cancer la pancreas cu metastaze la ficat si cancer la colon

Secțiunea: Cancerul de pancreas
53 comentarii 1 2 3
41 carolcox999
41 carolcox999 [2c]
08-07-2013, 20:28

Membru din 08-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna Ziua
Am 33 de ani si pe data de 27.05.2013 am fost diagnosticat cu neoplasm testicular cu determinari secundare pulmonare si gamglionare intraabdominale.
Pe biletul de iesire scrie asa..
Seminom cu grad inalt de malignitate asociat cu arii anaplazice invaziv in tunica albuginee cu arii intinse de necroza tumorala si emboli tumorali prezenti. Epidid si margine de rezectie chirurgicala neinvadate tumoral.

Pacientul a fost operat pentru tumora testiculara stang, s-a practicat orhiectomie stang pe cale inghinala. La ex. CT s-au evidentiat blocuri adenopatice intraabdominale si determinari secundare pulmonare. Se interneaza cu stare generala buna pentru inceperea tratamentului citostatic.

Pe examenul de tomograf computerizat scrie asa.

Micronoduli solizi pulmonari predominant la nivelul plamanului drept cu dimensiuni max de 8mm
Fara leziuni pleurale
Fara adenopatii mediastinale
Ficat cu structura omogena, fara procese inlocuitoare de spatiu
Splina marita, omogena
Pancreast, glande suprarenale, ambii riniochi in limite normale
Blocuri adenopatice retrocrurale si lombo-aortice cu dimensiuni max de 6 cm cu iodofilier iomogena priun prezenta unor procese de necroza centrala
Blocurile adenopatice lombo - aortice se extind din regiunea hilurilor renale pana la bifurcatia iliaca a aortei
Adenopatie inghinala dreapta de 2.8 cm
Vezica urinara in semirepletie
Prostata cu diametrul AP 4 cm
Fara determinari secundare osoase tocraco-abdomino-pelvine

Concluzie
Determinari secundare pulmonare
Blocuri adenopatice intraabdominale
Hepatosplenomegalie
Fara determinari secundare hepatice, osoase

Markerii tumorali mi-au iesit..LDH-1213 mUI / ml
Mentionez ca aveam dureri insuportabile in zona inghinala drept, care se radiau pe tot piciorul si la baza coloanei iar dupa prima zi de citostatice, de atunci au trecut 3 saptamani nu ma mai doare absolut nimic, am terminat a doua sedinta, suport fara probleme citostaticele, fara greata si stari de voma.(efecte minore cum ar fi caderea parului, umflarea gingiilor am avut)
As dori sa stiu daca am sanse la vindecare completa?
Imi puteti propune o dieta, doctorul a zis ca fara prajeli si fara grasimi.

Multumesc frumos anticipat.
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
08-07-2013, 20:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta si este si scopul chimioterapiei pe care o faci! as estima sansele tale de vindecare completa la peste 70%. va trebui sa termini chimioterapia si apoi sa faci o reevaluare, dupa cum stabileste oncologul. pentru o stadializare si urmarire mai buna, cred ca ar fi trebuit ca pe langa LDH sa ai dozati si AFP si hCG.
43 carolcox999
43 carolcox999 [2c]
08-07-2013, 20:44

Membru din 08-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Da, am uitat sa scriu si acele valori
scrie asa.
LDH - 1213 UI / I
beta HCG - 1, 2mUI/ml
ACE - 0, 3 ng / ml
AFP - 2, 37
Trebuie sa ma abtin de la anumite produse ce contin chimicale sau dulcuri, sare?
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
08-07-2013, 21:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu mai mult ca orice om obisnuit.
45 sunriseblue
45 sunriseblue [4c]
09-02-2014, 01:26

Membru din 09-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua,

Sunt un nou membrul al acestui forum si m-am inscris tocmai pt a va impartasi vestea noastra buna si pentru a va aduce si voua la cunostinta cum am reusit sa vindecam noi cancerul- poate ajuta pe cineva.
Vreau sa mentionez inca de la inceput ca aceasta a fost alegerea noastra, dupa ce am facut efectiv mii de ore de cercetari dar este bine ca fiecare sa faca propria cercetare, nu luati de bun nimic fara sa cercetati !
In urma cu cateva luni mama mea a fost diagnosticata cu cancer de piele. 5 saptamani mai tarziu, verisoara mea a fost operata la stomac ca sa fie inchisa la loc imediat pentru ca doctorii au spus ca oricum nu are nici o sansa, cancerul a cuprins totul, ficat, ovare, tot. A fost trimisa acasa sa moara linistita.
In cautarea noastra frenetica, am auzit de Rick Simpson oil- la inceput n-am dat nici o atentie dar informatiile tot veneau cand cautam cuvantul cancer si ne-am zis ca citim mai cu atentie. Timp de 2 saptamani am citit intre 300 si 400 de marturii (scrise si video, pe youtube) in care unii dintre pacienti isi prezentau documentele medicale ale vindecarii lor, altadata erau intervievati alaturi de doctori, unii dintre ei erau de fapt doctori bolnavi ei insisi de cancer. Dupa acest timp, am inceput sa luam mai in serios ce citeam si ne-am apucat de documentare/ cercetari stiintifice. Pentru ca marturiile oamenilor sunt importante dar... nu poti niciodata verifica ce este pe net. Dupa inca 1 saptamana de 20h/ zi ce citit, vizionat, pentru noi a fost clar : este real, este demonstrat stiintific, s-au facut foarte multe cercetari de la laborator si da, vindeca cancerul.
In legatura cu acest tratament, exista 2 vesti :
Una buna : vindeca intr-un timp foarte scurt (3 luni) orice fel de cancer, chiar si stadiul 4, scleroza in placi, diabet, autism si enorm de alte multe boli
Una proasta : este EXTREM de dificil de gasit. Nu se gaseste de cumparat ( iar cei care anunta pe net ca vand nu fac altceva decat sa va fure banii, atentie MARE DE TOT !). Asa ca fie trebuie pregatit de pacient/ familie- cea mai buna solutie, desi este riscant, fie gasit o persoana care lupta public, care face lobbying pentru acest tratament si el/ ea va va indruma spre o persoana care va poate ajuta (aceste persone sunt foarte discrete, niciodata nu vor face publicitate pt produsul lor !). Gasiti mai multe informatii pe diferite forumuri, pe facebook, pe youtube (desi majoritatea informatiilor sunt in engleza, nu in romana dar pt cei care nu vb engleza, puteti folosi translate.google.com si el va traduce pt voi

Deci, ca sa revin la povestea noastra : cancerul mamei a disparu dupa 1 saptamana de aplicare a ulei pe locul cu cancer ( i-am dat si o luna de tratament intern ca sa fim 100% siguri) iar verisoara mea, care a fost trimisa acasa sa moara in cateva saptamani este acum aproape complet vindecata, tocmai a fost internata la Viena sa faca teste si doctorii au gasit o foarte mica tumoare care probabil va fi vindecata in cateva saptamani folosind uleiul. Mentionez ca nici mama mea, nici verisoara mea nu au facut nici un fel de tratament cu radio sau chimioterapie, singurele schimbari pe care le-au facut au fost alimentare : 0 zahar (cancerul se hraneste cu zahar) sau dulciuri, 0 carne, lactate foarte redus, sucuri de fructe in fiecare zi, mai ales suc de varza, cea mai mare parte a mancarii sa fie negatita ( 0 prajeli, 0 produse din conserve, alimente din comert), cate 10 samburi de caise/ zi, tratament cu curcuma : 1 lingurita de pudra curcuma+ piper(f important !) + o lingurita de ulei de masline, 1-2 ori/ zi. VItamina 3D si stat afara, in soare cate minim 20 minute/ zi pt vit D.

Vreau sa specific ca nu am cum sa ajut pe nimeni sa procure produsul ; tot ce va pot spune este sa petreceti ceva timp sa cautati pe net informatii legate de acest produs si daca vi se pare a fi o solutie buna pt voi sau pt cei dragi voua, sa faceti tot ce puteti sa-l procurati (inca o data, ATENTIE maxima la cei ce fac publicitate pt ulei, nu vor face nicic altceva decat sa va fure banii sau sa va dea un ulei care nu este bun! la fel, nu cumparati niciodata de pe strada pt ca nu stiti ce cumparati, este posibil sa fie o planta cu foarte putine calitati terapeutice si pline de chimicale, nu va atinget de ele. Aveti mai jos cateva linkuri, cititi-le, va poate salva viata, asa cum s-a intamplat si cu familia mea.


http://www.youtube.com/watch?v=Y2Nva2eAR-I
http://www.youtube.com/watch?v=1Tqg2y3yYR0
http://www.youtube.com/watch?v=ym0BSdEIjJA
http://www.youtube.com/watch?v=G_7gy7Dyta0
http://www.youtube.com/watch?v=DttdDOqQMuY
http://www.youtube.com/watch?v=x2bffpN876Q
http://www.youtube.com/watch?v=hmYNLNF7NBw
http://phoenixtears.ca/
https://www.facebook.com/#!/pages/Rick-Simpson/298774923502987?fref=ts
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
09-02-2014, 13:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sunrise blue, spui niste minciuni sfruntate! esti o persoana neonesta care urmareste foarte probabil sa profite de pe urma unor oameni cu probleme reale, ceea ce e mai grav, facandu-le chiar rau! asemenea postari mincinoase si daunatoare nu au ce cauta pe acest forum, ca si in viata reala, defapt!
47 sunriseblue
47 sunriseblue [4c]
09-02-2014, 23:36

Membru din 09-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Raul Duke,

Nu stiu cum de ai ajuns la concluzia ca mint...dar este parerea ta si ca atare o respect.
Am scris acest post tocmai pentru ca am trecut prin niste momente ingrozitoare si dupa ce am citit enorm pe acest subiect am fost convinsa de cercetarile care s-au facut pe acest subiect ca aceasta metoda vindeca cancerul. Ceea ce s-a si intamplat atat cu mama cat si cu verisoara mea.
Asa cum am si spus in postul meu, nu este nevoie sa ma credeti pe mine- nici eu nu as fi facut-o daca as fi auzit acest lucru pe un forum. Ceea ce am vrut sa fac, a fost sa va aduc la o cunostiinta ca EXISTA O ALTERNATIVA, FACE CERCETARI SINGURI. Internetul abunda de aceste informatii (din pacate nu prea mult in romana pt ca acolo este un subiect taboo dar in engleza), atat de marturii de pacienti cat si de dovezi stiintifice ( si acestea trebuie in special citite!!!)
Eu nu incerc sa conving pe nimeni, nu am absolut nimic de castigat. Am fost martora la " o minune", o vindecare pe in care nimeni nu mai credea si eu imi fac datoria de om sa aduc la cunostiinta ca acesta varianta exista.
Cine este interesat, sa faca cercetari si sa hotarasca singur. Nu obliga nimeni pe nimeni. Eu stiu doar ca daca noi nu am fi auzit de aceasta metoda, verisoara mea nu ar mai fi fost astazi aici.Si ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut aceasta informatie, acum vreau si eu, la randul meu, sa impartasesc cu ceilalti.
Pentru informatie, in 8 tari europene+ 20 state din SUA acest tratament este LEGAL, este folosit in special pt cancer, pentru sceroza, epilepsie, pacientii primesc prescriptie de la doctor si cumpara din farmacii. Daca era o minciuna, crezi oare ca doctorii ar prescrie acest lucru? Doctorii prescriu pentru ca este un domeniu foarte cercetat si s-a dovedit ca este un tratament care da rezultate extraordinare.
Te rog, fa o cercetare riguroasa pe acest subiect si vei intelege poate mai bine.

Multa sanatate
48 MARTON
48 MARTON [617c]
10-02-2014, 21:38

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

OAMENILOR atunci cand ai cancer sau alte boli grave esti dispus sa incerci orice dar in acelasi timp TREBUIE SA RAMAI LUCID SI SA FACI DIFERENTA INTRE TRATAMENT SI ARUNCAT BANI ORI SCURTAREA VIETII.
Daca acel tratament minune ar exista credeti ca nu era in interesul celor care lau descoperit sal breveteze si sal vanda in farmacii, plafare si alte asemenea locuri publice si nu PE SUB MANA? TOCMAI acest lucru ar trebui sa va dea de gandit.
Fiecare suntem liberi sa ne alegem destinul dar atunci cand gresim este bine sa fim trasi de maneca.
Aceste asa zise tratamente inafara pretului mare sunt aproape secrete PT CA NU SUNT IN REGULA, SI TOCMAI DIN CAUZA CA MULTI OAMENI DIN NECUNOSTINTA DE CAUZA SI DIN NECUNOSTINTA A BOLII CRED ORICE LE ZICI, si tot ce citesc pe net o iau de buna.
Ganditiva la oamenii cu bani si cu influenta care au decedat de cancer si care au incercat si tratamente naturiste si tot nau reusit si ASTA AR TREBUI SA VA DEA DE GANDIT.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
49 sunriseblue
49 sunriseblue [4c]
11-02-2014, 00:30

Membru din 09-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Marton,

Tocmai asta este marea problema: o planta nu se poate breveta! Deci nu are nici un fel de interes pentru industria farmaceutica. Este chiar o amenintare pt ei. O cura care ar costa- daca ar fi legala- 2, 3 euro pentru ca la urma urmei este doar buruiana care inainte de 1938 cand a fost interzisa, crestea la toate colturile...ce s-ar alege de toata acesta industrie? Bineintes ca foarte multi nu au nici un fel de interes sa fie legalizata si fac un lobby foarte puternic impotriva. Sunt miliarde de euro care se castiga in fiecare ZI din aceasta ` afacere` cancer. In plus, este un subiect tabuu, o foarte mare parte din doctori, fiind de obicei destul de conservatori, nici nu vor sa auda de asa ceva. Deci automat, pacientii nu stiu de aceasta posibilitate, decat daca isi fac propria cercetare sau daca aud de cineva care s-a vindecat din anturajul lor.
Daca vei avea interesul/ timpul, ai putea sa te uiti la zecile interviurile cu doctori, cu oncologi, cu cercetatori care au petrecut ani intregi sa studieze acest subiect( si nu mai amintesc de miile de marturii de pacienti vindecati pt ca acolo, hai sa zicem, s-ar pune problema veridicitatii, desi chiar daca 90% din ele ar fi mincinoase, restul tot reprezinta un numar imens!!).
Un interviu care mi s-a parut foarte interesant a fost cu doctorul Sanjay Gupta, figura de renume mondial, directorul medical CNN care a avut curajul sa recunoasca public ca a facut o mare gresela cand a anuntat, cu cativa ani in urma ca nu crede in proprietatile acestei plate. Dupa ce si-a facut temele...a revenit public sa-si anunte greseala si sa rectifice
http://www.youtube.com/watch?v=1Tqg2y3yYR0
50 MARTON
50 MARTON [617c]
11-02-2014, 14:38

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Am vizionat emisiunea si pe mine cel putin nu ma convins dincontra mia deschis ochii ca NU POTI VINDECA O BOALA CU ALTA BOALA, e ca si atunci cand stingi un put petrolier care arde cu dinamita, cam asa si cu aceasta planta distrugi otrava cu alta otrava, daca ai stat de vorba vreodata cu consumatorii de diferite substante vei afla ca acestia au de cel mai multe ori halucinatii si ii poti face sa zica ce vrei tu cu combinatia potrivita.
Sunt cazuri de vindecare numai ca sunt rare si inca nu sa aflat cauza, la unii oameni ca si la cobaii de laborator sistemul imunitar este atat de bun incat poate distruge celulele canceroase care au format tumori NUMAI CA INCA NU SA DESCOPERIT CE FACE ACEST LUCRU DIN ADN.
Atata timp cat in anumite state americane cat si in alte tari acea planta este legala nu vad de ce sa nu fi aparut public acest MIRACOL., numai asta te face sa ai dubii.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
51 sunriseblue
51 sunriseblue [4c]
11-02-2014, 17:51

Membru din 09-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Am stat de vorba cu multi consumatori de droguri, am lucrat in acest domeniu ca voluntar timp de 4 ani si stiu foarte bine ce nenorocire inseamna. O singura remarca, eu as face diferenta intre droguri ` tari` care au o putere de distrugere enorma si aceasta planta care- daca este folosita ca si drog, are efecte adverse destul de limitate (dar oricum face rau!).
Oricum, aici nu vorbim despre folosirea ei ca drog ( pentru care personal sunt total impotriva) ci ca medicament, prin extragerea a 2 substante care au efecte antitumorale: THC si CBD. Studiile arata clar aceste calitati, nu mai suntem in faza de a demonstta acest lucru, este deja demonstrat. De aceea guvernele a 8 tari europene si a 20 de state americane permit comercializarea lor in farmacii cu prescriptie medicala in cazul bolilor grave, pentru ca s-au facut studii si s-a demonstrat eficacitatea lor. Daca aceasta planta ar fi fost legala si cercetarile medicale s-ar fi putut face cu mult mai multa usurinta, banuiesc ca numarul acestor tari ar fi fost cu MULT mai mare.
Noi am vazut aceste efecte pe ` pielea` noastra si pentru noi a facut diferenta intre viata si moarte. De aceea, desi inteleg ca nu toata lumea este de acord- si accept bineinteles ca fiecare are punctul sau de vedere- eu personal nu mai am nici un fel de indoiala ca acest tratament poate salva foarte multe vieti
52 mariuscacerovschi
07-05-2014, 11:10

Membru din 07-05-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Am fost operat de cancer colorectal acum 2 ani si "functionez" in prezent cu colostoma. Din bontul rectal am periodic eliminari de materie solida (nu este vorba de acea secretie incolora specifica colonului ci de ceva asemanator materiei fecale, dar de mici dimensiuni, 1-2 pana la 4 centimetri in functie de perioada scursa intre eliminari). E normal ? sau poate fi semnul unei recidive ?
Va multumesc.
Cu stima,
Marius Cacerovschi
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
07-05-2014, 19:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e musai sa fie un semn de recidiva, dar nici normal nu e. trebuie sa fie reconsultat de chirurgul care l-a operat.
Răspunde la topic
53 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp