cancer la colon

Secțiunea: Cancerul de colon
22 comentarii 12 INAINTE ›
1 robertini
1 robertini [1c]
07-05-2014, 19:11

Membru din 07-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua. Mama mea a fost diagnosticata recent avand o tumoare la colon. A fost operata pentru inlaturarea tumorii si mi-sa spus dupa operatie ca este un cancer de colon T2 Sau T3 si au fost gasiti cativa ganglioni . Rezultatul biopsiei a fost ca este un cancer de colon in faza incipienta si trebuie sa incedpem tratamentul cu citostatice. Acum, nu ma pricep dar vreu sa inteleg ce inseamna toate acestea ! A fost inlaturata tumoarea si ganglionii sau numai tumoarea ? Daca au ramas ganglionii, ei se pot inlatura ? Ce este de facut ?
Va multumesc mult.
2 loriandra
2 loriandra [15c]
09-10-2009, 16:19

Membru din 24-09-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 15

Ca sa iti poata raspunde cineva,trebuie sa scrii clar rez biopsiei.
3 scarface
3 scarface [78c]
09-10-2009, 23:58

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 78

Citostaticele nu fac altceva decat sa distruga intregul organsim si nu vindeca absolut nimic. Taiati craca pe care stati cu alte cuvine.
4 Casa drhouse
4 Casa drhouse [119c]
11-10-2009, 09:52

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

A fost inlaturata tumora si cei cativa ganglioni infiltrati vizibil, din apropiere .Dupa operatie este absolut necesara cura de citostatice, va distruge restul de celule canceroase ramase si-i va prelungi viata.Pe timpul terapiei cu citostatice se va simti rau, dar asa este normal, sa mearga inainte cu tratamentul caci isi va reveni, mai ales daca tumora a fost in stare incipienta.
5 robertini
5 robertini [1c]
13-10-2009, 23:23

Membru din 07-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Am intrat in posesia biopsiei :

Adenocarcinom bine diferentiat, ( pattern tubulopapilifer ), ulcerat, cu arii de necroza infiltrativ in:
- peretele muscular al cecului , ileonului terminal;
- valva ileocecala;
Inflamatie limfogranulocitara peritumorala; microabcese. Metastaze ( de tip mucosecretant ) in 1 limfoganglion din 10 examinati.
Margini de rezectie ilealasi colonica fara elemente tumorale.

Ce parere aveti ?
Va multumesc.
6 roza39gab
6 roza39gab [2c]
19-11-2009, 14:00

Membru din 19-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Mama a fost operata de tumora maligna a jonctiunii recto-sigmoidiene
Acestea sunt rezultateleIn segmentul medial al rectului se afla o tumora cu forma stroma inflamata,exulcerata,polipoida,infiltrata in toate straturile peretelui intestinal,in unele locuri avand structura papilara,aceasta fiind chistica de natura glandulara,mucoasa,degenerativa,in care glandulele sunt formate din celule epiteliate columnare atipice,polinucleare,cu nucleu hipercrom.Linii de rezectie netumorale.Din tesutul adipos pararectal si paracolic au fost analizate 13 bucati de ganglioni limfatici,avand marimea intre 2-10 mm,dintre care in doua se constata macrometastaza,in ultimele doua cu degeneratea mucoasei.Diagnostic:Adenocarcinoma polyposum exulceratum recti.Metastases carcinomatose lymphoglandularium regionarum.
G4,pT3,pN2,pMX,stadiul Astler-Coller 3
ICD:C20H0 Tumora maligna
Morf:Adenocarcinom,nespecificat
La CT nu s-au constatat metastaze,deasemenea pe parcursul operatiei nu s-a confirmat metastaza hepatica sau peritoneala.
Va rog din suflet spuneti-mi ce inseamna toate astea?ce anume e cel mai indicat de facut in continuare?
VA MULTUMESC.
7 lavi07
7 lavi07 [1c]
23-11-2009, 10:03

Membru din 23-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua.Am si eu in fata biopsia post operatorie a socrului meu in varsta de 67 ani. Concluzia ar fi adenocarciom rectal superior G1 ,pT3N1MxL0V0 cu limite de rectie libere de tumora. Adenom vilos rectal inferior cu displazie epiteliala de grad inalt. Care sunt sansele sa scape fara recidiva? Mentionez ca nu a inceput inca chimioterapia. Va multumesc
8 roza39gab
8 roza39gab [2c]
25-11-2009, 22:12

Membru din 19-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

imi raspunde si mie cineva?va rog mult.precizez ca mama face deja citostatice.nu inteleg de ce unora le este administrata cate o perfuzie la un anumit interval de timp,iar mama le face toate cinci consecutiv,in fiecare zi cate una.apoi ni s-a spus ca trebuie sa faca si sedinte de radioterapie.de ce?ce sanse are?exista posibilitatea ca aceasta boala sa recidiveze sau sa apara metastaze la alte organe?va rog raspundeti-mi.multumesc
9 andreey90
9 andreey90 [7c]
05-03-2010, 10:46

Membru din 05-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 7

. Te rog frumos spune-mi si mie care au fost primele semne ale bolii si ce analize s-au facut la inceput pentru detectarea acestei boli. Multumesc si Sanatate maxima la toata lumea !!!
10 nico21
10 nico21 [6c]
31-03-2010, 20:39

Membru din 31-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

as vrea daca se poate sa-mi raspunda nicolae 1900 si totodata multumesc tuturor celor care imi vor raspunde.Am fost operat si am urmatorul diagnostic; neoplasm sicron subangulocolic stang si rect inferior cu invazie de ansa jujenala,carcinomatoza peritoneala.Buletin histopatologic;....MACROSCOPIE; 67211-Piesa op.;fragm.colon de aprox.50cm ce reprezinta,la12cm de unul din capetele de rezectie,o formatiune tumorala,ulcero-vegetanta, de 6.5/3.5cm; seroasa corespunzatoare tumorii- cu aderente epiploice si infiltrat hemoragic......67212-Amputatie rect de 13cm ce prezinta ,la O,5cm de marginea proximala de rezectie, o formatiune tumorala circumferentiala, vegetanta,ulcerata,de 5cm.La 4cm de marginea distala de rezectie se observa o linie de incizie pana la niv. lumenului,in sector netumoral...MICROSCOPIE; 67155- Fragmentul restant congelarii-extrem de redus, cu resturi de peritoneu iritat....67156-Mic fragment epiploic acoperit de peritoneu ce imbraca un aspect arborescent, cu axul edematos si celule mezoteliale usor balonizate,rar vacuolizate...67211-Adenocarcinom de colon,moderat diferentiat, ulcerat,cu stroma redusa, necroza intinsa si invazie parietala pana in tesutul adipos,fara interesarea seroasei.se mai remarca bogata inflamatie polimorfa cu abcedare ,edem,congestie si depozit fibrino-hematic la seroasa.46 ganglioni limfatici fara metastaza,prezinta hiperplazie limfoida folicularasau histiocitoza sinusala...pT3N0MX-G2 ..67212-Adenocarcinom rectal slab diferentiat,ulcerat,infiltrativ, interesand musculara proprie in totalitate, intrand in tesutul adipos al mezoului,pana la aprox.2-3mm de linia de excizie marcata cu tus. 13 ganglioni limfatici fara metastaza. pT3N0MX-G3... Va rog raspuns fara menajamente pt ca de asta avem nevoie .Ce grad este multumesc
11 andreey90
11 andreey90 [7c]
31-03-2010, 20:44

Membru din 05-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 7

salut nico. In primul rand iti doresc sanatate maxima. Am si eu cateva intrebari pentru tine daca se poate. Cati ani ai ? ai avut antecedente in familie ? In urma colonoscopiei ce rezultat a fost ? a mai fost nevoie si de biopsie sau doctorul si-a dat seama despre ce este vb dupa colonoscopie ? eu am facut luni colonoscopie si mi-a luat biopsie de pe ileon . astept vinerea viitoare rezultatul dar sincer nu mai stiu ce sa fac. Imi este foarte teama sa nu fie cancer. daca poti sa imi raspunzi la aceste intrebari ti-as fii recunoscator.
12 nico21
12 nico21 [6c]
01-04-2010, 14:36

Membru din 31-03-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

pentru andreey 90. In primul rand trebuie sa fii optimist nu-ti fie teama .am 46 ani.eu am facut colonoscopie si atunci mi-a luat biopsie .La RMN S-A AFLAT MAI MULTE. Eu m-am dus cam tarziu ca nu am stiut ce am .Intr-o saptamana am aflat tot ce aveam iar in cealalta saptamana am fost si operat cu tot tacam dupa mine .oricum aveam simptome de vreo 6 luni dar nu le-am dat importanta pana am vazut ca slabesc ,dureri nu prea am avut dar am slabit 15 kg.acum sunt bine si-i multumesc lui dumnezeu si domnului doctor un om deosebit.am si antecedente in familie .dupa operatie am mai stat cam 2 saptamani in spital .ai incredere in dumnezeu .Iti doresc tot binele din lume si gandeste-te ca fiecare organism e diferit .Mergi increzator si ai incredere si in ce spun medicii .
13 geaninapp
13 geaninapp [2c]
13-07-2010, 15:19

Membru din 13-07-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna urmatorul diagnostic : polip adenomatos tubular cu focar de adenocarcinom diferentiat. Stiu ca este o cancer dar nu stiu cat de avansat este.Acest diagnostic la primit socrul meu in urma unei endobiopsii colonica.
Va multumesc foarte mult.
14 eleonor
14 eleonor [1c]
23-08-2010, 21:38

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna ziua! va rog din tot sufletul sa-mi spuneti si mie ce inseamna urmatorul diagnostic: adenom tubular cu neoplazie intraepiteliala de grad inalt( displazie de grad inalt)? stiu k este vb de cancer dar as vrea sa stiu mai exact. va multumesc anticipat!
15 carauastela
15 carauastela [2c]
15-11-2010, 11:15

Membru din 15-11-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 2

tatal meu are 79 de ani,,diabet, si aritmie cardiaca,,,anul trecut, in iunie 2009 a fost operat de cancer la colon,,din cauza virstei si a celorlalte boli, nu a facut chimioterapie,,, nu i-au recomandat medicii,,, care(medici) au spus ca avantajul lui este virsta,,,,acum in iunie 2010 a facut analize,,colonoscopie,,si cancerul este la locul lui,,,am auzit de un medicament nicolit,,care cica este miraculos,,,cit poate fi de adevarat? si cum si de unde se poate procura?
16 izabela90
16 izabela90 [16c]
17-08-2011, 21:10

Membru din 17-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Va rog daca poate sa imi interpreteze si mie cineva rezultateledupa operatia de colon. Mentionez ca tata are 50 de ani

diagnostic: adenocarcinom sigmoidian si subocluzie.
dupa pregatirea mecanica a colonului s`a intervenit chirurgical gadindu-se o tumora de joctiune recto sigmoidiana preponderent rectala, de 5 cm diam.cu invazie pana la seroasa si insamintare peritoneala pelviana cu noduli de 1-2 cm.diam. cu invazia veziculelor seminale si a domului vezical.Nu s`au evidentiat diseminari ganglionare sau hepatice.S`a facut o rezectie recto-sigmoidiana tip Hartmann cu peritonectomie pelviana in cadrul caruia s`au extirpat veziculele seminale si o zona sero musculara a domului vezical. evolutie postop. a fost buna,
in momentul intocmirii epicrizei nu dispunem de rez.H.P.
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
17-08-2011, 22:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

limiteaza-te la un singur post cu exact acelasi subiect, te rugam !
18 mariuscacerovschi
07-05-2014, 11:15

Membru din 07-05-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Am fost operat de cancer colorectal acum 2 ani si "functionez" in prezent cu colostoma. Din bontul rectal am periodic eliminari de materie solida (nu este vorba de acea secretie incolora specifica colonului ci de ceva asemanator materiei fecale, dar de mici dimensiuni, 1-2 pana la 4 centimetri in functie de perioada scursa intre eliminari). E normal ? sau poate fi semnul unei recidive ?
Va multumesc.
Cu stima,
Marius Cacerovschi
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
07-05-2014, 19:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e obligatoriu semnul unei recidive, dar nici normal nu e. trebuie deci sa fie revazut de catre chirurgul care la operat initial, sau de un gastroenterolog.
20 Monica1992
20 Monica1992 [2c]
31-10-2016, 23:33

Membru din 31-10-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara!
Cu permisiunea dumneavoastra, as vrea sa va intreb ceva: mama mea in varsta de 58 de ani a fost operata de cancer de colon fara metastaze acum 2 luni. La aprox o luna si jumatate de zile a facut o imprudenta...efort. Dupa operatie avea dureri dar nu foarte mari, acum insa are dureri f intense si ingrijoarea este: langa operatie, pe partea dreapta are o umflatura cu un diametru de 6-7 cm insotita de dureri aproape continuu. De la ce ar putea fi acea umflatura? Sa fie din cauza efortului? Specific ca analizele de dupa operatie au iesit bune.
Stiu ca trebuie sa consulte un medic, insa refuza acest lucru. Acest forum, un raspuns din partea unui medic, este ultima modalitate in acest moment de a sti daca este f grav si o urgenta ceea ce se i intampla.
Indraznesc sa cred ca voi primi un raspuns.
Cu tot respectul cuvenit, Monica!
Va multumesc!
Monica1992
Răspunde la topic
22 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp