cancer malign pe creier in tara sau in strainatate?

Secțiunea: Tumorile cerebrale
49 comentarii 1 2 3
41 RaulDuke
41 RaulDuke [7763c]
02-02-2013, 11:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stadiul 2 B sau 2 A ? desi tind sa cred, din relatarea cu planul de tratament, ca este stadiul 2 B... in situatia asta, sansele ar fi undeva in jurul a 50/50, cum se spune... sansele de vindecare vreau sa zic.
42 ioana antoanela
42 ioana antoanela [36c]
02-02-2013, 11:44

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Buna ziua, intr-adevar, sansele sunt cele prezentate de d-nul doctor, dar nu trebuie sa disperati, cumnata mea a avut exact aceeasi boala, in acela;i stadiu, a facut radioterapie, apoi a fost operata iar acum se simte foarte bine, merge la control odata la 3 luni si de fiecare data este OK. Dar trebuie sa respecte un regim alimentar si de viata destul de strict. Sa evite carnea pe cat posibil, ideal ar fi sa o excluda complet, multe legume si fructe, sucuri naturale, in general sa nu consume proteine, pentru ca hranesc celulele, inclusiv cele canceroase. Multa sanatate si incredere va doresc si urmati sfaturile d-nului dr. RaulDuke, este un om deosebit!
43 RaulDuke
43 RaulDuke [7763c]
02-02-2013, 12:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, multumesc! totusi trebuie sa specific ca nu sunt de acord cu afirmatia cu proteinele care hranesc celulele canceroase si nu stiu ce. nu e doar o parere personala, este o afirmatie cu grad inalt de controversa din care mai mult isi fac reclama tot soiul de oportunisti care nu au neaparat legatura cu medicina si o problema care nu a fost dovedita niciodata. in cazul acestor boli inca se recomanda dieta echilibrata, fara excese de niciun fel, mentinerea activitatii fizice si evitarea obezitatii sau chiar a supraponderalitatii.
44 AntoanetaNeacsu
44 AntoanetaNeacsu [50c]
02-02-2013, 14:40

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

referitor la stadiul doar r2 am citit pe rezultatul de la biopsie.da mersi frum.pt raspuns
45 AntoanetaNeacsu
45 AntoanetaNeacsu [50c]
02-02-2013, 14:49

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

iar pt dna ionela mersi de asemenea pt cuvintele dvs dar stiti cum e, de la caz la caz, iar de urmat sfaturi cred ca cumnata mea e in masura sa urmeze sfaturile dlui doctor de la cluj napoca dna, e medicul ei cu care va colabora de acum inainte, pt raul mult respect pt raspunsurile la intrebarile mele..
46 ioana antoanela
46 ioana antoanela [36c]
02-02-2013, 18:48

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Asa este, fiecare bolnav este diferit chiar daca are aceeasi boala, insa conteaza foarte mult psihicul, trebuie sa aiba incredere ca se se va face bine pentru a putea lupta cu boala. Si noi trebuie sa-i ajutam pe medici, avand incredere in ei. Cumnata mea a fost un caz disperat, a facut metastaze generalizate la 6 luni de la operatie iar medicii de la Cluj au salvat-o. Avea metastaze pana si pe aorta, abdominale, tiroidiene iar in urma bipsiei care s-a luat dintr-n ganglion supraclavicular, medicul anatomo-patolog de la Cluj ne-a spus noua, familiei, ca sansele sale de vindecare sunt aproape nule. A luptat mult, a dorit enorm sa se faca bine, nu are nici 40 de ani si in urma tratamentului oncologului s-a vindecat. Cumnata ta se va vindeca, stadiul nu este foarte rau, important este ca a fost diagnisticata acum si nu mai tarziu si ii doresc multa, multa sanatate si voua, familiei, la fel, stiu cum este sa ai asemenea necazuri...
Pt. -nul doctor, sa stiti ca nici eu nu sunt chiar convinsa ca proteinele ar fi foarte daunatoare, dar aceste sfaturi i s-au dat la Cluj, cand a inceput tratamentul cu citostatice. Parerea mea este ca organismul are nevoie de toate, dar poate ca in starea ei era bine sa nu consume carne, nu stiu...
47 AntoanetaNeacsu
47 AntoanetaNeacsu [50c]
02-02-2013, 19:57

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

da e bine sa speri doar ca eu sunt sceptica, mi am pierdut mama acum un an jumate bolnava de cancer la vezica, acum cumnatul meu e pe ultima suta de metri cu cancer la creier, nu mai e nimic de facut au zis medicii dupa 5 operatii pe creier acum cumnata e cam greu sa mai speri in ceva cand cei dragi tie dispar an dupa an
48 AntoanetaNeacsu
48 AntoanetaNeacsu [50c]
02-02-2013, 20:04

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

eu cred ca stiu cel mai bn cum e, intr un an am avut 2 inmormantari din cauza cancerului in familie. mama mea si sotia cumnatului meu care acum asteptam ce e mai rau si in privinta lui, doctorul de la bucuresti ia dat pana in aprilie sanse de viata iar acum sotia fratelui meu, crede ma ca sunt satula.eu cred ca din momentul diagnosticarii deja lupta cu cancerul e pierduta, asa e luptam ca trebuie sa luptam dar deja stim cine va invinge
49 AntoanetaNeacsu
49 AntoanetaNeacsu [50c]
02-02-2013, 20:06

Membru din 27-03-2012

Subiecte: 2

Comentarii: 50

oricum multumesc pt cuvintele tale frumoase de incurajare
Răspunde la topic
49 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp