Cancer esofagian

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
7 comentarii 1
1 anayss
1 anayss [3c]
14-06-2016, 13:37

Membru din 19-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua. Tatal meu in varsta de 59 ani a fost depistat cu adenocarcinom in partea inferioara a esofagului, cu intindere pe cardia, stomac si metastaze la ficat. In aprilie 2016 s-a deschis pentru a fii operat dar nu i-au facut aceasta operatie intrucat au gasit mai multe metastaze pe ficat decat s-a vazut la examenul CT. Starea lui este relativ buna, se alimenteaza cu lichide si inca nu are respingere totala pentru solide. De careva saptamani insa a inceput sa tuseasca, transpira intens si vomita cu sange. Este internat si i s-au facut perfuzii cu glucoza, metrocopramid, controloc si o fiola pentru oprirea sangerarii. Intrebarea mea este: ce putem face in acest caz pentru a-i imbunatatii calitatea vietii si ameliora simptomele. In urma perfuziilor durerile persista. Momentan sangerarea s-a oprit. Ce alte medicamente se pot utiliza?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-06-2016, 15:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (anayss, Azi, ora 13:37:58):


are o biopsie? a fost consultat de oncolog? i s-a propus chimioterapie?
3 anayss
3 anayss [3c]
14-06-2016, 16:41

Membru din 19-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Voi revenii cu rezultatul biopsiei, este luat in evidenta la medicul oncolog. Citostaticele pentru ingrijirea paliativa au fost intrerupte intrucat la ultima tura, internat in spital fiind, i s-au administrat citostatice cu un aparat pentru 24 h insa avea hemoglobina 8 si i s-a produs o hemoragie moderata spre severa. Citostaticele au fost intrerupte atunci, hemoragia a fost oprita si a fost externat cu stare de sanatate satisfacatoare, fara alte precizari. Episodul cu hemoragia s-a repetat la 3 saptamani, acasa fiind. Momentan este internat in urma acestui ultim episod. Asa cum am spus mai sus, nu i se administreaza alte medicamente. Este posibil sa existe un tratament mai eficient pentru tuse, dureri de stomac, greata, voma, balonare in afara de metroclopramid si controloc?
4 anayss
4 anayss [3c]
15-06-2016, 12:07

Membru din 19-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Revin cu rezultatul histopatologic: mucoasa acoperita cu epiteliu scuamospapilomatos si corion cu masiva infiltrare de adenocarcinom tip intestinal slab diferentiat; marcat proces ulcero-nectrotic asociat. Ultima sedinta de chimioterapie inainte de "operatie" cuprindea irinotesin 300 mg + LV 300mg + FU 3000 mg. Dupa "operatie" s-a reincercat ultima sedinta de chimioterapie cu acel aparat de care va vorbeam si au inceput starile de rau si de voma cu sange. Voi revenii cu rezultatul ultimelor analize pe care le face astazi in spital ca sa ma ajutati cu un sfat pentru a-i imbunatatii calitatea vietii cat mai mult posibil.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
16-06-2016, 19:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (anayss, 15-06-2016, 12:07:19):


nu cred ca poate fi ajutat prea mult prin discutii pe internet. orice problema medicala trebuie adresata medicului sau. ai vreo intrebare la care sa pot raspunde?
6 anayss
6 anayss [3c]
17-06-2016, 13:01

Membru din 19-05-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Daca ati fii medicul sau curant cum ati proceda sa ii imbunatatiti calitatea vietii pentru timpul ce a mai ramas?
7 Nicuu
7 Nicuu [2c]
26-07-2018, 16:08

Membru din 12-07-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna Anayss doresc sa stiu ce ai rezolvat cu tatal tau aceiasi problema am si eu cu tata si nu stiu ce sa fac astept un raspuns .
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp