Cancer mamar invaziv NST

Secțiunea: Alte tratamente in cancer
5 comentarii 1
1 florina03
1 florina03 [1c]
06-01-2015, 23:04

Membru din 06-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara,

As dori sa stiu mai multe informatii desre urmatorul diagnostic, ce apartine mamei mele care a fost operata recent.

MACRO: piesa de mastectomie cu limfadenectomie axilara stanga in bloc, de 21/20/4,5cm, lambou cutanat de 20,5/13,5cm.
Axila de 12/11/3cm.
La 5cm superior de mamelon la nivelul cadranului este o arie albicioasa,indurata,stelata de 1,1/1cm, situata la 0,6cm de marginea de rezectie profunda.

MICRO: Sectiunile examinate de la nivelul formatiunii tumorale descrise macroscopic, evidentiaza relicvat tumoral de cancinom mamar invaziv NST II post chimioterapie(grad arhitectural 3, grad nuclear 2, grad mitotic 1 scor total=6), cu o celularitate de 15% in patul tumoral, este prezenta si componenta de CDIS 10!, de grad inalt si focal cu comedoncroza. Stroma cu fibrohialinizare moderata, retractii stromale si redusa reactie inflamatorie peritumorala.Sunt prezente microcalcificari si focal necroze tumorale.
Sunt prezenti emboli tumorali limfatici.
Mamelon cu ectazii ductale, si fibro-hialinizare stromala moderata, fara elemente tumorale pe materialul examinat.
Parenchim mamar adiacent si la distanta de relicvatul tumoral prezinta ectazii ductale, adenoza simpla, hiperplazii ductale si focal metaplazie apocrina.
Au fost identificati si examinati 16 limfoganglioni axilari, diametrul maxim de 1,2 din care 10 limfoganglioni prezinta metastaze de cancinom, cea mai mare fiind de 3mm, unul prezinta efractie capsulara.

Cz: Cncinom mamar invaziv nst II, grad Nottingham ypT1c N3a Mx L1 V0
.
O sa continue cu tratament hormonal +radioterapie.

As dori sa stiu cat de grav e diagnosticul? Ce sanse sunt?

Va multumesc anticipat,
dfwe
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-01-2015, 09:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (florina03, 06-01-2015, 23:04:21):


este deci vorba de un stadiu III care prezinta risc mare de recidiva. trebuie sa aiba facute o tomografie (CT) de torace si abdomen si o scintigrafie osoasa. apoi... de ce nu s-a indicat chimioterapie ? este cumva foarte varstinca ? are alte boli grave ? si... care este rezultatul imunohistochimiei ? trebuie sa il scrii si pe acela, plus investigatiile de care ti-am zis.
3 MARTON
3 MARTON [617c]
07-01-2015, 15:38

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FLORINA DAI CLIK PE NUMELE MEU si daca imi trimiti o adresa de mail iti pot oferi mai multe informatii utile.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 florina03
4 florina03 [1c]
07-01-2015, 22:47

Membru din 06-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Diagnosticul mai sus mentionat este post chimioterapie (dupa operatie). Mama in varsta de 59 de ani, urmat inainte 8 sedinte de chimio (4 perfuzii albe, 4 rosii).

Pot sa mai adaug rezultatul biopsiei:MICRO: cancinom mamar stg cT2N2-std IIIA Nottingham, cu o componnta ascociata 10% de cancinom ductal in situ, de grad nuclear ridicat, nu se identifica imagini certe de invazie tumorala. angio-limfatica sau perineurala in sectiunile analizate.RE =98% int.+++; Rp=80%, int. ++ki67=20%, Her2: 2+, CISH in lucru.

La bilantul preterapeutic :examenul cardiologic nu contraindica efectuarea chimioterapiei -FEV=60%, ecografie abdominala limite normale, radiografie toracica -nimic activ pleuro-pulmonar, ODM normala, analize de laborator in limite normale.

Nu a facut alte analize. Maine urmeaza sa faca un examen de osteoporoza la recomandarea unui medic oncolog.

Multumesc.
dfwe
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
08-01-2015, 16:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (florina03, 07-01-2015, 22:47:19):


trebuie sa faca si radioterapie.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp