cancer laringe

Secțiunea: Cancerul de laringe (laringian)
6 comentarii 1
1 simonamisai
1 simonamisai [3c]
07-11-2016, 22:51

Membru din 07-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Bună ziua, varul meu în vârstă de 46 de ani a fost diagnosticat cu cancer(neoplasm laringe formațiune tumorala lateral cervicala dreapta ). Pe rezultatul de la anatomie patologic făcut în urma primei operații de scoatere a unei tumori de pe partea dreapta a primit următorul rezultat : 

Macroscopic: fragment tisular de 9/7/3 cm, pe sectiune incluzand bloc adenopatie de 9/3/2 cm înconjurat de mușchi și țesut adipos. 

Diagnostic histopatologic: Metastaza limfoganglionara de carcinom scuamos bine diferențiat, cheratozic, cu depășirea capsulei și invazie în țesutul musculo-adipos din jur. 

Acum după 6 săptămâni de la prima operație i s-a spus ca trebuie operat și pe partea stângă. 

Îmi puteți spune va rog frumos dacă mai are șanse de supraviețuire? La ce sa ne așteptăm? Ce ne recomandați?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-11-2016, 23:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (simonamisai, Azi, ora 22:51:20):


evident ca are, asta e scopul operatiei si al tratamentului. desigur ca trebuie identificat care e punctul de plecare si trebuie completata operatia cu radioterapie, lucru pentru care trebuie sa ajungeti la un consult oncologic.
3 simonamisai
3 simonamisai [3c]
08-11-2016, 09:28

Membru din 07-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Am întrebat deoarece medicul a spus ca "trebuie sa îi scoată tot gatul" și când l-am rugat sa îmi explice ce înseamnă tot gatul a spus asa:faringe,laringe,corzi vocale,ganglioni...tot. Azi sau mâine il opereaza ,aștept cu multe emoții sa văd ce îmi spune de doctor după .
4 simonamisai
4 simonamisai [3c]
08-11-2016, 10:04

Membru din 07-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Imi puteți spune cat de important este regimul alimentar? Din cate am citit eu trebuie să cream un mediu alcalin in corp. La spital mi-au spus ca poate manca orice si oricat.
As vrea sa știu cum este mai bine, ce ne recomandati?
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
08-11-2016, 19:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (simonamisai, Azi, ora 10:04:29):


niciun fel de dieta, ba chiar hranire din belsug, cu alimente cat mai diverse, inclusiv paine, proteine, lactate, legume, fructe, dulciuri, pentru ca odata ce face o asemenea operatie, va fi la risc de a nu se putea alimenta si a slabi considerabil, iar asta sa-i cauzeze morbiditate suplimentara, mai ales daca va trebui sa faca si raze ulterior vreodata (radioterapie). subiectul cu "alcalinizarea" e o prostie monumentala, si inca e putin spus.
6 simonamisai
6 simonamisai [3c]
08-11-2016, 22:54

Membru din 07-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Bună ziua, azi l-a operat pe varul meu, tumora a fost scoasa dar din păcate nu in totalitate deoarece s-a intins si spre carotida si acolo nu a putut curata. Acum asteptam sa vedem cum se recuperează după operație si daca dupa 5 săptămâni totul este in regula incepem radioterapia.
Eu nu stiu ce sa mai inteleg, chiar daca nu a putut medicul sa curete tot are totusi sanse de supraviețuire? Oare chiar si asa poate invinge boala?
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp