Cancer ovarian confirmat: ce urmeaza?

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
13 comentarii 1
1 andama
1 andama [7c]
25-11-2014, 20:08

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Buna seara,
mama, 63 de ani din Bucuresti, a fost diagnosticata cu cancer ovarian: in urma unei analize de CA 125 cu o valoare de 58 si a unei eco transvaginale care indica chisturi ovariene, mama a fost operata de dr. HERGHELEGIU, i s-a facut o histerctomie totala cu salpingo ooforectomie si ometectomie. Nodulii limfatici nu au fost extirpati sau biopsiat, si nici tesuturile din jur (diafragma) nu au fost biopsiate. In urma acestei operatii i s-a pus si diagnosticul de carcinom endometroid, tipul tumorii G3, stadiul IC. In lichidul de ascita s-au identificat celule epiteliale glandulare maligne. Eu ma intreb daca se putea ca nodulii limfatici sa fie atinsi (ceea ce ar schimba stadializarea de la I la III) si de ce nu au fost extirpati macar un subset pt. analizare. La CT scanul toracic si la rmn abdominal nu s-au descoperit anomalii.

Intrebarea mea este: ce tratament trebuie sa faca (i s-a indicat chemoterapie, programarea la medicul oncolog este abia joi) si daca a mai fost cineva diagnosticata cu acest tip de cancer, o stadializare similara si ce pasi a urmat. Care sint costurile la gral pt. o chemoterapie si la ce efecte secundare sa ne asteptam? Are cineva experiente pozitive sau negative cu medicii oncologi si mi-ar putea recomanda un medic?

Orice sfat e bine venit, Anda
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
28-11-2014, 18:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (andama, 25-11-2014, 20:08:19):


uita-te, te rog, mai bine in buletin si spune-ne daca e vorba de carcinom edometrioid DE OVAR sau DE ENDOMETRU! pentru ca din ce zici tu nu reiese clar, iar tratamentul este posibil/usor diferit intr-un caz fata de celalalt. intr-adevar, sa fi scos ganglioni ar fi ajutat foarte mult dpdv prognostic si pentru a ghida decizia de tratament (mai ales daca e vorba de endometru).

in rest, eu insumi fiind oncolog, nu stiu de unde vine notiunea de costuri pentru chimioetrapie. tratamentul citostatic nu costa nimic, fiind accesibil prin programul national de oncologie. nici radioterapia (indicata la endometru) nu costa nimic, daca e facuta in sistemul public.

reveniti, va rog, cu datele exacte de prin documentele medicale, ca sa pot sa-mi fac o idee mai buna!
3 andama
3 andama [7c]
28-11-2014, 22:59

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 18:18:43):

Multumesc de raspuns. Cancerul este ovarian de tip endometrioid. Cum ar fi ghidat mai bine tratamentul scoaterea ganglionilor? Ar fi constat acest tratament in altceva, alte dozaje sau alta frecventa a administrarii carboplatinului si a paclitaxelului? Ce se mai poate face acum? Aceste 2 medicamente i s-au prescris mamei. Da, la centrul GRAL, tratamentul nu este gratuit.

As mai vrea sa stiu daca s-a mai tratat cineva la gral sau in alta parte si ce experiente a avut cu medicii, cu statul la coada, etc. Cum a suportat chemo, care sint celemai neplacute efecte secundare?
Va multumesc
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
30-11-2014, 02:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (andama, 28-11-2014, 22:59:30):


nu, daca e vorba intr-adevar de cancer ovarian, atunci tratamentul e standard, inclusiv dozele de carboplatin si paclitaxel. este util sa ai si o examinare histopatologica a ganglionilor, dar acum nu mai conteza. vor fi urmariti imagistic. tratamentul ESTE gratuit, caci se acceseaza prin programul national de oncologie, daca omul are asigurare. chiar si asa insa, in centrele private se platesc taxe de confort, consultatiile, etc., pentru ca altfel nu au cum sa castige bani si sa fie auto-sustenabile respectivele clinici. e normal doar. insa tratamentul IN SINE este gratuit, nu veti plati paclitaxelul si carboplatinul sau majoritatea medicamentelor esentiale (in mod normal). este simplu: singura diferenta intre ce primiti in sistemul public si la gral, sau la alta clinica privata, este confortul, mai putin stat pe la cozi si comunicarea relativ mai buna. din fericire si optiunile private sunt astazi multiple, cel putin in bucuresti, piata e deschisa. eu insumi am multe cazuri in care aplic acest tratament si nu este unul dintre cele mai greu de tolerat, daca protocoalele se aplica judicios si pacientul este urmarit cu atentie. nu vad motive pentru care ati avea probleme deosebite. va urez mult succes !
5 andama
5 andama [7c]
05-12-2014, 23:58

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 30-11-2014, 02:34:06):

Multumesc, am inteles cum sta cu platitul, e clar. Ce ma preocupa pe mine, mi-am pierdut somnul gindindu-ma la statistici, stiu curbele Kaplan Meier pe derost:
sansele de recidiva foarte mari: ce procentaj inseamna foarte mari in cazul mamei (figo ic, G3, subtip entometrioid, celule maligne in lichidul de ascita, ca-125 pre operatie 58 si post operatie-acum- 15, 63 de ani).Am inteles ca subtipul endometrioid are prognoze relativ mai bune, deci, statistic vorbind, cit mai are de trait,fara recidiva si cu recidiva? Nu sint gata sa imi iau ramas bun, nu suport nici macar gindul. Terapia virala- rigvir, pojar- este o optiune?
Multumesc de ajutor, de idei si mai ales as vrea sa aflu experiente cu o stagiere similara?
6 MARTON
6 MARTON [617c]
06-12-2014, 20:50

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ANDAMA nu te poti lua dupa statistici suta la suta pt ca fiecare individ si caz in parte este unic si asa si sansele pacientului nu le poti compara este adevarat ca rata de mortalitate in Romania este destul de ridicata comparativ cu numarul de locuitori, dar per general in toata lumea rata este destul de ridicata, dar si celor care supravietuiesc este si mai mare comparativ cu numarul de pacienti.
EU SUNT TOT PACIENT si o sa-ti trimit povestea mea pe privat si cu cateva idei pe care eu le-am folosit, sper ca macar 1% sa incerce si mama ta si poate o vor ajuta.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
7 andama
7 andama [7c]
06-12-2014, 22:40

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Răspuns pentru (MARTON, Azi, ora 20:50:18):

am primit si iti multumesc.
8 andama
8 andama [7c]
06-12-2014, 22:44

Membru din 13-06-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 7

Răspuns pentru (MARTON, Azi, ora 20:50:18):

Imi pare rau ca treci prin asta si iti admir nespus optimismul. Iti doresc multa sanatate si curaj.
9 MARTON
9 MARTON [617c]
06-12-2014, 22:56

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

SA stii ca sfatul altei persoane care a trecut prin asa ceva te poate ajuta mult mai mult ma poti apela cand doresti pt un sfat sau o parere, si sa ai grija sa faca controale regulate pt a stii daca tratamentul are efect sau trebuie schimbat sau nu pt ca tin legatura cu mai multi pacienti si la unii chiar daca pe timpul tratamentului tumorile sau extins adica si-au dublat si numarul si marimea medicii recomanda in continuare acelasi tratament, chiar daca i sau perforat intestinele , nu poate manca si a ajuns pe morfina.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
10 Diana
10 Diana [11c]
11-12-2014, 18:25

Membru din 09-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Răspuns pentru (MARTON, 06-12-2014, 20:50:18):

Daca imi permiteti o intrebare,sint interesata de orce informatie,sint o pacienta cu melanom in metastaze,ce ar trebui sa stiu?asta daca se poate afla si cu ce mijloace?
Multumesc
Marcela
11 MARTON
11 MARTON [617c]
11-12-2014, 19:37

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Ti-am trimis pe privat dar daca nu poti intra da clik pe numele meu unde sa imi trimiti tu pe privat o adresa de mail sau un numar de telefon unde sa te gasesc si te sun , prefer cosmote , si voi discuta cu un prieten pacient cu melanom daca are timp si vrea sa discute direct cu tine.
ASTEPT RASPUNS.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
12 Diana
12 Diana [11c]
11-12-2014, 20:03

Membru din 09-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Răspuns pentru (MARTON, Azi, ora 19:37:15):

Multumesc, este suficient daca puteti pe privat sa-mi spuneti despre alimentatie,stiti eu dupa ce am aflat de cancre si CT-ul nu depistase nici o tumoare,am recurs la o alimentatie total crudivora,ne procesat si Bio doar din Magazine Bio.
La urmatorul CT....surpriza ,metastaze in ficat si plamini,abdomen. Ce sa spun,nu a functionat sau poate ca depinde de organism?
Marcela
13 Diana
13 Diana [11c]
11-12-2014, 20:09

Membru din 09-12-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Răspuns pentru (Diana, Azi, ora 20:03:18):

Defapt inainte de a afla de cancer ,cum am depistat ganglionul, imediat am schimbat alimentatia dar sa dovedit...tirziu.
Marcela
Răspunde la topic
13 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp