cancer la san triplu pozitiv

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
6 comentarii 1
1 Nico906
1 Nico906 [2c]
02-08-2016, 19:13

Membru din 02-08-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a buletinelor de analiza.Am 42 de ani si in luna iunie am fost diagnosticata cu cancer de san. S-a efectuat mastectomie tip Madden cu linfadenectomie pe 2 statii.(HP exemporaneu: carcinom lobular in situ si infiltrativ asociat cu arie de carcinom invaziv ductal )
Examen histopatologic:
Macroscopie :placard de san cu diametru 6/5cm cu ghidaj metalic.
La varful ghidajului tumora cu diametru 1.5/1cm culoare cenusie , consistenta dura
La marcajul cu fir zon indurata cu diametru 0.5/0.6cm
Microscopie : 1criostat - carcinom lobular in situ si infiltrativ asociat cu arie de carcinom invaziv ductal
2 postcriostat ; 3-4 parafina tumora -carcinom lobular in situ si infiltrativ asociat cu arie de carcinom invaziv ductal +carcinom intraductal
5-6 peritumora - carcinom lobular in situ asociat cu carcinom intraductal , 7distanta -carcinom lobular in situ
8 parafina zona indurata la fir carcinom lobular in situ asociat cu arie restransa de carcinom lobular infiltrativ
Concluzii:Tumora san stang : carcinom lobular in situ si infiltrativ asociat cu carcinom invaziv ductal si arie restransa de carcinom intraductal
Total ggl examinati =11 , invadati 0
pT1c pN0

Examen IHC : E-caderina pozitiv difuz in celule tumorale in zonele de carcinom mamar invaziv NST (carcinom ductal invasiv NOS) si negativ in celule tumorale in arii de carcinom lobular in situ
ER pozitiv 65% in celulele tumorale
PGR pozitiv 75% in celulele tumorale
cerbB2 pozitiv membranal circumferential incomplet reactie de intensitate moderata / crescuta >10% in celule tumorale (2+) criterii ASCO/cap 2013
Ki67 pozitiv aproximativ 35% in celulele tumorale
Biologie moleculara:INFORM HER2 Dual ISH DNA probe Cocktail : Celulele tumorale invazive prezinta semnale ISH HER2neu dispuse individual / aglomerari mici/ aglomerari mari cu o medie de semnale ISH HER2neu de 15.1/per nucleu cu prezenta de 1-2 copii ale cromozomului 17 (chr17) per nucleu si raport intre semnalele Her2neu si Chr 17> sau egal 2 pe 20 de celule tumorale indicand amplificarea genei.
Concluzie :Reactie Dual ISH pentru evaluarea statusului genei HER2neu pozitiva
Concluzii: testele imunohistochimice coreleta cu tabloul histopatologic sustin diagnosticul de carcinom mamar invaziv NTS (carcinom ductal invaziv NOS): ER pozitiv PGR pozitiv CERBB2 pozitiv cu arii de carcinom lobular in situ si arii de carcinom ductal in situ
NL : se recomanda interpretare arezultatelor in context anatomoclinic
V-as ruga sa-mi spuneti daca in aceasta situatie este recomandata chimioterapia . Inainte de obtinerea testului IHC mi s-a spus ca poate nu este nevoie de chimioterapie. Poate sa existe 4 tipuri de cancer in 2 tumori ? Am programare la oncolog peste 1 saptamana.
Va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
03-08-2016, 13:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Nico906, 02-08-2016, 19:13:03):


daca e recomandata sau nu chimioterapia, e greu de spus... fiind varsta tanara si faptul ca va trebui sa primeasca herceptin, eu i-as propune sa faca un regim destul de simplu, usor tolerat, cu paclitaxel saptamanal 12 saptamani la rand cu herceptin saptamanal, apoi herceptin pana la un an, iar dupa citostatic sa faca hormonoterapie.
3 Nico906
3 Nico906 [2c]
05-08-2016, 20:54

Membru din 02-08-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua. Pentru ca her2 este pozitiv mi s- a recomandat obligatoriu chimioterapie ( epitrubicina+endoxan ×4 si docetaxel +herceptin ×4 cu continoare herceptin 1an. Va rog
sa -mi spuneti daca e o alternativa buna la ce mi-ati fi recomandat dvs. Si nu inteleg de ce pe nici un buletin de analize nu figureaza gradul. ce grad ar putea fii si daca mai are vreo importanta?
Va multumesc.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
06-08-2016, 00:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Nico906, 05-08-2016, 20:54:47):


gradul nu conteaza atat de mult. daca te referi la stadiu, aka "cat de avansata este boala", pare a fi vorba de un stadiu I. regimul de care spui de chimioterapie mi se pare acceptabil, poate putin prea intensiv, atata tot. de obicei din cauza restrictiilor de la Casa de Asigurari si birocratiei, nu se poate incepe imediat herceptinul, si atunci se incepe cu epirubicina, care nu se asociaza cu herceptinu. se fac 4 serii si urmeaza apoi herceptinul cu docetaxel, iar regimul este standard si foarte eficient.
5 Nico906
5 Nico906 [2c]
16-08-2016, 13:16

Membru din 02-08-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua ! V-as ruga sa imi spuneti daca in stadiul T1 N0 al bolii ar putea exista metastaze in alte organe. Am facut un examen CT cu urmatoarele concluzii:

Densificare pseudomicronodulara segment superior LID, nespecifica, fara formatiuni
nodulare suspecte pentru determinari secundare – de monitorizat imagistic in context
oncologic
Micronodul lob drept tiroidian, hipodens – a se corela cu profilul hormonal si ecografia
tiroidiana
Hepatomegalie cu cateva microchisturi cel mai probabil dilatatii focale biliare in contextul unei
usoare dilatatii CBIH, postcolecistectomie
Chist renal drept
Chist ovarian drept cu perete usor neregulat iodofil – de corelat cu ecografia TV si markerii
biologici specifici; Acumulare fluida recto-uterina – de corelat cu perioada ciclului menstrual
Leziune demineralizanta focala localizata in adiacenta pediculului lateral drept corp vertebral
T5; cu ascpect sclerotic de corp vertebral T9, ram pubian drept de 0,65cm; leziune nodulara
sugestiva pentru mic hemangiom corp vertebral T6 ; modificari denenerative articulare
sacro-iliace preponderent dreapta – de corelat cu examinarea scintigrafica.
Concluzii : A se interpreta rezultatul in contextul clinicio -biologic .

Va multumesc!
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
16-08-2016, 15:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Nico906, Azi, ora 13:16:46):


teoretic se poate, dar practic e putin probabil. trebuie facuta scintigrafia osoasa, ca si recomandare a examenului CT.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp