Cancer prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
4 comentarii 1
1 Cristina Antonela
06-09-2017, 17:43

Membru din 29-08-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 11

Buna ziua. Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer prostatic in urma unei biopsii, scorul Gleason este 6 ( am inteles ca e operabil). A facut si un Rmn. Acum eu am o nelamurire. Daca se pune problema operatiei, oncologul stabileste tratamentul, traseul de urmat si urologul face operatia,nu ? Voi mai avea intrebari dar pana nu ajungem la niste medici competenti, care sa vada rezultatele biopsiei si Rmn-ului ( m-am lamurit repede cu medicii din zona unde locuim noi) ,ma opresc aici. Nu se putea face din prima doar Rmn-ul , fara sa- l mai chinuie si cu biopsia? sau nu e relevant fara biopsie? Multumesc
2 Cristina Antonela
06-09-2017, 19:01

Membru din 29-08-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 11

Răspuns pentru (Cristina Antonela, Azi, ora 17:43:04):

Revin cu o intrebare. Oncologul I-a prescris casodex 1 pastila pe zi timp de 3 luni si o injectie zoladex. A luat deja 3 pastile. Daca e cazul de operatie ar trebui sa inceteze sa mai ia pastilele? Noi avem o programare abia peste 2 saptamani la urolog.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
13-09-2017, 10:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Cristina Antonela, 06-09-2017, 19:01:59):


nu e indicat nici zoladex nici casodex. ce e indicat e sa fie operat, iar daca nu se poate ,sa faca radioetrapie pe prostata (si se discuta in functie de cat a fost PSA initial si de aspectul RMN daca are rost zoladexul). in niciun caz nu e indicat asa, aiurea, tratamentul hormonal (desi cei mai multi medici din romania asa procedeaza, in mod gresit). iar despre 'sa nu se faca biopasia" nici nu poate fi vorba. biopsia este singurul mijloc de a diagnostica definitiv boala canceroasa.
4 Cristina Antonela
13-09-2017, 19:38

Membru din 29-08-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 11

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:47:02):

multumesc mult.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp