cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
14 comentarii 1
1 Florenta Popa
1 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 14:41

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua,
Tatal meu a suferit anul trecut in luna mai o infectie urinara puternica.A ajuns in UPU unde is-a montat o sonda urinara si i s-a prescris tratament impotriva infectiei.Dupa patru saptamani a revenit in ambulator unde i s-au recoltat probe pt analize si i s-a scos apoi sonda.Rezultatulanalizelor a fost bun(mentionez ca nu are alte afectiuni),cu exceptia marcherilor tumorali care au fost:PSA free 4,38ng/ml si PSA total 36 ng/ml.i s-a prescris tratament cu Focusin 1/zi si ceai pt. prostata 3? zi si efectuarea unei biopsii.
in luna iulie am mers la Sf.IIoan unde i s-a recoltat sange pr analize iar valorile PSA au fost: PSA free 13,43ng/ml si PSA total 53,12 ng/ml.
Examenul Histopatologic a fost realizat pe 8 fragmente de 0,2-0,7cm alb-galbui
Fragmente tisulare lucrate in totalitate care reprezinta
Fm
2 Florenta Popa
2 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 16:14

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Fm
3 Florenta Popa
3 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 16:23

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

[Scuze revin cu completarea datelor din analize.Mi-a plecat mesajul anterior neterminat.Ma descurc mai greoi,scuze!
Examenul Histopatologic a fost realizat pe 8 fragmente de 0,2-0,7cm alb-galbui
Fragmente tisulare lucrate in totalitate care prezinta histopatologic paremchin prostatic leziuni de adenocarcinom moderat diferentiat cu aspect micrroacinare si crobriforme in special in periferia lor.
Scor 3+4=7
GRUP GRAD 2. Extrem de rari acini cu aspect normal histologic ce reprezinta litiaza.
Din cele 8 frag.pe 6 din ele se constata leziuni maligne in proportie de 60%
A continuat trat cu Focusin si a repetat PSA in feb.2019 cu urm. valori:PSA free 7,6ng/ml si PSA total 60,53ng/ml.
V-as ruga sa-mi spuneti daca e o inrautatire si daca poate continuat tratamentul acesta.Nu am dori sa inceapa chimioterapie ,radioterapie din cauza varstei inaintate. Voi merge in martie la oncolog cu ultimul rezultat PSA,dar as dori o parere mai curand.
Va multumesc!
Fm
4 Florenta Popa
4 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 16:29

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Nu am specificat aici ca tata implineste 86 de ani in aprilie si are momentan o stare f buna,Lucreaza in gradina ,la varsta asta se gospodaresc singuri cu mici ajutoare din partea noastra.Nu i-am spus de cancer,ci doar ca monitorizam PSA ca sa nu apara ceva neprevazut!Cred ca ideea ca ar avea cancer l-ar demoraliza.
Multumiri inca o data astept un raspuns!
Fm
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
21-02-2019, 16:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Florenta Popa, Azi, ora 16:29:30):


raspuns la ce anume, caci nu identific intrebarea... tratamentul cu focusin nu e pentru cancer. trebuie sa ajungeti la consult la medicul oncolog, inainte de toate, pentru ca inca nu e stabilit stadiul, iar asta trebuie facut inainte de tratament. recomand RMN de pelvis si scintigrafie osoasa, precum si un examen CT de torace si abdomen.
6 Florenta Popa
6 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 17:07

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:55:45):

Intrebarea era daca s-a inrautatit starea in functie de valoarea PSA.
Focusinul i-a fost indicat intr-adevar de urolog la inceput si oncologul a fost de acord in toamna sa nu inceapa alt tratament datorita starii bune si datorita varstei,ci doar sa urmarim evolutia PSA,apoi mai vedem
Fm
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
21-02-2019, 17:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Florenta Popa, Azi, ora 17:07:31):


nu, nu cred.
8 Florenta Popa
8 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 17:19

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 17:10:01):

Multumesc,asta imi da sperante!
As fi vrut sa stiu parerea dv.referitor la neinceperea tratamentului hormonal sau altceva.Medicul urolog a spus ca poate trai cu acest cancer inca destui ani.Din acestmotiv nu am vrea sa-l mai chinuim prin spital,ci sa-si traiasca linistit ultimii ani.Putem sa mai asteptam pana cand apar alte simptome,de exemplu dureri de oase datorita metastazelor?
INCA O DATA MULTUMESC!
Fm
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
21-02-2019, 18:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Florenta Popa, Azi, ora 17:19:32):


sfatul meu este sa nu faceti asta, pentru ca s-ar putea ca atunci cand se prezinta cu simptome, chiar sa nu se poata face nimic, caci va fi prea tarziu. sfatul meu este sa mergeti la un medic oncolog si sa stabiliti un plan de tratament ca lumea, care sa tina cont si de varsta!
10 Florenta Popa
10 Florenta Popa [6c]
21-02-2019, 18:48

Membru din 20-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 18:43:53):

Multumesc foarte mult!Asa vom face,avem programare pe 6 martie.Seara buna,multumiri!
Fm
11 DCT
11 DCT [2c]
01-03-2019, 20:27

Membru din 01-03-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara!

Va supun atentiei o problema de sanatate a tatalui meu, diagnosticat saptamana aceasta cu cancer de prostata.
Stie situatia si m-a intrebat "cat timp mai am", iar eu as vrea sa-i dau un raspuns... desi sunt convins ca este foarte greu de apreciat in aceasta faza...

Cateva caracteristici:
- Varsta pacient: 71 ani
- Stare generala de sanatate: relativ buna, exceptie facand un BPOC rezultat in urma fumatului, cu functie respiratorie undeva intre 65 si 70%.
- Probe examinate:
1. Punctie biopsie prostata
2. Tumora uretra prostatica adiacenta colicului seminal

- Rezultat histopatologic:
Proba 1- Adenocarcinom acinar prostatic grad Gleason 3 si 4, scor Gleason 7 (3+4), moderat diferentiat (G2), pe 8 fragmente din 11 fragmente examinate, in proportie de 30 - 60%, grad grup prognostic 2.
Proba 2- Fragmente tumorale de adenocarcinom acinar prostatic, grad Geasom 4

- Analize specifice realizate preliminar:
1. PSA, cu valori de 5.4 si urmatorul (efectuat dupa aprox. o luna) de 5.2
2. RMN multiparametric de prostata ce evidentiaza o formatiune tumorala la nivelul prostatei

Nota: stiu ca imi veti recomanda sa fie vazut de un oncolog, dar as dori si niste comentarii vis-a-vis de cele enumerate mai sus: cum vi se par aceste rezultate?

Rugaminte: Poate sa-mi explice cineva daca situatia prezentata mai sus evidentiaza o stare foarte grava (cu prognostic medical rezervat din punctul de vedere al mentinerii in viata pe termen relativ mediu si lung), potential grava (care impune masuri foarte urgente, dar care daca este tratata corespunzator ofera sanse mari de mentinere in viata pe termen relativ mediu si lung) sau mai degraba este vorba de un cancer al prostatei cu evolutie normala (din cate am inteles, sunt mai putin agresive si cata vreme nu au depasit capsula prostatei, ofera perioade relativ lungi ale evolutiei).

Precizare: medicul urolog a recomandat rezectia prostatei, a testiculelor si a unor ganglioni (aici n-am retinut exact care, imi cer scuze!).
Ca abordare a mentionat ca prima optiune metoda chirurgicala clasica, apoi interventia laparoscopica sau interventia realizata robotic (ultimele doua avand ca neajunsuri faptul ca nu pot aborda ganglionii mentionati anterior).
S-au mentionat de asemenea si tratamentul hormonal ("dar nu rezolva problema ci amana deznodamantul", asa mi s-a spus) si o anumita metoda de radioterapie sau chimioterapie (nu mai retin foarte exact) localizata, metoda care in anumite situatii da rezultate bune.

Ca intrebare suplimentara as dori sa va intreb daca prin eliminarea chirurgicala a prostatei, testiculelor si a ganglionilor respectivi se elimina definitiv problema, sau ea poate recidiva in alte zone/organe ale corpului.
Multumesc anticipat pentru opiniile/sugestiile/comentariile dumneavoastra!
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
04-03-2019, 10:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (DCT, 01-03-2019, 20:27:35):


boala pare localizata, de risc intermediar, dar cu prognostic bun si sanse mari de vindecare. desigur, lipseste un bilant care, inainte de operatie, dupa parerea mea ar trebui sa includa si o scintigrafie osoasa, mai ales daca are simptome (dureri osoase). din pacate optiunile listate acolo, dpdv chirurgical, nu au nicio logica. ma tem ca a fost o eroare de comunicare, caci nu exista situatia cu operatia prostatei + a testiculelor... asta e un non-sens, nu se face asa ceva simultan. personal cred ca, daca nu are metastaze, cea mai buna optiune este interventia chirurgicala de scoatere a prostatei + ganglionilor pelvini, dar intr-un centru si la un medic chirurg de mare experienta in asa ceva.
13 DCT
13 DCT [2c]
05-03-2019, 23:18

Membru din 01-03-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, 04-03-2019, 10:34:13):

Buna seara!
Va multumesc mult pentru raspuns! Astazi am discutat din nou cu medicul urolog, care dupa ce a studiat inca odata RMN-ul a confirmat ca tumora este localizata si nu ar fi depasit capsula. Intr-adevar, ca prima optiune a recomandat prostatectomia radicala + scoaterea ganglionilor respectivi, evident dupa efectuarea scintigrafiei.
Tatal meu acuza anumite dureri osoase, dar afirma ca nu le poate lega direct de problema de la prostata, stiindu-se cu anumite probleme reumatice, asadar pana la scintigrafie, ramane doar sa speram ca totul a ramas localizat.
Inca odata va multumesc si va doresc toate cele bune!
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
07-03-2019, 16:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (DCT, 05-03-2019, 23:18:15):


numai bine!
Răspunde la topic
14 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp