Cancer pancreas operat stadiu incipient - rog opinie

Secțiunea: Cancerul de pancreas
3 comentarii 1
1 strugure58
1 strugure58 [7c]
11-12-2018, 10:37

Membru din 08-12-2018

Subiecte: 4

Comentarii: 7

Buna ziua,

As dori sa adresez o intrebare, poate exista persoane care s-au confruntat cu aceasta problema.

@RaulDuke, daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, va rog.

Am fost operata de chist pancreatic in luna septembrie 2018, operatie constand in duodenopacreatectomie cefalica cu rezectie de pilor in bloc cu hemicolectomie dreapta cu pancreatograstroanastomoza, hepatico jejunoanastomoza, gastro-jejunoanastomoza si ileo-transversoanastomoza. Ulterior operatiei am facut icter, intrucat aveam caile biliare nedilatate (si postoperator tot nedilatate erau) dar a reusit drenajul biliar extern si la acest moment am bilirubina in valori normale.

Anterior operatiei nu am avut scaderi de greutate, fara icter, CA 19-9 - valoare 10 (normal), singurele simptome au fost: balonare si dureri de spate.

Rezultatul biopsiei a fost IPMN pancreas, stadiu AJCC 2017 - pT(m)1a, pN0, pMx, cu urmatoarele mentiuni: neoplasm mucinos papilar intraductal (IPMN) asociat cu o componenta invaziva multifocala restransa (<5mm) de adenocarcinom ductal moderat diferentiat (G2) dezvoltat la nivelul procesului uncinat pancreatic. Pancreatita cronica focala non-calcificanta.

Unii doctori spun ca ar recomanda chimio, altii nu. Chirurgul spune ca nu ar exista beneficii.

Ce recomandare ati avea in sensul de a face sau nu chimioterapie?

Multumesc. Multa sanatate
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-12-2018, 16:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (strugure58, Azi, ora 10:37:54):


cred ca e posibil sa nu se administreze chimioterapia! eu as recomanda-o, pentru ca acest cancer are un risc de recidiva, dar nu ar fi gresit nici sa fie monitorizat abdomenul, cu rmn periodic, la 4-6 luni, fara chimioterapie, ci doar in caz de recidiva/reoperatie.
3 strugure58
3 strugure58 [7c]
11-12-2018, 17:31

Membru din 08-12-2018

Subiecte: 4

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:25:18):


Va multumesc tare mult pentru raspuns. Intr-adevar, dupa operatie am ramas internata inca 2 luni din cauza icterului, lucru ce a fost foarte greu de suportat, si ar inseamna sa ma chinui inca 6 luni cu chimioterapia.

Va doresc multa sanatate.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp