Cancer de san

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
2 comentarii 1
1 Lupascu
1 Lupascu [0c]
06-02-2023, 03:49

Membru din 06-02-2023

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Am o întrebare și nu găsesc răspuns ....am un cancer la san stadiul 2 B și mi-a afectat și ganglionul de pe partea dreapta Sunt hotărâtă să fac mastectomie totala dar nu știu cum este ce acei ganglioni care trebuie scoși. Acum nu știu dacă sunt afectați toți sau cel santinelă .In cazul acesta cum se procedează se scot toți și ce se întâmplă după cu limfonodulul? Mai pot folosi brațul său rămân handicapata?
BIU
2 Paul-Oncohelp
2 Paul-Oncohelp [69c]
21-02-2023, 11:40

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (Lupascu, 06-02-2023, 03:49:41):

Daca ganglionul santinela iese pozitiv atunci corect este sa se faca limfodisectie extinsa (minimum 10 ganglioni scosi); cand avem axila pozitiva, de obicei se indica radioterapie chiar daca s-a efectuat mastectomie radicala; limfodisectia asociata sau nu cu radioterapie adjuvanta pot cauza limfedem (se umfla bratul de la acumularea de limfa); pacienta nu ramane "handicapata" dar trebuia sa efectueze anumite exercitii acasa care sa previna aparitia limfedemului si sa ajute recuperarea mobilitatii bratului; de asemenea eu recomand pacientelor mele sa evite ridicarea de greutati cu bratul operat, perfuzia la acel brat si pe cat posibil sa evite intepaturi de insecte sau orice plaga (taietura) deoarece riscul de infectie este mai mare; nu se stie exact de ce unele paciente dezvolta limfedem si altele nu chiar daca respecta recomandarile, dar conteaza si interventia chirurgicala si radioterapia sa fie efectuate de medici cu experienta
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp