Cancer la stomac faza avansata, cu metastaze la ficat

Secțiunea: Cancerul de stomac (gastric)
8 comentarii 1
1 ilen
1 ilen [2c]
10-11-2013, 00:24

Membru din 10-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua domnule doctor,

Dupa internarea in spital al tatalui meu, aparent probleme minore, rezultatul este:
- usoara anemie din cauza sangerarilor avute la nivelul stomacului,
- adenocarcinom tubular bine diferentiat (diagnostic histopatologic).
Biletul de externare nu il am momentan, pentru a putea da alte detalii (rezultate analize sange).
Tot ce ne-a spus medicul pana acum este:
Cancer la stomac faza avansata, cu metastaze la ficat. Nu recomanda operatie. Sa mergem la Oncologie. Anterior rezultatului histopatologic a spus ca s-ar putea sa-l mai interneze dupa ce primeste rezultatul pentru examen CT, daca vede necasar a fi facut. Dupa primirea rezultatului ne-a comunicat ca nu mai este necesar rezultatul histopatolocic fiind suficient. Iar faptul ca este bine diferentiat, a spus, ca nu este foarte galopant, dar este avansat.

Tatal meu are 67 de ani, inca este optimist. Singura lui intrebare este ce trebuie sa contina alimentatia lui. Doreste sa se alimenteze cat mai corect, momentan mananca foarte putin, deoarece nu stie ce anume ar fi indicat. Se simte obosit, ameteste, simte presiune asupra ficatului, inca nu-l doare foarte tare.

acum incers sa-l programez la Oncologie La Cluj.
Din datele ce le avem pana acum ce parere aveti?

Rumamintea mea ar fi sa ne spuneti cum ar fi corect sa se alimenteze, pana ajungem la oncologie.
Daca ne putem astepta la solicitari de alte investigatii din partea medicului oncolog?

Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 12:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca in fata unui cancer de stomac cu metastaze, singura varianta ramane tratamentul sistemic, in speta CHIMIOTERAPIA. daca are niste simptome foarte suparatoare, acestea trebuiesc rezolvate fiecare in parte: durerea cu antialgice + eventuale protectoare gastrice, daca nu poate manca din cauza vreunei obstructii, atunci trebuie gasita o solutie chirurgicala de deviatie a tractului digestiv, daca sangereaza foarte mult, la fel, o solutie chirurgicala.

in orice caz, din pacate, lucrurile arata rau pe termen lung si chiar mediu, boala in forma aceasta fiind imposibil de vindecat. chimioterapia este destinata sa mai prelungeasca putin durata de supravietuire si sa mai amane progresia simptomelor. in tarile dinspre vest se mai face, in mod standard, o investigatie, si anume: EXAMEN IMUNOHISTOCHIMIC al piesei de biopsie, care sa spuna daca exista o expresie moleculara a celulelor canceroase numita Her2/Neu sau Cerbb2; daca aceasta expresie e prezenta si in cantitate mare, la tratamentul citostatic se poate adauga un medicament nou numit HERCEPTIN, cu rezultate bune in aceasta boala. din pacate nici testul nici medicamentul nu sunt rambursate in romania, fiind amandoua destul de scumpe. deci nu ar ramane decat ipotetica solutie sa va cumparati singuri acest medicament. nu reprezinta insa o prioritate.

fata de alimentatie, lucrurile sunt destul de simple: alimentatie echilibrata! nicio dieta nu este recomandata; trebuie sa manance din toate lucrurile, mai ales carne, desi stiu ca la ora actuala este foarte la moda sa se zica "consumul de carne cauzeaza cancerul". nu are nicio legatura cu realitatea ! trebuie sa manance ca orice om normal, singurele restrictii sunt in ce priveste volumul: nu se recomanda cantitati mari odata, ci mai degraba cantitati mici dar foarte des; nu trebuie sa manance putin! cancerul este o boala care il va consuma, deci se va lupta si cu aceasta problema. la fel, nu trebuie sa manance lucruri care sa irite stomacul, cum ar fi lucruri foarte iuti sau bauturi acidulate in cantitate mare sau fructe proaspete in cantitati mari, pentru ca si acestea pot fermenta si irita stomacul.
3 ilen
3 ilen [2c]
13-08-2012, 12:00

Membru din 10-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul prompt,

Acum am si analizele de pe biletul de externare si diagnosticul, dupa cum urmeaza:

Diagnostic: metastaze hepatice, tu gastric in obs, hemoragie digestiva superioara exteriorizata prin hematemeza si melena; anemie secundara forma usoara, epilepsie sub tratament.

Ex.laborator: 31.07.2012: CK-MB=3.0 U/L, GPK (CK)=66.0 U/L, Creatinina serica=1.00 mg/dl, Glicemie=112.0 mg/dl, GOT-ASAT=41.0 U/L, GPT-ALAT=22.0 U/L, Bazofile=0.30%, Coef.variatie al RDW=13.9%, Conc.hgb.eritr.medie=32.8 g/dL, Conc.hemoglobina=11.9 g/dL, Dev.st.curb.diam.eri=46.6 fL, Eozinofile=1.6%, Eritrocite=3.91*10^6/nL, Hematocrit=36.3%, Hemogl.eritr.medie=30.4 pg, Leucocite=7.01 X 10^3/nL, Limfocite=28.4%, Monocite=5.1%, Neutrofile=64.6%, Trombocite=223.0*10^3/nL, Volum eritroc.mediu=92.8 fL, LDH=455.0 U/L, Potasiu seric=4.7 mEq/L, Sodiu seric=140.0 mEq/L, Uree serica=51.0 mg/dL, Amilazemie=71.0 U/l, Bilirubina directa=0.12 mg/dl, Bilirubina totala=0.7 mg/dl, INR=0.96, Quick%=105.2%, Rata de APTT=0.88, Timp part.tromboplst=23.3 sec.,
01.08.2012: Sediment urinar=1-2 leucocite pe camp microscopic, Bilirubina=negativ, Corpi Cetonici=negativ, Densitate=1015.0 mg/ml, Eritrocite=negativ nr/ul, Glucoza=+++ pozitiv mg/dl, Leucocite=25.0 nr/ul, Nitrit=negativ, Ph urinar= 6.0, Proteine urionare=negativ mg/dl, Urobilinogen=usor crescut mg/dl

Ex.paraclinice: EDS: D II nemodificat. Bulb Duodenal cu cateva pete eritematoase, pilor deschis, eritem parcelar marcat al mucoasei antrale. La limita intre corpul si fornixul gastric formatiune protruziva erodata (biopsii).
Ecografie abdominala: ficat cu multiple imagini hipoecogene diseminate de diferite marimi in ambii lobi si o imagine hiperecogena, omogena cu halou de 68 mm in seg. VIII. Colecist cudat infundobulocistic, pereti ingrosati, continut transsonic. Pancreas - hipoecogen, omogen, diam cap 22 mm. RD - Hidronefroza gr.I RS - imagine chistica de 16 mm. Splina - diam.long.93mm. RX.toracic: NAPP. Cord, aorta de aspect corespunzator varstei. Doza: 35 uGymp.
Epicriza: Pacientul cunoscut cu epilepsie, CIC, HTA, se interneaza acuzand hemateza si melena. Examen fizic: stare generala buna, abdomen suplu, elastic, nedureros la palpare. Investigatiile efctuate vau decelat matastaze hepatice si o formatiune gastrica sugestiva pentru tu, s-au recoltat mostre bioptice pt.ex.histopatologic. Sub tratament anyisecretor, antiepileptic, IEC, s-a obtinutnortmalizarea scaunelor.
Ex histopatologic: adenocarcinom tubular bine diferentiat.

Va rog in urma analizarii acestor rezultate, daca aveti ceva de adaugat fata de raspunsul dat. Poate starea actuala o puteti concretiza putin. Mie nu-mi spun prea multe aceste analize. Cum le interpretam in ansamblu.

Miercuri dupa amiaza mergem la Oncologie, aici in localitate.
S-ar putea sa mai revin.

Va multumesc anticipat.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-08-2012, 22:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

buletinul pe care l-ai redat ar trebui sa cuprinda si o rubrica de recomandari, la final.

nu am aproape nimic in plus de adaugat, fata de ce am zis anterior. va trebui sa faca chimioterapie cu scopul de prelungire a supravietuirii si a intarzierii aparitiei sau progreselor simptomelor.
5 ilen
5 ilen [2c]
11-09-2013, 21:43

Membru din 10-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna seara,

Revin din nou, sunt in impas nu am raspunsuri la unele intrebari:
De anul trecut, din august s-au facut 8 sedinte de chimio cu :
1 ) farmorubicin 90mg+cisplatin 110mg+xeloda 3500mg/zi, rezultat usoara regresie
2 ) 6 luni xeluda 2500mg/ zi, rezultat progresie la ficat
3 ) 1 aug 2013, schimbat tratam. 100 mg taxorete, ?????!!!!, durerile osoase si musculare au mai cedat usor, diareea a cedat, temperatura a cedat, mainile si bratele sunt umflate si vinetii dor f. tare, fata e inchisa la culoare, dar ceea mai mare problema - nu poate inghiti nimic, il doare limba e umflata, la fel si gura, probabil si esofag... la fel, azi a primit 2 fl perfuizie pt spalat rinichi, gargara cu apa cu bicarbonat, gargara cu tetraciclina in apa, ulei de catina, e din ce in ce mai rau fiindca nu poate sa bea sau sa manince nimic

Va rog spunetimi ce s-ar mai putea face, mai sunt sanse de revenire, medicul oncolog nu raspunde deloc, nu acum ci niciodata, as vrea sa fac tot ce este posibil pana mai e vreo sansa.
Din experienta dvs, vor trece aftele si durerea sau nu sunt semne bune???
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
12-09-2013, 00:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate situatia lui nu este una reversibila, boala este in mod evident terminala. cred ca dincolo de cat a facut deja, respectiv timpul pe care l-a mai castigat, chimioterapia nu mai poate sa ajute in plus. ca atare eforturile de ingrijire trebuiesc directionate mai mult catre ingrijirea paliativa/simptomatica.
7 MARTON
7 MARTON [617c]
10-11-2013, 00:24

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

mie mi sa spus de la spital ca atunci cand fac afte de la chimio sa rad mar si sa-l las la oxidat inainte sal consum ca akuta si la afte si la intestine.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 b0gdanss
8 b0gdanss [1c]
21-12-2015, 12:34

Membru din 06-11-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

Si tatal meu are cancer gastric cu metastaza la ficat si la pancreas, momentan medicii nu ne-au recomandat citostatice pentru ca ar fi prea slabit conform analizelor.
El ca si stare e in stare buna, merge nu e imobilizat, mananca putin pt ca nu mai poate mancare ca inainte. Singura problema e ca scaunele pe care le are nu sunt zilnice si trebuie sa se ajute de durcolax sau supozitoare.
Ca si tratament alternativ, urmeaza un tratament de la SECOM
1.Tien Hsien Liquid nu l-am cumparat pt ca nu ne permitem.
In rest am cumparat si ia pastilele de mai jos de o luna si jumatate.
2.AHCC – 2 capsule/zi
3.BroccoMax – 2 capsule/zi
4.Alpha Lipoic Acid – 1 tableta/zi
5.Super Coriolus – 4 tablete/zi (daca il gasesti) sau Reishi – 4 capsule/zi
6.Vitamin D3 2000Ui – 2 capsule/zi
7.Famil E – 1 capsula/zi
8.Curcumin – 2 capsule/zi

Am fi vrut sa faca si citostatice ca sa avem sanse de reusita impotriva bolii daca se poate dar nu stim daca o sa reusim lupta asta.

Daca cineva a invins lupta imptriva cancerului l-as ruga sa ma ajute cu o reteta.
Multumesc frumos,
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp