cancer la stomac - intrebari

Secțiunea: Cancerul de stomac (gastric)
4 comentarii 1
1 pp=ioan
1 pp=ioan [0c]
24-05-2009, 10:01

Membru din 24-05-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Va rog sa-mi transmiteti raspunsul la intrebarile mele:
1.Care va fi evolutia unui pacient operat de cancer la stomac?
Observatie: Stomacul a fost extirpat, dar si o mica parte din esofag (partea inferioara).
2.Daca mai poate duce o viata normala in continuare?

Astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra.
Va multumesc anticipat.
2 xcv
2 xcv [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

viata de dupa gastrectomie poate fi ajutata sa fie normala. In primul rand atentie la alimentatie, mai mult alimente pasate, moi. In al doilea rand trebuie facuta la interval de 6 luni initial apoi 1 an tomografia computerizata ptr a vedea daca a aparut recidiva tumorala sau/si metastaze. O alta analiza utila ar fi dozarea markerilor tumorali AFP si CEA si CA 19-9. Evolutia depinde ff mult de stadiul in care a fost facuta operatia. Supravietuirea este intre 6 luni si 5 ani.
3 DanV
3 DanV [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Si daca folositi in paralel si o alta abordare veti creste speranta de viata si peste 5 ani. Credeti ca este destul 5 ani ?
Eu nu. Daca aveti aceeasi parere scrieti-mi -------------
4 nigola 98
4 nigola 98 [1c]
24-05-2009, 10:01

Membru din 24-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

eu cred ca se poate trai bine fara stomac daca ai grija la ce maninci,mama mea a fost operata si acum se simte bine
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp