cancer de san?

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
56 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 bombonel
21 bombonel [9c]
17-07-2012, 19:01

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Am primit rezultatul biopsiei, va rog daca stie cineva sa ma lamureasca

biopunctate mamare cu aspect de carcinom invaziv, de origine ductala, fara componente in situ, prezent sub forma de plaje tumorale mari, neregulate(grad histologic 3), cu nuclei mari, moderat pleomorfi insa cu nucleol mare(grad nuclear3) si cu rata mitotica moderata(grad mitotic 2) - gr, Nottinghan; se asociaza redus infiltrat inflamator limfocitar si redusa necroza confluenta; nu se evidentiaza calcificari sau elastoza; infiltrare perineurala absenta; invazie angiolimfatica greu de evaluat, din cauza unor retractii stromale.
RH: E + 85%
P + 5%
HER 2 - 0
KI 67 - 40%
E caderina - +

Astept cu nerabdare
22 eas
22 eas [65c]
17-07-2012, 20:34

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Aveti un carcinom invaziv de origine ductala (adica cu originea in canalul ductal, vreo 80% sunt de tipul asta inclusiv al meu si ar fi un tip cu rezultate bune la tratament).
Din pacate aveti G3 (grad histologic) care este un `scor` care arata cat de diferit este modelul de aparitie si crestere a celulelor canceroase fata de celulele dumneavoastra normale. Exista G1 (bine diferentiat) (am eu)), G2 (moderat diferentiat) si G3 (slab diferentiat). La G3 celulele canceroase cresc si se inmultesc cel mai repede fata de celulele normale. Daca tot ai cancer cel mai bun este G1. G2 este asa si asa, G3 este cel mai rau. Cum in orice rau exista totusi si un bine, partea buna ar fi ca G3-ul poate raspunde cel mai bine la chimioterapie si la radioterapie pentru ca aceste tratamente tintite asta fac, omoara celulele cu o rata de crestere mare pentru ca celulele canceroase sunt celule cu o rata de crestere mare.
RH: E + 85% arata ca tipul dumneavoastra de cancer va raspunde la hormonoterapia care va va fi probabil recomandata dupa operatie, chimioterapie, radioterapie, ceea ce e bine.
Ki 67 40% iarasi este mare. Clasificarile sunt sub 10% (am eu), 10 - 20% si peste 20%. Cel mai bine este sub 10%. Nu mai intru in amanunte pentru ca nu este un indicator sigur dar se foloseste pentru ca poate spune ceva medicului in corelatie cu ceilalti indicatori.
Redus necroza. Necroza nu e buna bine ca macar e redus si e bine ca nu aveti totusi si calcificari.
HER 2 - 0 este bine ca nu aveti HER2 pozitiv.
Sursa www.breastcancer.org. Eu sunt doar un pacient informat de nevoie, nu doctor.
Sanatate !
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
17-07-2012, 21:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Her 2 negativ semnifica faptul ca in cazul tau nu va avea rost aplicarea unui tratament cu un medicament numit HERCEPTIN, care se foloseste doar in cazul in care (criptic spus), pe imunohistochimie (examenul scris de tine la final) este pozitiv cu trei cruciulite.

examenele de mai sus, cel histopatologic si anatomopatologic, pun diagnosticul de CANCER DE SAN. acum cel mai important lucru este sa ai un "bilant de extensie", adica examenul CT de care am amintit deja. si asta cat mai repede, pentru a se trage o concluzie despre care este cel mai bun tratament si in ce ordine.

pentru cand e programat asta ?
24 bombonel
24 bombonel [9c]
17-08-2012, 18:41

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

buna ziua,
revin dupa o oarecare absenta, absenta in care insa nu am stat degeaba, dupa primirea rezultatului de la biopsie, rezultat pe care l-am scris in interventia precedenta, am facut CT abdominal si toracic ( nu am nici o afectiune la nici un organ, sunt perfect sanatoase), ecografie la inima cu fractie de ejectie(60%) EKG, tensiune, si cardioloaga a zis ca am o inima f sanatoasa am luiat din nou legatura cu dr.chirurg Alin Rancea de la Cluj care a discutat in comisie situatia mea si m-a pus in legatura dr. Alexandru Eniu ( oncolog si chimioterapeut) tot de la Cluj, si in urma consultatiei acesta mi-a spus ca eu pot fi operata imediat, dar cu masectomie, insa el imi recomanda o operatie cu conservarea sanului, dar sa fac intii chimioterapie pt adunarea celulelor si reducerea nodulului, el considera ca voi raspunde bine la tratament, si dupa 4 sedinte cu EC( farmorubicina +cilofosfamida)durata /sedinta 30 minute) facem o evaluare a situatie printr-o ecografie si va vedea in functie de rezultat ce urmeaza.
Am acceptat propunerea lui si am inceput chimioterapia pt cele 4 sedinte din care am facut deja 2, iar ca efecte secundare nu am simtit nici unul doar nevoia de a bea f multa apa, desi dr.Eniu mi-a facut o schema pt primele 5 zile cu Emetin, ometran si Medrol dar eu nu le-am luat pt ca eram sigura ca nu-mi va fi rau, lucru care de altfel s-a si intimplat.
Va rog sa-mi spuneti daca d-voastra credeti ca am ales eu, adica doctorii calea care trebuie.

Analizele adica hemoleucograma cu formula leucocitara imi erau f bune. La 7 zile dupa prima sedinta de chimioterapie s-au mai schimbat dar au ramas in limiter normale cu exceptia leucocitelor care au scazut de la 8900 la 3270; limfocitele au crescut la 41, 9% si monocitele au scazut la 1, 65%;
- in ziua celei de-a doa sedinte adica dupa 2 saptamani, analizele iara s-au schimbat de fapt nr.leucocitele a crescut la 11, 4; nr.monocite 1, 55; nr.trombocite 490 si eozinofile au wscazut la 0, 1.
Totodata va rog sa-mi spuneti daca puteti, ce reprezinta faptul ca leucocitele, monocitele, si trombocitele au depasit valorile normale iar eozinofilele sunt atit de mici.
Va multumesc anticipat
25 eas
25 eas [65c]
20-09-2012, 17:24

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Asta da atitudine ! Ma bucur ca va tratati deja si ca sunteti bine. In privinta alegerii tipului de operatie nimeni nu are dreptul sa-si dea cu parerea din afara cazului. Fiecare alege cum se simte mai bine in functie de ceea ce i se propune din partea medicilor care il trateaza. Trendul actual este sa se propuna si operatia conservatoare daca cazul in sine o permite. Asta pentru ca un studiu american destul de amplu (peste 1000 de persoane) in care pacientele au fost monitorizate 5 ani au aratat ca rata de recidiva ar fi cu doar 0.5% mai mica in cazul operatiei conservatoare fata de clasica mastectomie deci nesemnificativ. Dar stiti cum e cu statistica asta. N-ai vrea sa fii tu aia din cei 0, 5% dupa cum n-ai vrut sa fii nici aia 1 din 8 al carei nodul s-a dovedit a fi malign. Pe de alta parte sa-ti pierzi un san este foarte greu. Asa ca fiecare alege cum se simte mai bine. Eu la 40 de ani am optat pentru mastectomie pentru ca in materie de cancer am considerat ca cu cat esti diagnosticat mai tanar cu atat e mai periculos, aveam un san relativ mic puternic vascularizat, nodul central si un ganglion axilar invadat. Am luat-o matematic si am considerat ca probabilitatea de a avea celule canceroase restante in sanul operat dupa o operatie conservatoare ar fi mai mare. Si sunt multumita cu alegerea facuta chiar daca nu mi-a convenit sa raman fara un san. Pur si simplu asa am simtit ca e mai bine. Oricum odata ce ati ales asumati-va alegerea pentru ca niciodata n-o sa stiti daca a fost cea corecta pentru ca recidiva poti sa faci in ambele variante si in materie de o modificare la nivel celular cum este cancerul n-ai de unde sa stii exact cum stai. Si oricum va veti monitoriza in continuare si daca doamne fereste faceti recidiva pe acelasi san vi-l taie cu totul fara alegeri. In privinta analizelor de sange nu va bateti capul ca oricum o sa varieze in toate directiile cat timp faceti chimioterapie. Daca e ceva iesit din comun va va informa medicul care va trateaza. Sanatate si tineti-o tot asa !
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
20-09-2012, 21:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bombonel, ce STADIU INITIAL (TNM) a avut tumora ?

analizele mentionate de tine sunt normale, nu trebuie sa te preocupe prea mult. semnifica o toleranta buna dpdv hematologic la tratament.
27 bombonel
27 bombonel [9c]
21-09-2012, 12:46

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Pt. RaulDuke,

Stadiul initial a fost si este T2N1M0. Joi voi face a patra sedinta de chimioterapie dupa care o sa-mi faca o evaluare cu ecografie sa vada cum a raspuns la chimio si cit sa micsorat tumora. Initial a fost de 4cm/3cm/2cm. Eu simt ca s-a redus mult sa vedem ce spune eco. Apoi probabil o sa-mi mai dea 4 sedinte cu taxotere si apoi in ianuarie, operatie ( sectoremie cu evidare ganglionara, parca asa a zis, mai exact scoaterea nodulului si unor ganglioni. Am acceptat sectoremia la propunerea dr oncolog radioterapeut, care mi-a spus ca asa considera ca e cel mai bine pt mine, deoarece eu eram pregatita pt masectomie, dar mi-a spus ca nu e cazul daca tumoarea scade asa cum banuieste el. In legatura cu ganglionii, am fost la consultatie la 5 medici oncologi si nici unul nu au simtit nici un ganglion doar la ecografie se vede unul mai inchis la culoare.
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
21-09-2012, 17:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in acest stadiu este la ora aceasta recomandata chimioterapia inainte de interventie chirurgicala, fapt care face posibila o interventie mai putin radicala, cu pastrarea unei parti importane a sanului, cu avantaj estetic evident.
29 bombonel
29 bombonel [9c]
01-02-2013, 14:59

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

pt RaulDuke,

Dupa o absenta mai mare revin. Datele problemei pe scurt: In iulie am fost depistata cu carcinom ductal invaziv al sanului dr.cT2N1M0 std.II B( rezultat biopsie:G3; RE=85%; RP=5%; HER2=0; Ki 67=40%). Am facu 8 cicluri de polichimioterapie(4xEC+4TxT) si raspunsul clinic a fost complet, relicvat imagistic de 1 cm diametru.
Am terminat chimio in 18 dec.2012 si in 9 ian.2013 am fost operata: sectoremie cu limfadenectomie axilara-etaj I si II. Rezultat histopatologic:

" Macro: 1. Sector de 9/8/2cm. In centrul piesei la 1, 5cm sub marginea de rezectie anterioara se gaseste o arie suspecta de 2/0, 9cm, avand corp metalic submilimetric.(mi s-a introdus la ciclul 6 un clip metalic).
2. axil;a de 11/10/3cm.

Micro: Relicvar carcinomatos continind circa 5% elemente si emboli limfatici, cu modificari accentuate post CT, intr-o stroma fibroasa, cu inflamatie cronica focala(majoritar peritumorala).
Restul parenchimului mamar este mastozic.
Doi din cei 19 ganglioni (avind diametrul intre 0, 1 si 2/0, 2 cm) cu metastaza, constituita din rare elemente maligne cu modificari accentuate post CT, fara depasirea capsulei.
Restul ganglionilor limfatici au infiltrare adipoasa.
yR1 N1 bii

Mi s-a recomandat radioterapie.
Va rog frumos sa-mi " traduceti" si mie acest rezultat, si daca puteti sa imi spuneti daca va trebui sa fac si hormonoterapie cu tamoxifen, ca sincer sa va spun asta ma cam sperie datorita posibilitatii de a dezvolta in timp alte cancere.
Va multumesc anticipat !
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
01-02-2013, 19:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, trebuie sa faci hormonoterapie; nu inteleg frica ta de a "dezvolta in timp alte cancere", la ce te referi ? daca vei face cu tamoxifen sau cu altceva, asta tine de varsta ta si daca esti la menopauza sau nu; iar daca da, de cat timp ?

tot tratamentul si ce ti s-a aplicat tie e destul de standard si frumos facut. apoi... de tradus nu am ce sa iti traduc, pentru ca nu e scris intr-o limba straina, pur si simplu sunt niste termeni tehnici.
31 bombonel
31 bombonel [9c]
02-02-2013, 13:43

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Virsta mea este 58 de ani si sunt in menopauza de 10 ani.
La tradus rezultatul, ma refeream la " inflamatie cronica focala" si "parenchim mastozic", ce inseamna, este ceva rau care influenteaza prognosticul de vindecare? Scuze pt insistenta.
32 eas
32 eas [65c]
03-02-2013, 15:59

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Bine ati revenit. Dar cu hormonoterapia cu tamoxifen ce aveti ? Este denumita terapia blanda a cancerului de san si ar trebui sa fiti bucuroasa ca aveti un cancer cu caracteristici care va pemite sa beneficiati de utilizarea ei. Ceea ce ati citit referitor la cresterea riscului de cancer endometrial si restul problemelor legate de inducerea menopauzei fortate apar in pricipal la femeile sub 45 de ani dar si acolo beneficiile sunt superioare. Dumneavoastra la 58 de ani si de 10 ani in menopauza nu veti avea astfel de probleme si prin utilizarea ei va veti reduce riscul de recidiva cu inca vreo 50%. Se ia zilnic 5 ani ca atata are efect si efectul dureaza inca 5 ani dupa ce nu se mai ia. Practic sunt niste pastile care regleaza nivelul hormonilor in corp la cei care au un cancer a carui dezvoltare a fost influentata de el. Si intr-adevar ati fost bine si frumos tratata. Asa ca sanatate si sa auzim numai de bine.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
03-02-2013, 23:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur, va trebui sa faci hormonoterapie, cel mai probabil o schema care prevede initial cativa ani de tamoxifen (probabil 2), dupa care, dupa standardele din momentul actual, vreo 3 ani de ceva care se cheama un "inhibitor de aromataza", care nu creste riscul de aparitie al cancerului de endometru. iar despre asta, si tamoxifenul creste acest risc cu FOARTE FOARTE PUTIN si e un risc mult mai mic decat beneficiul adus; plus ca se poate controla foarte usor cu niste examene ginecologice. desigur ca pe perioada aceasta lunga a hormonoterapiei vei face si tot soiul de reevaluari, clinice si prin diverse investigatii, iar intre timp standardele se pot si ele schimba putintel...
34 johana
34 johana [1c]
05-02-2013, 15:51

Membru din 05-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

poate sunt un pic offtopic s-au ma rog o intrebare nelalocul ei dar din pacate la noi in romania se practica datul spagii la dr si -m-ar interesa si pe mine daca stiti cat se cotizeaza la dr chirurg si la anestezist pt o operatie la san?
35 eas
35 eas [65c]
07-02-2013, 16:22

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Depinde carui medic va adresati si ce tip de operatie trebuie sa faceti. Daca aveti un simplu nodul de scos pentru verificare care, daca nu cumva stiti ca il aveti de peste 5 ani ca atunci se schimba datele problemei, in principiu are sanse de doar 1 la 8 sa fie malign va sfatuiesc sa va adresati unui Institut oncologic (Bucuresti, Cluj) si acolo nu celor mai bine cotati medici la care recompensele sunt mai mari (500 - 1000) ci celor care inca nu sunt foarte bine cotati pentru ca acolo numai asta se face asa ca o face bine oricine si iesiti cu eu stiu doar 100 - 200 date. Daca in schimb sunteti deja diagnosticata cu cancer la san va sfatuiesc sa va adresati celor mai bine cotati medici mai ales daca sunteti mai tanara. Mai exact aflati la usa medicului la care va hotarati sa apelati de la pacientii operati de el si va orientati in teren cat va permiteti si cui sa dati. Recompensele variaza si in functie de amploarea operatiei ca una este o mastectomie cu evidare ganglionara totala care dureaza cateva ore si depinzi de priceperea medicului la curatat locul de celulele canceroase restante si sa nu ramai cu sechele prea mari la mana de la evidarea ganglionara totala si alta scoaterea pentru verificare a unui simplu nodul care dureaza cel mult jumatate de ora si ramai doar cu o mica cicatrice. La anestezist eu am dat cred 150 facand o medie intre ceea ce auzisem de respectiv 100 - 200. De cerut nu mi-a cerut nimeni nimic ba chiar medicul principal si cel care l-a secondat nu au primit si la mana a treia din pacate nici nu m-am gandit sa dau si-mi pare rau ca a fost simpatic. Avand doar 40 de ani si gasindu-ma cu cancer si un ganglion invadat si necunoscand inca caracteristicile cancerului ca le afli peste cel putin 2 saptamani ulterior am realizat ca au banuit ca stau foarte rau si si e vai de capul meu. Asa le trebuie daca sunt surdo-muti si nu m-au tras de limba initial ca le spuneam ca aveam nodulul de vreo 10 ani si deci nu aveam caracteristici rele ci bune la cancer si aia era tot ce aveam. Am fost intrebata doar cand l-am observat si eu am spus ca a inceput sa creasca de cateva luni si restul nu l-am mai spus asa ca o bagasera pe maneca. Si de fapt sunt bine mersi. Mentionez ca informatiile sunt vechi de peste 3 ani. Sanatate.
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
07-02-2013, 19:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

100-200 pentru o chirurgie la nivelul sanului ? la naiba, preturile sunt bune in romania ! eu am platit tot atata pentru ca mi-am reparat un monitor acum un an, operatie care a presupus schimbarea unui condensator care costa vreo 3 lei. interesant !
37 oanyyo
37 oanyyo [4c]
28-05-2014, 23:29

Membru din 28-05-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

pentru eas
urmeaza sa ma operez si eu la san pentru un nodul imi puteti da mai multe informatii despe dr. bordea(iob)!
38 eas
38 eas [65c]
02-06-2014, 21:06

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Este un chirurg bun. Care numai asta face si a avut de la cine invata s-o faca bine. Ambitios si caruia ii place ceea ce face. Si cu care poti sa stai de vorba daca vrei, ca inca nu este supraaglomerat, spre deosebire de cel care m-a operat pe mine in principal, ceea ce este un avantaj pentru ca daca doctorul nu este de la inceput comunicativ, daca esti capoasa rau ca mine, nu mai comunici cu el nici cand binevoieste sa devina comunicativ. Specificati ce alte informatii mai doriti dar tineti totusi cont ca eu m-am operat acum 4 ani si jumatate si nu mai stiu nimic de dansul de atunci. Sunteti telepatica sau ati avut noroc ca v-am vazut postarea pentru ca eu mai intru doar foarte rar pe forum, de asta v-am raspuns asa tarziu. Succes cu operatia.
39 cristina_pop
39 cristina_pop [4c]
02-06-2014, 21:51

Membru din 08-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna Ziua.Mama mea a fost diagnosticata cu cancer la sân gradul 4 cu metastaze osoase anul trecut in mai. A făcut chimioterapia si radioterapie iar acum face Herceptin si Zometa. Merge la control cam la 2 luni in Bucureşti la un chirurg foarte cunoscut insa acesta refuza sa o opereze spunând ca i-ar putea face rău la oase operatia. Dupa 7 luni de chimioterapie si Zometa tumoarea de la sân sa restrâns (medicii spunând ca e regresia totala) iar la oase s-au observat uşoară ameliorari. De 6 luni a început tratamentul cu Herceptin insa se pare ca boala nu răspunde la acest tratament. De o luna de zile i s-a mai dat o pastila care ajuta herceptinul sa îşi face efectul insa marcarii sunt tot măriţi. Nu prea inteleg de ce doctorul amâna operaţie. Dr oncolog susţine ca trebuie eliminată tumoarea insa chirurgul ne tot amâna. Oare e ceva ce noi nu ştim si de aia nu o operează? Va rog sa ma ajuti cu o părere... Multumesc anticipat.
40 eas
40 eas [65c]
02-06-2014, 23:55

Membru din 02-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Eu va ajut cu cea mai mare placere dar tineti cont ca nu sunt medic ci doar pacient informat de nevoie la un moment dat. Ce trebuie sa intelegeti dumneavoastra este mecanismul a ceea ce are mama dumneavoastra. A avut initial cancer la san si celulele canceroase din san au migrat prin sange si limfa si au atacat cu succes celule osoase pe care au reusit sa le transforme in celule canceroase ale oaselor care se dezvolta actualmente ca si cancer la oase independent de cancerul la san. De asta e asa periculos cancerul. Dupa tratament are o tumora la san in regresie totala si markeri tumorali mariti si la oase usoare ameliorari. Acuma la san doar markerii tumorali mariti mai indica prezenta cancerului si tineti cont ca acesti markeri se detecteaza in probe de sange deci pot indica si celulele cancerului la san ramase in sange, ca celulele canceroase sunt celule defecte din acest punct de vedere in sensul ca nu sunt pogramate sa moara singure asa cum sunt celelalte celule din care suntem formati. Si atunci actualmente prioritatea este tratarea cancerului la oase rezultat doar initial din cancerul la san dar care actualmente se dezvolta absolut independent de cancerul initial de la san. Pe de alta parte operatia de mastectomie cu evidare ganglionara totala este o operatie destul de grea pentru organism. Si atunci medicul chirurg asteapta sa vada rezultate mai bune in evolutia cancerului la oase pentru ca altfel este absolut inutil acuma s-o mai opereze de cancerul la san ca si de cancer la oase se moare la fel ca si de cel de san. Medicul oncolog probabil considera ca ar fi mai bine sa scape si de sursa initiala de celule canceroase si daca asta s-ar realiza prin focus-pocus ar fi. Dar nu se face asa si operatia in sine slabeste organismul si de putinele resurse imunitare pe care le mai are in lupta cu cancerul pentru ca nu uitati ca acest cancer in sine se dezvolta pe sistem imunitar scazut. Asa ca deocamdata ascultati-va chirurgul, ca daca e cunoscut nu e degeaba, pentru ca in cazul mamei dumneavoastra in acest moment operatia de mastectomie probabil ii va face mai mult rau decat bine. Daca tratarea cancerului de oase in sine va avea un rezultat mai bun atunci poate se va reconsidera si oportunitatea operatiei de mastectomie. Practic acum chirurgul considera ca aceasta operatie ii va face mai mult rau decat bine per ansamblu mamei dumneavoastra. Pe de alta parte daca mama dumneavoastra simte sau tine cu tot dinadinsul sa faca aceasta operatie puteti sa va adresati altui chirurg sau macar sa-i cereti opinia pentru linistea dumneavoastra. Dar mama dumneavoastra si nu dumneavoastra. Imi pare rau pentru situatia prin care treceti si sper ca v-am fost de folos. Apasati pe profilul meu si cititi raspunsurile pe care le-a primit doamna Elivia ca a trecut prin ceva asemanator si va pot fi de folos.
Răspunde la topic
56 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp