Cancer pancreas?

Secțiunea: Cancerul de pancreas
3 comentarii 1
1 Ana Ingrid
1 Ana Ingrid [1c]
23-12-2018, 14:39

Membru din 22-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, de curând după o operatie de colecistectomie mama a acuzat dureri la fel ca înainte de operatie in urma unui RMN și a unei ecoendoscopii s a descoperit o tumoare a procesului uncinat de aprox 3 cm in strânsă relație cu artera mezentericq superioară dar pe care nu o invadează. Celelalte organe nu par a fi afectate conform analizelor. Doctorul ne a spus ca se poate opera. Așteptăm rezultatul la biopsie. Exista însă vreo șansa sa nu fie totuși tumoare maligna? Markerul c19-9 a ieșit la valoare destul de mare 456.Are dureri abdominale destul de severe și o glicemie oscilantă ea având oricum diabet de aprox 5 ani. Restul simptomelor specifice acestui tip de cancer nu le are
Ana
2 Ana Ingrid
2 Ana Ingrid [1c]
23-12-2018, 14:42

Membru din 22-12-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Am uitat sa Menționez ca are 47 de ani deși nu cred ca e relevantă vârsta in cazul asta
Ana
3 strugure58
3 strugure58 [7c]
23-12-2018, 23:07

Membru din 08-12-2018

Subiecte: 4

Comentarii: 7

Răspuns pentru (Ana Ingrid, Azi, ora 14:39:47):

Markerul CA-19-9 are o valoare destul de mare, dar nu este considerat un factor determinant. Este bine ca mama nu a facut icter. Eu aveam marker cu valoare 10 inainte de operatie si am cancer de pancreas. Pentru durerile abdominale eu luam paracetamol si utilizam pozitia sezut si aplecat in fata. Important este sa asteptati biopsia, parerea chirurgului si tot ce va urma. Este o operatie mare, cu multe riscuri, dar va fi spre binele mamei. Multa sanatate.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp