Cancer de vezica urinara

Secțiunea: Cancerul de vezica urinara (carcinom vezical)
5 comentarii 1
1 cle
1 cle [4c]
30-04-2014, 16:30

Membru din 24-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 4

Buna seara !
Acum doua saptamani, dupa ce i s-a facut o citoscopie ,fratelui meu i-a fost depistata o tumora la vezica urinara.
Tumora a fost curatata cu endoscopul.
Rezultatul biopsiei a fost de "Carcinom urotelial papilar invaziv in corion "-gr II.
Din cunostintele noastre, clar, este vorba de cancer .
Cu toate acestea, chirurgul i-a spus ca nu are nevoie de chimioterapie si i-au fost recomandate instilatii cu BCG 75mg
Daca ma puteti ajuta, va multumesc anticipat !
2 IuliaCristianaB
02-09-2009, 21:20

Membru din 02-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 8

este o practică normală ca la cancerele vezicale să se facă instilaţii cu diferite substanţe. practic BCG instilat în vezica urinară este echivalentul chimioterapiei strict localizat la acest nivel. de obicei ajută, mai ales în astfel de stadii în care cancerul nu a depăşit vezica urinară şi deci poate fi tratat ţintit local
3 scarface
3 scarface [78c]
03-09-2009, 08:18

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 78

Ce fel de ajutor asteptati de fapt ???
4 cle
4 cle [4c]
03-09-2009, 12:10

Membru din 24-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 4

In prmul rand un sfat competitiv pentru ca lucrurile sa decurga cat se poate de bine .
5 dumitru razvan
13-12-2010, 17:26

Membru din 13-12-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna ziua.as vrea sa aflu si eu m ai multe detali referitor la urmatorul rezultat::carcinom orotelial papilar bine diferentiat invaziv in corion.sotia mea in varsta de 29 de ani a fost diagnosticata cu cancer la vezica
saptamana viitoare este ultima sedinta de instilatii cu bcg.detratat stiu ca nu se trateaza
dar se poate traii cu acesta necrutatoare boala?????culmea este ca nu fumeaza,nu bea,nu a lucrat in domeniul toxic etc si am auzit ca de la toate astea ai un ris. va multumesc,
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp