Cancer ovarian recidivat

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
5 comentarii 1
1 beizad
1 beizad [1c]
24-02-2015, 15:26

Membru din 24-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,

Va scriu pentru a va cere sfaturi, ajutor pentru mama mea.
A fost diagnosticata cu cancer ovarian in 2004 si a avut maimulte recidive dupa tratamentul initial (operatie +chimo)
Acum o luna a avut o alta operatie prin care i s-au inlaturat niste ganglioni in peritoneu dar au mai ramas alti ganglioni pe care chirurgul i-a gasit pe vasele de sange dispre ficat si care nu au putut fi scosi. Oncologul a recomandat chimio iar insa mama spune ca nu mai poate suporta.
Ce se mai poate face de aici inainte? Chirurgul nu stie exact care poate fi evolutia. Exista si alte tipuri de tratamente?

multumesc mult
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
24-02-2015, 17:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (beizad, Azi, ora 15:26:59):


din pacate nu. inafara de chimioterapie, pentru a avea sanse de a mai castiga timp, cel mai util ar fi sa fie introdusa intr-un studiu clinic, daca gasiti acces la asa ceva.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
24-02-2015, 18:08

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

BEIZAD daca vrei dai clik pe numele meu si imi poti trimite pe privat o adresa de mail unde sa iti trimit mai multe informatii, EU SUNT PACIENT.
Stiu cat de greu va este voua familiei dar si noua pacientilor ne este si mai greu si trebuie sa ne intelegeti si pe noi cand spunem ca nu mai putem, pt ca sunt multe simptome unele mai usoare altele mai grele, si unii avem organismul mai slab altii mai puternic.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 beizad
4 beizad [1c]
25-02-2015, 12:11

Membru din 24-02-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, 24-02-2015, 17:36:06):

Multumesc pentru raspuns
dar avand in vedere ca au trecut totusi 11 ani de la diagnosticul initial si in afara de acea localizare in abdomen nu au fost metastaze si stadiul a ramas acelasi (cel putin medicii nu au modificat stadiul) nu exista sanse mai mari?
exista astfel de studii clinice in romania? sau cel putin europa?
multumesc
5 MARTON
5 MARTON [617c]
27-02-2015, 00:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Ti-am trimis.
Studii sunt si in romania dar trebuie sa discuti cu medicul curant daca o poate introduce in astfel de studiu, si legat de sanse eu in cei 6 ani de lupta cu aceasta boala am invatat ca sansele ni le facem impreuna cu medicul curant dar in mare parte tine de gandirea noastra.
O ALATA mare problema este ca pot trece nenumarati ani fara nici o metastaza si cand prinde sistemul slabit sa dea metastaze fara numar, la mine au fost 4 ani fara metastaze si intr-un singur an mia dat 5 metastaze pe diferite organe.Dupa ce citesti mailul te astept cu o discutie.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp