cancer la colon, adenocarcinom tubulovilos bine diferentiat

Secțiunea: Cancerul de colon
3 comentarii 1
1 andra78
1 andra78 [1c]
19-03-2014, 08:54

Membru din 19-03-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara. As vrea sa va cer si eu parerea in legatura cu boala mamei mele. A fost operata in octombrie 2013 de tumora maligna colon si intraoperator s-a constatat :, , fara carcinoza peritoneala, fara ascita. Polip cu diametrul de 1 cm la nivelul sigmoidului. Se coboara unghiul splenic, se inspecteaza visual si palpator intreg cadrul colonic, fara a se evidentia alte formatiuni tumorale. Se practica polipectomie prin colotomi, urmata de colorafie si splenectomie.`
Rezultatul histopatologic - polip adenomatos tubulovilos cu displazie epiteliala de grad scazut si arie restransa cu displazie epiteliala de grad inalt.
Rezultatul imunohistochimic - ACT pozitiv stroma, vase, fibre musculare netede;
- CEA pozitiv difuz in structurile glandulare;
- P53 negativ;
- KI67 pozitiv aproximativ 50%;
- CDX2 pozitiv in structurile glandulare.
As vrea sa stiu ce inseamna acest rezultat, cat de grav este si daca este necesar sa faca citostatice. Va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-03-2014, 21:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pe baza acestor rezultate, nu, nu e grav si nu trebuie sa faca chimioterapie. totusi, nu ti s-a spus asta deja ?
3 andra78
3 andra78 [1c]
19-03-2014, 08:54

Membru din 19-03-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

abia ieri am aflat rezultatele analizelor iar cei de la laborator nu mi-au explicat nimic. o sa o programez pe mama la un consult oncologic. va multumesc mult pentru raspuns.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp