cancer la stomac

Secțiunea: Cancerul de stomac (gastric)
4 comentarii 1
1 aginaliliclau
1 aginaliliclau [1c]
26-07-2014, 00:23

Membru din 26-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Mama mea (56 ani) a fost diagnosticata cu neoplasm gastric. In urma ex histopatologic s -au identificat mici fragmente cu structura microscopica adenocarcinlm gastric de tip intestinal, slab diferentiat, invaziv (535156)
In urma examinarii la CT s -a constatat ca exista o masa tumorala gastrica (5-6cm ) cu dilatatie esofagiana supraiacenta, cu stergerea slatiului de clivaj pe cateva sect cu pancreazul, bloc adenopatic celio -mezenteric cu dimens de 4, 3/3, 4 cm, multiple adenopatii retroperitoneale cu max 1, 56 cm.
As vrea sa stiu cat de avansata este boala si ce sanse de vindecare exista.
Va multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
25-07-2014, 09:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este in mod evident cel putin stadiul III, deci destul de avansata. nu spui nimic despre alte elemente din CT, deci nu putem stii despre existenta metastazelor. daca acestea NU exista, teoretic exista o sansa de vindecare, cu tratament corect, respectiv chimioterapie, apoi operatie, apoi iarasi chimioterapie. chirurgul ce zice: poate sa opereze din prima ? acest lucru, dupa mine, oricum nu ar fi indicat, la cat pare boala de extinsa.
3 aginaliliclau
3 aginaliliclau [1c]
25-07-2014, 23:05

Membru din 26-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Mulţumesc pentru răspuns. Vă prezint întreaga descriere din CT:
1. fără noduli suspecţi de determinări secundare pulmonar bilateral
2. fără adenomegalii mediastale
3. fără fluid pleuro-pericardic
4. ficat fără zone suspecte de determinări secundare; fără dilataţii de CBIH sau EI
5. colecist septat, fără calculi radioopaci
6. integritate spelenică renală bilateral
7. pancreas fără prize de contrast patologice; fără Wirsung dilatat, cu contur difuz superior şi structură heterogenă medio-corporeal superior
8. masă tumorală gastrică la nivelul micii curburi şi fornixului, cu dilataţie esofagiană supraiacentă, cu ştergera spaţiului de clivaj pe cîteva secţiuni cu pancreasul
9. bloc adenopatic celio-mezenteric, ce înglobează trunchiul celiac şi artera mezenterică, cu flux prezent la acest nivel cu dimensiune de 4.3/3.4 cm
10. multiple adenopatii retroperitoneale cu dimensiune maximă de 1.56 cm
11. rinichi normali morfo funcţionali, cu excepţia unui chist cortical drept cu diametrul de 7 mm
12. vezica urinară fără calculi
13. uter în limite de varstă cu varice periuterine bilateral
14. fluid în spaţiul Douglas în cantitate mică
15. fără modificări suspecte osoase.
4 MARTON
4 MARTON [617c]
26-07-2014, 00:23

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

agina eu sunt pacient de cancer si iti pot spune ca se poate trai cu aceasta boala destul de mult dar trebuie sa vrea si pacientul, ti-am trimis pe privat povestea mea si astept raspuns.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp