Cancer de rect - ce clinici/chirurgi in tara si strainatate ati recomanda?

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
8 comentarii 1
1 Simona Guiu
1 Simona Guiu [1c]
21-03-2015, 05:06

Membru din 20-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Mama mea (65 ani) a fost diagnosticata cu cancer de rect in Timisoara acum 3-4 sapt. As dori sa aflu care sunt cei mai buni chirurgi/clinici de tratament din Romania sau chiar din strainatate pentru acest tip de cancer. Tumoarea se intinde intre 2 cm si 6,5 cm de la capatul anusului. A fost calificata stadiul 3 T3N3 si se afla numai local (nu a metastazat). Protocolul standard care i s-a recomandat este radioterapie si chimioterapie preoperatorie, urmate de intervenția chirurgicala (Amputatie de rect cred ca termenul medical este operatie de mezorect cu colostoma definitiva) si chimioterapie postoperatorie. Unii doctori au spus ca exista si cazuri in care radio si chimioterapia sunt de succes si unde operatia nu este obligatorie. Se aplica un tratament de asteptare si evaluare. Este adevarat? Cunoasteti cazuri in care operatia sa nu fie obligatorie? La ce riscuri se expune daca nu face operatie?
Unde in Romania (ce spital, ce chirurgi) ati recomanda pentru tratament si mai ales pentru operatie? Am auzit de Institutul de Oncologie de la Cluj ca ar fi bun. Cunoaste cineva alte clinici in tara sau si in strainatate care le puteti recomanda?
Sunt tare ingrijorata de mama mea si vreau sa obtina cel mai bun tratament posibil. La ce sume monetare ne putem astepta?
Cat timp se recomanda tratament preoperatoriu si la cat timp se recomanda operatia?
Cat de mult dureaza recuperarea dupa operatie? Care sunt procentual sansele de succes?Va avea o viata normala cu colostoma definitiva? Cum trebuie ingrijita colostoma? Este si pentru asa ceva asistenta medicala in Romania?
Multumesc in anticipat pentru orice informatie pe aceasta tema.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
21-03-2015, 22:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Simona Guiu, Azi, ora 05:06:12):


in materie de radioterapie (oncologia nu pune o problema deosebita), suntem perfect aliniati si in Romania. Cele mai bune clinici, dupa parerea mea, cu cele mai noi tehnologii, sunt in mediul privat in Bucuresti. Nici cu chirurgia tractului digestiv nu stam rau, aici avand chiar mai multe optiuni. Lucrurile, din pacate, tin in mare masura si de ce mijloace materiale dispuneti voi, inclusiv pentru deplasari, etc.
3 Simona Guiu
3 Simona Guiu [1c]
22-03-2015, 19:08

Membru din 20-03-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, 21-03-2015, 22:33:35):

Multumesc de raspuns. Puteti sa imi recomandati o clinica anume/un chirurg anume la Bucuresti sau chiar in alta localitate in Romania? Nu innotam in bani; dar vrem sa ii oferim mamei cel mai bun tratament posibil. Aveti idee de ce sume e vorba pt operatie? Mama a inceput la Timisoara la clinica Oncohelp tratamentul chimio si radio. Operatia as dori sa nu o facem in Timisoara. Orice informatie exacta a unei clinici/medic mi-ar fi de mare folos.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
23-03-2015, 09:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Simona Guiu, 22-03-2015, 19:08:01):


ma tem ca nu am recomandari de acest gen de facut.
5 fica
5 fica [14c]
17-04-2015, 16:12

Membru din 15-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 14

Bună ziua!
Mama a fost operată de tumoră malignă a rectului în data de 27 septembrie 2013, operație tip Hartmann cu colostomie flanc stâng, HTAB.
La colonoscopia din data de 29 mai 2014, a ieșit adenocarcinom colic bine diferențiat, infiltrativ.Înainte de operație a făcut radioterapie, nu a făcut citostatice.
Are scurgeri abundente pe orificiul anal și prin vagin, dureri la orificiul anal , iar pe colostomă nu mai are scaun , numai după ce ia 2 pastile de Dulcolax la fiecare 2-3 zile.
Ultimului rezultat de la tomograf din data de 3 aprilie 2015, cu substanță de contrast.
C.T.Masă tumorală lobulată, hipocaptantă,cu priza de contrat periferică, cu diametre axiale maxime de 8,6/6,7 cm, ce cuprinde orificiul anal, rectul, joncțiunea rectosigmoidiană, vaginul și peretele posterior al vezicii urinare, fiind procidenta intravezical.
Procesul tumoral infiltrează grăsimea perirectală, mușchii ridicători anali, orificiile ureterale determinând UHN stânga secundară grad II-III.Fără dilatația SPC de partea dreaptă.
Ficat mărit în dimensiuni,cu structura omogenă nativ și postcontrast.Fără dilatații de CBIH sau CBEH.Colecist cu pereți fini,cu multipli calculi milimetrici în regiunea fundica.
Splina, pancreas și glande suprarenale de aspect normal.
Adenopatii în rădăcina mezenterului, iliace externe și inghinale bilateral cu diametrul maxim 11 mm.Fără lichid de ascită.Fără leziuni sugestive pentru determinări secundare la nivelul structurilor osoase scanate.Masa tumotală tisulară de 2,5/2,3 cm situată în piramida bazală dreaptă.
Concluzii: Masă tumorală pelvină infiltrativă; UHN stânga secundară grad II-III; Adenopatii pelvine și mezenterice; Nodul pulmonar bazal drept;Litiază veziculară cronica.
Radiografie pulmonară:La nivelul hilului drept opacitate nodulară omogenă 2/1 cm cu contur discret neregulat?
Îl rog mult pe domnul doctor Raul Duke să-mi explice aceste diagnostice și să-mi spună dacă se mai poate face ceva pentru mama mea, care are vârsta de 76 ani.
De asemenea aș dori să știu dacă mai are rost să facem RMN abdomen și pelvis, deoarece așteptăm pentru programare de trei luni de zile.
Mulțumesc mult și vă doresc multă sănătate.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
17-04-2015, 17:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (fica, Azi, ora 16:12:47):


daca nu a facut radioterapie dupa operatie, deja nu este in regula. trebuie facut un CT de torace si vorbit cu chirurgul, daca nu are tranzit. prezentati-va la oncolog!
7 fica
7 fica [14c]
17-04-2015, 17:33

Membru din 15-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 14

A făcut radioterapie înainte de operație ,25 de ședințe. După operație s-a încercat cu chimioterapie,oxaliplatin și Xeloda,dar a făcut numai o ședință, deoarece i-a fost foarte rău . Oncologul curant ne-a trimis la medicul care a operat-o.
.Acum două săptămâni am mers la București, la Spitalul Fundeni, la chirurgul oncolog care a operat-o , unde i s-au făcut investigațiile pe care vi le-am arătat mai sus, iar la vederea tomografului acesta a spus că nu se mai poate face nimic și ne-a făcut externarea din spital, fără nici o recomandare.
Pentru problema cu tranzitul a spus să ia zilnic Dulcolax. Referitor la scurgerile pe care le are pe orificiul anal și prin vagin nu am primit nici o explicație.Mai poate face acum chimioterapie?.Din rezultatul C.T pe care vi l-am scris are metastaze?
În momentul de față nu știu încotro s-o apuc și ce să mai fac.Vă rog din suflet să-mi spuneți dacă mai trebuie să insistăm cu ceva tratament sau să o lăsăm în pace așa cum am fost sfătuită de chirurgul care a operat-o.
Mulțumesc foarte mult!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
17-04-2015, 18:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (fica, Azi, ora 17:33:40):


nu stiu care sunt motivele pentru care spune chirurgul asta. poate ca este intr-adevar prea slabita pentru orice alt tratament. evident ca scurgerile ar trebui rezolvate chirurgical, daca se poate. in orice caz trebuie sa ajungeti la oncolog. nu se vad metastaze pe investigatiile descrise, dar boala a recidivat si singura solutie, daca nu se poate opera, este chimioterapia.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp