Cancer de prostata cu metastaze osoase

Secțiunea: Cancerul de prostata
2 comentarii 1
1 rox_2020
1 rox_2020 [0c]
21-04-2020, 10:13

Membru din 21-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua! Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de prostata cu metastaze osoase in luna martie 2019. A inceput tratament cu zoladex la 3 luni si zometa la 28 de zile. Pana in decembrie s- a simtit bine. In decembrie a avut niste dureri groaznice la coloana si picioare, probleme cu constipatie si urinarea. In 15 ianuarie i- a fost montata sonda urinara, durerile au mai cedat, iar in februarie a avut un episod de diaree care l- a deshidratat, a fost internat timp in care i s- au facut trei sedinte de radioterapie si o radiografie pulmonara din care a rezultat o opacitate pseudonodulara de intensitate medie cu dimensiunea de 39/56 mm proiectata paracardiac stang. In ultimele zile s- a simtit tot mai rau, a inceput sa tuseasca si sa elimine o sputa maronie, mi se pare ca respira mai greoi. Ce tratament ar putea face? Banuiesc ca aceasta opacitate este o metastaza pulmonara..medicul oncolog nici nu mi- a vorbit desprea aceasta, a trebuit sa ma uit eu prin analize. Va multumesc! Am uitat sa specific ca din cauza faptului ca a avut episoade de diaree si costipatie i s- a recomanat tratament cu salofalk 30 de zile, iar din cauza mobilitatii reduse nu a mai resusit sa mearga sa faca perfuzia cu zometa si i s- au dat acasa medicamente Bonefos 2 cp dimineata..
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
27-04-2020, 10:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (rox_2020, 21-04-2020, 10:13:05):


este improbabil ca acea imagine pulmonara este o metastaza. cred ca este cazul sa fie consultat de un medic pneumolog, indiferent.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp