Cancer ovarian?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
2 comentarii 1
1 1950
1 1950 [0c]
02-04-2009, 15:56

Membru din 02-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna,
Am si eu o intrebare ,daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Surorii mele tocmai i s-a scos un ovar pe motiv ca era bolnav.
Totul a inceput de la un chistulet .
I s-a recomandat anticonceptionale 6-12 luni pe care le-a intrerupt brusc dupa 2 luni,dupa un timp a inceput sa se simta rau,in sensul ca avea tot timpul dureri prin burta.
La controlul medical i s-a spus ca acel chistulet s-a spart si este nevoie de laparascopie pt.a absorbi lichidul acela.
La inceput a urmat tratament medicamentos in speranta ca va trece asa.
Nu a trecut asa si ieri i s-a facut laparascopie pt.a aspira acel lichid.
Nu stiu ce s-a intamplat dor ca la final medicul a operat-o si i-a scos un ovar pe motiv ca era bolnav.
Intrebarea este de ce trebuie sa se faca biopsie?
Poate sa iasa ceva rau in asemenea situatie,daca s-a recurs la ovariectomie?
Va rog daca poate sa ma ajute cineva cu un raspuns ,daca a mai trecut cineva prin asemenea situatie?
Multumesc mult si astept un semn!
2 dear
2 dear [1c]
02-04-2009, 15:56

Membru din 02-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna !nu fi speriata biopsia(analiza histologica a unui tesut)se face in urma oricarei operatii de acest gen pentru a vedea de ce origine este -malign sau benign. asa ca trebuie sa asteptati rezultatele nu trebuie neaparat sa fie cancer sanatate multa ii doresc surorii tale!
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp