncții, biopsii, analize histopatologice și imnohistochimice. Aveți nevoie de un urolog, un oncolog, un radiolog ( un medic de medicină alternativă și un nutriționist, dacă preferați să acoperiți și partea pe care medicina alopată nu o utilizează la potențialul maxim) pentru a invinge boala sau a o ține sub control și a menține o stare de confort general cât mai aproape de normal, foarte multă vreme. Am întâlnit pacienți cu cancer de prostată și metastaze osoase sau chiar la alte organe, care gestionează boala de peste 10-15 ani.
GIST, Prostată, Vezică
24 Tuțu
24 Tuțu [6c]
01-06-2019, 21:33

Membru din 26-05-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Răspuns pentru (Bunicul, Azi, ora 21:17:45):

Multumesc mult pt. incurajări. Sănătate!
25 Bunicul
25 Bunicul [65c]
01-06-2019, 22:06

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Tuțu, Azi, ora 21:33:24):

Nu aveți pentru ce. Sănătate vă doresc și eu!. V-am trimis un mesaj privat.
GIST, Prostată, Vezică
26 MARTON
26 MARTON [617c]
10-06-2019, 01:25

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Ii dau perfecta dreptate lui Bunicu, daca te iei dupa ce scrie negru pe alb o iei razna , te strezezi inutil si nu faci altceva DECAT SA AJUTI BOALA SA TE DOBOARE ( sau facut studii care arata ca un factor este STRESUL), si eu sunt unul din multii pacienti cu cancer ( am avut pe rinichi, in loja renala, langa coloana vertebrala, plamani, colon, burta sau axile) care sunt in viata dupa 10,6 ani si care fac chimio de 5,6 ani.
Trebuie sa iti asculti organismul si sa ii dai ce are nevoie, sa te axezi pe CUM TE SIMTI TU EFECTIV si sa poti diferentia efectele secundare ori ale bolii sau ale tratamentelor, si pe langa pastile sa ajuti corpul cu vitamina c , si alimente considerate de cercetatori ANTICANCERIGENE .
Daca doresti putem vorbi pe privat , la telefon , facebook , watapp sau chiar sa ne vedem si iti pot exllica pe indelete care sunt aceste alimente , cum se folosesc, cand, in ce combinatie SI CUM TE AJUTA ELE, pe multe dintre ele le ai in casa dar nu stii cum sa le folosesti.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
27 Flori36
27 Flori36 [5c]
22-08-2019, 14:47

Membru din 22-08-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua, sunt nouă aici, motiv pentru care am să va rog sa imi acordati rabdare dacă nu reusesc să explic foarte bine ce e de explicat. Tatal meu in vârstă de 62 de ani a foat diagnosticat cu cancer de prostata plus metastaze osoase in cateva zone din coloană. A facut absolut toate investigatiile in vederea diagnosticarii corecte (tiseu rectal, PSA, CT, etc). PSA-ul prima oară i-a ieșit 840, până la stadializarea cancerulqui si inceperea tratamentului i sa mai facut un PSA care a avut ca rezultat 151. Medicul a foat foarte contrariat si i-a cerut sa refaca analiza si in alta clinica. Rezultatul ulterior a fost 400. A inceput de 3 saptamani tratamentul cu Casodex iar inainte de asta o injectie cu o substanță a carui nume imi scapă. Nu are dureri de oase, articulare, amețeli, etc. Însă, de la 70kg a slăbit până la 64kg in timp foarte foarte scurt. Ce-i drept nu are deloc pofta de mancare, cand mănâncă acceptă doar legume și fructe. Slabitul acesta brusc este cumva o reactie adversa a Casodexului? Usturimea din timpul urinarilor nocturne se poate ameliora cu ceva? Va rog sa ini spuneți dacă ati trecut prin asta si cum ati facut față. Dacă aveți ceva sfaturi suplimentare, va voi fi recunoscătoare. Va multumesc!
28 Bunicul
28 Bunicul [65c]
23-08-2019, 17:46

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Flori36, 22-08-2019, 14:47:56):


Există un singur medic oncolog pe acest grup, care răspunde in limita timpului disponibil și a informațiiilor cât mai complete primite. Pacienții cu cancer de prostată, sunt mai puțin disponibili in a împărtăși experiența și oricum nu ar fi relevantă. Pentru a putea primi sfaturi utile trebuie în primul rând să relatați, cât mai amănunțit și concis ce ați intreprins până acum. Această expresie ”Toate investigațiile in vederea diagnosticării corecte” nu spune mare lucru. PSA, tușeul rectal, CT, eventual RMN, nu pun un diagnostic clar de cancer de prostatăci doar o biopsie. A început, din ce relatați, tratamentul hormonal, probabil cu triptorelinum (diphereline) 11,25 mg, deci aveți un diagnostic pus de un medic oncolog. Oncologul va indicat sau vă va indica și o scintigrafie osoasă, pentru a stabili tratamentul adecvat, funcție de răspândirea metastazelor osoase și gradul in care este afectat scheletul. Despre scăderea in greutate trebuie să discutați cu medicul oncolog curant, iar despre usturimea la urinările nocturne și cu medicul urolog curant. Fiecare pacient față, sau nu prea face, într-un mod particular, specific doar lui, e greu de generalizat de la un bolnav la altul, căci la această vârstă există și alte boli asociate. Un pacient cu cancer de prostată, chiar și cu metastaze, cu o stare generală bună și tratament adecvat, poate gestiona cu succes foarte multă vreme această boală.
GIST, Prostată, Vezică
29 Flori36
29 Flori36 [5c]
23-08-2019, 18:17

Membru din 22-08-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Răspuns pentru (Bunicul, Azi, ora 17:46:25):

Buna ziua! Multumesc pentru raspuns! Apreciez promptitudinea de care dați dovadă, si nu doar in cazul meu! Da, a facut PSA (rezultat 840), tuseu rectal da, biopsie da cu scor Gleason 9, scintigrafie osoasă da cu determinari secundare osoase in 7 vertebre, CT da, RMN da. Dacă mi-a scăpat ceva sau nu sunt suficient de clară, sunt sigură ca ma înțelegeți. Ideea este că medicul urolog ne-a transmis că pentru a intra in schema de tratament oncologic vor trebui respectați toți pașii investigatiilor dinainte de diagnostic și sa fie preluat de un medic oncolog. Practic am facut stadializarea cancerului. Avem medic oncolog, asta este clar. Ascultăm sfatul medicilor in tocmai si urmam pașii propusi. Pe mine ma îngrijorează acum, după începerea tratamentului cu Casodex, slabirea excesivă, paloarea pielii, balonarea, constipatia și agravarea senzatiilor de usturime la urinare, inclusiv marirea frecventei urinarilor si ziua si noaptea. Nu știu dacă acestea sunt urmari ale administrării Casodexului (reacții adverse) sau pur și simplu lipsa de raspuns a organismului la medicație și agravarea simptomelor cancerului de prostată metastazat. Dumneavoastră ce puteți să ne spuneți despre Casodex și reacții adverse? Va multumesc!
30 Bunicul
30 Bunicul [65c]
24-08-2019, 08:36

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Flori36, 23-08-2019, 18:17:33):

Citiți cu atenție despre reacțiile adverse din prospectele celor două medicamente administrate (le găsiți și online) iar dacă pacientul are și alte reacții decât cele din prospecte discutați cu medicul oncolog. Eu am luat bicalutamida/cassodex doar o lună de zile pentru atenuarea efectului de flamă al triptorelinum și cum asta se întâmpla acum 2 ani, nu-mi mai reamintesc ce reacții am avut. Nu sunt medic ci doar pacient oncologic și nu pot să vă dau un răspuns profesional la întrebările pe care le-ați pus. Probabil veți primi un răspuns de la domnul doctor Raul Duke, atunci când va avea timp și vă vor fi lămurite mare parte din temeri.
GIST, Prostată, Vezică
31 Flori36
31 Flori36 [5c]
24-08-2019, 09:04

Membru din 22-08-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Răspuns pentru (Bunicul, Azi, ora 08:36:53):

Va mulțumesc!
Am să aștept, așa cum spuneați, parerea domnului doctor. O zi frumoasă și multă sănătate
Răspunde la topic
31 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp