Cancer la prostata - monitorizare activa sau prostatectomie imediata?

Secțiunea: Cancerul de prostata
26 comentarii 1 2
21 MARTON
21 MARTON [617c]
31-01-2014, 20:18

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Lucian tiam dat mesaj pe privat.
Legat de intrebarile tale:1--in timpul operatiei medicul poate sau nu in functie de reactia tumorii, sau a organismului pacientului sa indeparteze tot ceea ce sia propus, sau daca este posibil acest lucru.
2---medicul recomanda tratament tinand cont de multe date cum ar fi varsta boli ale pacientului, stadiul cancerului, organism, efectele unui tratament, riscului si multe altele.
pt mai multe informatii te astept cu un mesaj.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
01-02-2014, 13:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. da.
2. pe datele actuale, foarte putin probabila.
3. da, este adevarata si o posibilitate.
4. da, ar putea fi utila o repetare lunara a PSA, sigur nu poate sa strice.

totusi: la un oncolog ati fost ?
23 MARTON
23 MARTON [617c]
01-02-2014, 14:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LUCIAN pt a te ma lumina putin o sati descriu prin ce am trecut eu in ultimii 5 ani si doua luni de la descoperirea cancerului pe rinichi: in dec 2008 mi sa extirpat chirurgical rinichiul drept pt ca tumora avea 10-10-12cm iar rinichiul 10cm, si de atunci medicul in urma biopsiei mia recomandat ca este mai bine sa nu urmez nici un tratament deoarece sunt tanar ( aveam atunci 32 de ani), si doar sa urmarim evolutia din trei in trei luni primii 2ani.In februarie 2009 mi sa descoperit steatoza hepatica grad4( din gradul 5 este ciroza si ficatul nu se mai regenereaza), si in urmatorii 2 ani cu pastile ceaiuri hepatice, mult sport si un ceai care mi lam preparat singur in care am pus toate plantele care le contineau pastilele, colonhelpul, liverhelp, ceaiurile hepatice care le cumparam si altele ca : ghimbir, menta, patrunjel, marar, coriandru, busuioc, chimen seminte de armurariu, cimbru si multe altele, si cu acordul medicului si analize din trei in trei luni am inlocuit medicamentele cu 2 litri zilnic de acest ceai, si dimineata pe stomacul gol o lingurita de miere, ficatul a revenit la steatoza moderata ca si in prezent( in febr.2009 aveam 114kg dupa operatie), in mai 2010 aveam 98kg, iar in prezent am 110kg.
In iunie 2012 nam mai putut sa beau acel ceai la munca si stresul a devenit enorm, programul de munca haotic, lung, de zi si noapte, iar in mai 2013 la un RMN sa constatat ca aveam recidiva tumorala in loja renala ( locul unde fusese rinichiul) de 6, 5cm, a fost extirpata cu succes, iar la fix trei luni ( din 23 mai pana pe 23 august) la un CT sa constatat ca aveam alta tumora situata langa coloana vertebrala care unea colonul de muschiul spatelui si care masura 2, 5--3cm, si care in mai nu exista, mam operat dar tumora in timpul operatiei a creat sangerari masive ( ca mijloc de aparare) si nu sa putut umbla la ea si nici lua biosie, in noiembrie am inceput chimio, iar pe 20 noi. 2013 la un CT sa constatat ca maiaveam si inca trei meastaze pe un plaman. In continuare fac chimio si pe 27 febr. am programare la alt CT si voi stii sigur cum stau.
Acesta boala este perversa si daca la mine a actionat asa nu inseamna ca asa face le toti pt ca la fiecare pacient reactioneaza diferit.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
24 Lucian107416
24 Lucian107416 [11c]
01-02-2014, 14:49

Membru din 02-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 11

@RaulDuke
3. Care este mecanismul ? Daca crezi ca e prea mult de explicat sau nu poate fi redus la chestii de baza inteligibile pentru un profan, asta e. Eu ma bucur ca e adevarata afirmatia :)
Singura vizita la oncolog a fost mentionata mai sus in acest topic si s-a petrecut cu vreo 2 luni inainte de operatie. Propunerea a fost Zoladex. Tata a ales operatia. El este un optimist, `om de actiune` si a hotarat asta. Odata luata decizia, nici n-am mai putut aborda tema asta cu el iar o alta discutie cu un alt medic ar fi complicat si mai mult lucrurile(din punctul lui de bedere). In fine, nu cred ca te intereseaza pe tine aceste aspecte. Istoricul medical complet, legat de acest caz, a fost descris pe acest forum. Iti multumesc inca o data pentru tot.
@Marton Multumesc. Iti urez multa putere si bafta. Avem cam aceeasi varsta si nu stiu ce m-as fi facut in locul tau. Multumesc mult si pentru documentele pe care mi le-ai trimis pe e-mail.
25 MARTON
25 MARTON [617c]
01-02-2014, 14:53

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

IN astfel de situatii SINGURUL LUCRU PE CARE IL POTI FACE ESTE SA LUPTI si sati traiesti viata alaturi de cei dragi DIN PLIN, pt a nu ajunge sa regreti mai tarziu.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
02-02-2014, 18:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu exista niciun mecanism descris/cunoscut. ipoteze sunt multe si nu prezinta niciun interes sa intru in ele, daca incepe sa te preocupe, avand la dispozitie resursele nelimitate ale internetului, poti ajunge in cateva zile sa cunosti mai multe pe acest subiect chiar decat mine, insa valoare clinica tot nu are. evident trebuie sa repeti PSA lunar, pentru ca daca operatia, chipurile, a scos "toata" prostata (caci asta e rostul operatiei respective), daca psa-ul nu scade aproape de "complet", trebuie verificat fie daca e vorba de vreo recidiva fie daca a fost operatia defapt incompleta si ar trebui facuta iradiere sau ceva...
Răspunde la topic
26 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp