CANCER MAMAR

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 konika
1 konika [0c]
08-12-2017, 15:32

Membru din 08-12-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,

Am primit rezultatul la biopsia mamei, este vineri si nu am posibilitatea sa iau legatura cu medicul oncolog.
Am rugamintea daca puteti doar sa mi spuneti in termeni cat mai simpli, care este parerea dvs. despre acest rezultat, ce recomandati in aceasta situatie.
Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim mamar recoltate prin punctie biopsie cu dimensiunile cumulate de 22 mm.
Acestea contin pe 80% din suprafata examinata imaginile unei proliferari tumoralemaligne de tipul Carcinomului mamar invaziv NST grad Nottingham I (formare de tubuli=2 grad nuclear =2 grad mitotic =1 total 5)
Nu sunt prezente imagini de Carcinom Ductal in situ, invazie perineureala, calcificari sau emboli vasculari.
Stroma este de tip fibrohialin.
Nu sunt prezente infiltrate limfocitare peritumorale.
Celularitatea in patul tumoral este de 20%.
Concluzie: Carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham I total=5.B5.
Coloratiile imunohistochimice au evidentiat:
RE pozitiv pe 100% din celulele cu intensitate medie (++). Scor Allred 5+2=7pozitivitate crescuta.
RP pozitiv RE pozitiv pe 30 %din celulele cu intensitate medie(++). Scor Allred 3+2=5 pozitivitate scazuta.
Ki67=9,2 %
Testarea imunohistochimica automata pentru HER2=3+(pozitiv).
Asteptarea este grea, dar sper din suflet sa imi puteti raspunde in cateva cuvinte.
Va multumesc si va doresc multa sanatate, rabdare si putere de munca.
O zi buna!
Doamne ajuta!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-12-2017, 10:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (konika, 08-12-2017, 15:32:45):


din pacate ai prea putine date medicale ca sa ne facem o imagine mai clara asupra cazului. de asemenea, ca sa pot eu sau altcineva sa raspunda, trebuie sa ai o intrebare (sau mai multe, exprimate punct cu punct). In rest... diagnosticul arata ca este vorba de un cancer de san care, foarte probabil, va primi tratament hormonal si, posibil, herceptin si chimioterapie.
3 Atavistic Chemotherapy
13-01-2018, 19:36

Membru din 11-01-2018

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Răspuns pentru (konika, 08-12-2017, 15:32:45):


Scorul histologic Nottingham este pur și simplu un sistem de notare pentru evaluarea "gradului" cancerului de sân. Este un scor total bazat pe 3 sub-scoruri diferite. Cele 3 sub-scoruri sunt atribuite pe baza a 3 componente ale modului în care celulele cancerului de sân arata sub microscop. Fiecare dintre cele 3 componente este atribuit unui sub-scor de 1, 2 sau 3, 1 fiind cel mai bun și 3 cel mai prost. Odată ce se adaugă cele 3 sub-scoruri, se obține un scor Nottingham: scorul minim posibil este de 3 (1 + 1 + 1), iar maximul posibil este de 9 (3 + 3 + 3).
Un grad histologic al lui I se referă la scorurile Nottingham de 3, 4 și 5, în timp ce clasa II se referă la scorurile Nottingham de 6 și 7. O notă histologică a III este atribuită oricărui pacient cu scor Nottingham de 8 sau 9.
Acest sistem are un beneficiu limitat pentru pacient sau tratament. Cele mai relevante markeri pentru tratament și prognostic sunt starea hormonală, mărimea tumorii și numărul limfodului afectat sau prezența metastazelor. Starea hormonală a acestui cancer este pozitivă pentru estrogen și progesteron. Ki67 măsoară rata mitotică sau proliferarea. În ceasul tău este de numai 9%. Aceasta este o tumoare foarte în creștere. Care este stadiul clinic al mamei tale?
Mulțumesc! Dr. Arguello
Modalitati alternative, non-toxice de tratare a cancerului: http://atavisticchemotherapy.com/

Pentru mai multe detalii: studiu-clinic-usa@atavisticchemotherapy.com
sau arguellof@aol.com
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp