Cancer prostata cu metastaze osoase extinse

Secțiunea: Cancerul de prostata
10 comentarii 1
1 Diana71
1 Diana71 [3c]
28-07-2019, 15:20

Membru din 28-07-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua, unchiul meu in varsta de 68 de ani s-a trezit brusc cu dureri osoase in zona bazinului, iar in cateva saptamani durerile s-au extins pe toata coloana vertebrala si stern. L-am dus la urgenta unde i s-a facut un CT si s-a confirmat un neoplasm de prostata inoperabil, cu metastaze osoase extinse. Precizez ca simptomele au evoluat foarte rapid in cazul lui, in afara faptului ca urina greu in ultimii 2-3 ani, nu a avut alte semne. Medicul de la urgenta mi-a spus ca situatia este foarte grava, urmeaza sa fie luat in evidenta de un urolog si un oncolog, iar sansele ca el sa traiasca mai mult de 2-3 luni sunt foarte mici. Va rog din tot sufletul, puteti sa-mi dati un sfat? Am auzit de Zometa, de tratamentul antiandrogenic, dar cu toate astea, viata lui nu poate fi prelungita? Multumesc pentru raspuns.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
29-07-2019, 13:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Diana71, 28-07-2019, 15:20:19):


ba sigur ca poate fi, dar tine foarte mult de starea lui actuala. daca e vorba intr-adevar de cancer de prostata, deci aveti biopsie, etc, pai atunci boala este foarte tratabila (daca nu cumva este imobilizat la pat deja...) si baza tratamentului este cel ANTIANDROGENIC, nu zometa. v-ati adresat la un urolog pentru biopsie de prostata?
3 Diana71
3 Diana71 [3c]
29-07-2019, 14:36

Membru din 28-07-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 13:17:43):

Multumesc pentru raspuns, CT arata ca tumora a afectat o uretra, este programat la urolog saptamana asta. Il dor foarte tare toate oasele, bazinul, coloana, bratele de la metastaze, nu prea vrea sa se programeze la oncolog.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
30-07-2019, 16:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Diana71, 29-07-2019, 14:36:13):


atunci sa speram ca il poate ajuta suficient urologul! mult succes!
5 Gărgărița
5 Gărgărița [12c]
31-07-2019, 14:35

Membru din 25-07-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Răspuns pentru (Diana71, 29-07-2019, 14:36:13):

Buna Diana, si-mi pare tare rau de fiecare data cand citesc un mesaj postat cu durere . Cam in acelasi stadiu suntem si noi cu bunicul nostru. Are cancer la prostata (bunicul nu a facut niciodata bipsie ca sa existe certitudinea ca la prostata este cancerul primar....insa fiind purtator de sonda urinara de mai bine de 2,5 ani......asa a presupus medicul ortoped , care mi-a interpretat CT-ul ), si metastaze osoase la nivelul coloanei vertebrale. Bunicul meu nu mai poate fi salvat din pacate...el are si multe alte probleme...dar cu toate astea, facem toate eforturile pentru al inscrie la un oncolog. Nu pentru ca ma gandesc ca il mai salveaza cineva.....si doar pentru ca ma astept sa aiba dureri pe care nu le mai putem calma doar cu niste calmante puternici.....si daca nu esti inscris la oncolog, nu are cine sa-ti prescrie aceste calmante.

Mi se pare extrem de dureros....ca din momentul in care apar efectiv durerile ...aceste metastaze evolueaza cu o maxima repeziciune si sunt extrem de agresive. Nu-mi inchipuiam in data de 17.06.2019 (cand am mers cu el prima data la doctor pentru ca durerea de picioare nu mai ceda cu antiinflamatoare locale), ca intr-o luna si putin o sa ajunga sa nu se mai ridice din pat....nici nu vreau sa ma gandesc unde o sa ajungem peste o alta luna :(

Multa sanatate si putere va doresc!
BIU
6 Diana71
6 Diana71 [3c]
25-08-2019, 04:30

Membru din 28-07-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, 30-07-2019, 16:17:23):

Multumesc mult pentru raspuns, urologul a spus ca este prea tarziu, tumora creste rapid, i-a cuprins si vezica urinara, el nu isi mai poate controla urina, iar acei antiandrogeni ar fi de prisos in situatia asta. Are PSA 2050, iar oncologul a spus ca este prea mare pentru a-i recomanda vreun tratament. Pe de alta parte, nu sunt multumita de loc ca nu am discutati si cu alti medici. Citesc diverse cazuri cu PSA foarte marit si totusi acele persoane au primit tratament. El refuza sa faca biopsie.
7 Diana71
7 Diana71 [3c]
25-08-2019, 04:37

Membru din 28-07-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (Gărgărița, 31-07-2019, 14:35:09):

Buna, Gargarita, imi pare si mie foarte rau cand aud despre cazuri atat de grave, indiferent de varsta pe care o au pacientii. Cum mai este bunicul tau? Starea unchiului meu se degradeaza rapid, mai rapid decat ne-am fi asteptat. Acum refuza sa manance de cateva zile, are o senzatie puternica si permanenta de voma, iar medicii spun ca este de la tumora. Pentru ca si-a fracturat piciorul, acum este internat la un spital privat si pentru durerile osoase primeste mialgin. Ma simt neputincioasa in fata lui, am senzatia ca inca mai pot face ceva pentru el si nu fac. Ganduri bune tie si bunicului tau.
8 Gărgărița
8 Gărgărița [12c]
08-10-2019, 22:00

Membru din 25-07-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Răspuns pentru (Diana71, 25-08-2019, 04:37:07):

offf.....prea dureros sentimentul cand te gandesti ca poate totusi ai fi putut sa faci mai mult si ti-a scapt, sau nu ti-ai dat seama.....etc.
Imi pare tare rau pentru suferinta voastra, si pentru unchiul tau. Dumnezeu sa va dea putere.
BIU
9 Gărgărița
9 Gărgărița [12c]
08-10-2019, 22:12

Membru din 25-07-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna seara, iar am intrat intr-o stare in care nu mai stiu ce sa fac. Bunicul meu care are metastaza osoasa, si un cancer primar de prostata....dupa toate durerile pe care le are, stari de voma, stari de confuzie, nu poate sa mai manance, nu se mai poate ridica pe pat in fund ......de ceva timp se confrunta cu o severa constipatie. Citisem undeva pe site ca metastaza osoasa poate sa conduca si la constipatie, si ma gandesc ca asta poate sa fie un motiv.
Problema este ca i-am dat tot ce am stiut, inclusiv clisme si microclisme......evitam medicamentele precum dulcolax-ul pentru ca il doare foarte rau stomacul si oricum nu rezolvam. Am incercat supozitoare cu glicerina ...de ceaiuri nu mai spun, chefir, prune, smochine.....si tot ce mai stiam noi ca este bun. Nimic nu mai functioneaza. Problema este ca a avut o perioada in care nu mai putea sa manance nimic....in afara de banane. Stiam ca bananele constipa, dar nu manca nimic altceva pentru ca vomita. I-am dat o saptamana nexium si acum a inceput sa mai guste si altceva, imediat i-am scos bananele si le-am inlocuit cu pere.....dar repet, nu mai functioneaza nimic. De 2 saptamani nu reuseste sa mai aiba scaun.
Ma gandesc serios sa ma duc sa caut pliculete cu acele medicamente pe care le dizolvi in apa inainte de o colonoscopie....dar mi-e teama ca ii fac rau, insa nu mai stiu ce sa fac...il si doare foarte rau stomacul nemergand de atata timp la baie.
Multumesc mult
BIU
10 draghici elena
10 draghici elena [5c]
04-11-2019, 14:09

Membru din 13-08-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 5

buna ziua,incerc sa va prezint cazul sotului meu are 62 ani iar in mai 2018 a fost depistat cu cancer vezica urinara grad 2 inalt de diferentiere invaziv in axul papilar si a fost operat,cancer prostata grad 3-4 de diferentiere ,scor 8 cu metastaza osoasa ,PsA mai mare de 154.Am inceput tratamentul hormonal cu degarelix pana in ianuarie 2019 apoi am continuat cu zoladex.Am facut radioterapie 10 sedinte pentru coloana apoi am inceput perfuziile cu zometa un an.Dupa un an adica in iulie 2019 la CT aveam...vezica urinara cu pereti subtiri fara prize de contrast patologice vizibile ct,prostata cu diametre reduse de maxim 33/25mm iodofilie omogena,vezicule seminale atrofice,fara adenopatii sau lichid de ascita la nivelul abdomino-pelvin,.determinari secundare osoase cu caracter mixt predominant osteosclerotic ce interfereaza difuz segmentele osoase cu aspect global stationar.Din luna iunie 2019 medicul oncolog ne-a dat si casodex o pastiluta pe zi iar din acest moment au inceput problemele adica urineaza mai greu si cu sange.Fac precizarea ca sotul meu mai ia si tratament pentru inima...tertensif,atacand,ritmonorm,concor si pradaxa anticoagulant.Ultimele analize la urina din octombrie avem eritrocite sumar 250 iar la claritate este tulbure.Am fost iarasi la spitalul de urologie ne-au trimis da facem CT pelvin cu substanta de contrast.]Concluzii[/]...VEZICA URINARA in repletie cu pereti regulati fara leziuni protruzive intralumenale fara ingrosari suspecte ale peretilor,Prostata cu dimensiuni axiale de 32/25 mm, extensie cranio-caudala de 38mm cu hipertrofie de lob median nemodificata,dilatatie de uretra prostatica sechelara post Turv,fara leziuni vizibile CT,capsula prostatica integra,fara adenopatii pelvine,fara lichid de ascita la nivel pelvin si determinari secundare osoase nemodificate.Acum PSA este de 0,079,fosfataza alcalina este de 75.Intrebarea este de ce urineaza cu sange?Oare casodexul cu anticoagulantele produc aceste probleme ...nu stim incotro sa mergem ce trebuie sa facem la urolog totul este ok,la oncolog totul este ok iar sotul urineaza cu sange.Saptamana trecuta a intrerupt pradaxa 4 zile fiindca trebuia sa-l opereze dar au spus ca vezica este bine si nu-l mai opereaza .In aceasta perioada nu a mai urinat cu sange iar urina a fost clara.Va multumesc domnule doctor pentru raspuns!
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp